CroatianEnglishGermanPolishRussian

Parkowanie w Dubrowniku – mapa i przewodnik

Parkowanie w Dubrowniku – mapa i przewodnik

Każdy, kto odwiedził swoim autem Perłę Adriatyku wie, że parkowanie w Dubrowniku nie należy do przyjemności, a znalezienie w sezonie wolnego miejsca blisko starego miasta graniczy z cudem. Ponadto, ceny za postój w centrum należą do najwyższych w Chorwacji. Pamiętajcie by pod żadnym pozorem nie zostawiać auta w miejscach do tego nie przeznaczonych. Służby porządkowe bardzo skutecznie radzą sobie z wywożeniem źle zaparkowanych pojazdów na parkingi poza miastem, skąd odbiór z pewnością będzie o wiele droższy. Gdzie zatem parkować w Dubrowniku tak aby nie uszczuplić zbyt mocno wakacyjnego budżetu? Przygotowaliśmy szybki przewodnik po parkingach w Dubrowniku, który pozwoli oszczędzić Wam zbędnych nerwów.

 

Parkingi w Dubrowniku – strefy parkowania

Parkowanie w Dubrowniku podzielono na pięć stref, tzw. Zona.

Parkingi w Dubrowniku - Strefy parkowania

Strefy parkowania w Dubrowniku

Ceny za godzinę parkowania obowiązują od 1 maja do 31 sierpnia):
0. Zona: 40kn
1. Zona: 10kn (maksymalny czas postoju 2h)
2. Zona: 40kn
3. Zona: 10kn
4. Zona: tylko dla posiadaczy kart parkingowych na 2. i 3. Zone

Bilety parkingowe do 1. i 3. Zony można kupić w parkomatach, kioskach (oznaczonych na mapie T) lub poprzez smartfona.

Mapa parkingów w Dubrowniku

Mapa parkingów w Dubrowniku

0. Zona, znajduje się tuż przy bramie Pile (kolor czerwony).
1. Zona, oznaczona jest na powyższej mapie kolorem fioletowym. Maksymalny czas postoju to 2 godziny.
2. Zona, oznaczona kolorem zielonym to najczęściej poszukiwane miejsca parkingowe wśród odwiedzających stare miasto.
3. Zona, oznaczona na mapie na żółto jest dobrą opcją dla tych, którzy lubią spacerować.
4. Zona, oznaczona kolorem niebieskim jest przeznaczona wyłącznie dla posiadaczy kart parkingowych na 2. i 3. Zone.

Więcej cennych informacji uzyskacie na stronach stanitat.ht tutaj i tutaj.

 

Parking przy parku Gradac

Parking przy parku Gradac z pięknym widokiem na stare miasto. Na powyższej mapie oznaczony jest kolorem niebieskim. Dopiero pisząc ten przewodnik po dubrownickich parkingach, dowiedzieliśmy się, że parking Gradac znajduje się w 4. Zona co oznacza, że mogą tam parkować wyłącznie posiadacze kart parkingowych na 2. i 3. Zone. Dopiero teraz skojarzyliśmy fakt, że do najbliższego parkomatu trzeba cofnąć się ok 100 metrów, który …znajduje się już w 2. Zona.

Nie wiemy jak do dokładnie interpretować, bardzo często tam parkujemy, parkuje tam wiele aut na zagranicznych rejestracjach. Albo mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu albo służby pilnujące „parkingowego” porządku przymykają oko na ten błąd wielu osób na tym konkretnym parkingu.

Parking przy Parku Gradac

Parking przy Parku Gradac

Żeby dojechać do parkingu Gradac, należy, jadąc od bramy Pile w kierunku Hotelu Hilton, skręcić w lewo, w ulicę don Frana Bulića, araz po minięciu hotelu. Podobno z tego parkingu jest piękny widok na wschody słońca.

 

Podziemny Parking publiczny (Javna garaža)

Podziemny parking publiczny na ponad 700 aut. Na parking wjeżdża się od Zagrebačka ulica. To jedna z pewniejszych opcji parkingowych w Dubrowniku, a dzięki zadaszeniu nasze auto stoi cały czas w cieniu. Z parkingu do starego miasta możemy się dostać dwiema drogami. W drodze do starego miasta, rekomendujemy wybrać ścieżkę, w którą należy skręcić w prawo, kilkadziesiąt metrów od wjazdu na parking (miejsce oznakowane tabliczką „Old Town”). Ścieżka prowadzi wąską, klimatyczną uliczką – gratka dla fotografów. W drodze powrotnej skorzystajcie ze schodów rozpoczynających się tuż przy bramie Pile.

Podziemny parking publiczny

Podziemny parking publiczny

Cena za godzinę postoju na tym parkingu w sezonie (1.07. – 31.08) wynosi 40kn za każdą rozpoczętą godzinę, a bilet dzienny to koszt 480kn. Na stronie tzdubrovnik.hr znajdziecie link do aktualnego cennika.

 

Parking na Wzgórzu Srđ

Bardzo ciekawa alternatywa dla wszystkich tych, którzy w swoich planach wizyty w Dubrowniku mają wjazd kolejką linową na Wzgórze Srđ i podziwianie panoramy miasta. Znajdujący się na Srđ parking jest darmowy. Ceny kolejki linowej, co prawda nie są niskie:
Sezon letni 2017 (bilet w obie strony):
– dorośli: 120kn
– dzieci (4-12 lat): 50kn

…jednak zostawiając na górze auto na darmowym parkingu, możemy odjąć koszty parkowania w mieście.

Dubrownik widziany ze Wzgórza Srđ

Dubrownik widziany ze Wzgórza Srđ

Jak dostać się na Wzgórze Srđ? Wyjeżdżając z Dubrownika w stronę Cavtatu (lub znaki kierujące na Port Lotniczy w Čilipi) trzeba skręcić w lewo do miejscowości Bosanka. Na górę prowadzi wąska, czasami dość stroma, asfaltowa droga szerokości jednego samochodu. Więcej o samym wzgórzu jak i sposobie dojazdu pisaliśmy we wpisie Wzgórze Srđ w dzień i w nocy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

Parking przy Atlant Centar

Parking przy centrum Atlant Centar znajduje się w pobliżu portu Gruž, czyli ok 2km od starego miasta. Półgodzinny spacer zrekompensuje nam niska cena za postój, która w 2016 roku za godzinę postoju na podziemnym parkingu wynosiła 10kn.

 

Parking przy Porcie Gruž

Parking przy Porcie Gruž to najlepsza opcja dla tych, którzy planują podróż na pobliskie wyspy (np. Mljet czy wyspy Elafickie). Koszt to 10kn za godzinę, a na parkingu stale przebywa pracownik parkingu, co daje większe poczucie bezpieczeństwa naszego pojazdu.

 

Darmowe parkowanie w Dubrowniku

Jeżeli posiadacie dużo wolnego czasu i wytrwałości, istnieje szansa, że uda się Wam znaleźć miejsce postojowe w strefach gdzie nie są pobierane opłaty. Pamiętajcie by dobrze rozejrzeć się czy znalezione miejsce rzeczywiście jest darmowe oraz czy nie zastawiamy autem wyjazdu z garażu bądź posiadłości. Warto szukać darmowego postoju w okolicach większych ulic, którymi porusza się komunikacja miejska, którą będziemy mogli dojechać do starego miasta.

 

Znasz dobry parking w Dubrowniku?

Jeśli znasz dobrą lokalizację parkingu w Dubrowniku, która nie została wymieniona powyżej, podziel się nią w komentarzu.

Zapisz

Zapisz


Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

3 komentarze

 1. krzysztof
  Mar 05, 2017 @ 21:43:41

  A osoby niepełnosprawne na miejscach wyznaczonych też płacą ?

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Mar 05, 2017 @ 22:07:02

   Nie ma nic o niepełnosprawnych więc pewnie płacą normalnie

   Reply

 2. Mateusz
  Mar 11, 2017 @ 22:15:08

  Cena parkingu przy Atlant Center się zmieniła? W 2015 10kn kosztowała pierwsza godzina, a kolejna bodajże 5kn.

  Reply

Skomentuj ten wpis