Spacer murami obronnymi Dubrownika

Spacer po Dubrowniku Stradunem czy jedną z setek klimatycznych, wąskich uliczek to niesamowite przeżycie. Jest jednak jeszcze jedna forma zwiedzania Starego Miasta, która stanowi jeszcze lepszą formę poznania perły Adriatyku. To spacer murami obronnymi. Mury miejskie w Dubrowniku to obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia w tym pięknym mieście! Z góry odsłania się uroczy widok miasta, rozkład ulic, placów i kamienic, ale i bezkres Adriatyku rozciągający się wokół Dubrownika.

W południe unikaj zwiedzania


Pierwsza nasza wizyta na murach odbyła się w samo południe, kiedy lejący się z nieba żar jest największy. Na domiar złego nie mieliśmy przy sobie ani kropli wody. To był błąd! Już w połowie drogi, zamiast skupiać się na widokach, chcieliśmy jak najszybciej przejść całą trasę i zejść aby napić się chłodnej wody z fontanny Onufrego. Podczas kolejnych wizyt na murach byliśmy już bogatsi o tą wiedzę.

Najlepszą porą na oglądanie Dubrownika z góry są wczesne godziny poranne oraz wieczór. Nie tylko z powodu niższych temperatur, wówczas miasto jest najlepiej oświetlone.

Widok na Dubrownik z murów obronnych

Mury miejskie w Dubrowniku

Mury o długości 1940 metrów okrążają całe Stare Miasto. Obecny ich kształt pochodzi z XIV w. Główny mur od strony lądu ma od 4 do 6 metrów szerokości, od strony morza natomiast jego grubość wynosi od 1,5 do 3 metrów, wysokość zaś w niektórych miejscach to nawet 25 metrów. Do fortyfikacji zaliczamy także 2 forty chroniące miasto w ich najbardziej wysuniętych punktach oraz 10 baszt. Żeby dodatkowo wzmocnić fortyfikacje wykopano od strony lądowej głęboką fosę.

Na północy znajduje się okrągła baszta Minčeta – jest najwyższym punktem murów, rozciąga się z niej naprawdę niezapomniany widok na stare miasto i wyspę Lokrum.

Mury obronne Dubrownika
Mury obronne Dubrownika
Mury obronne Dubrownika

Fort Revelin

Od strony wschodniej port miejski chroniony jest przez Fort Revelin. W czasie jego budowy obowiązywał przepis, że każdy przybywający do Dubrownika drogą morską musi przynieść kamień o wadze własnego ciała. Fort przetrwał katastrofalne trzęsienie ziemi w 1667 roku, po którym stał się siedzibą skarbca katedralnego, skarbu miasta i władz Republiki Dubrownickiej.

REKLAMA

Przejcie pomiędzy murami a Fortem Revelin

Fort Lovrijenac

Poza murami stoi potężny Fort Lovrijenac, który chroni miasto od strony lądu i morza od strony zachodniej. Z Lovrijenac związana jest legenda, która głosi, że fort został zbudowany na początku XI wieku, w ciągu trzech miesięcy po tym, jak dubrowniczanie dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę swojego fortu. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć fortu i poznać lepiej jego historię sprawdź nasz wpis p.t. „Fort Lovrijenac w Dubrowniku”.

Fort Lovrijenac w Dubrowniku

Bramy Dubrownika


Do miasta prowadzi pięć bram. Dwie główne to: na zachodzie Brama Pile, a na wschodzie Brama Ploče. Do portu prowadzą dwie bramy: Peskarija i Ponta. Piąta, Brama Buže została wykonana przez Austriaków dopiero w 1908 roku. Republika Dubrownicka nigdy nie wybudowała tej bramy by nie dopuścić do osłabienia kluczowej ściany fortyfikacji. Bramę przebito, by oficerowie austriackiego garnizonu mieli bliżej z kwater w mieście do kortu tenisowego urządzonego w częściowo zasypanej wtedy fosie.

Brama Buža (czyli „dziura”) jest pozbawiona ozdób, jest to po prostu wykończone łukiem przejście, stąd ta pogardliwa nazwa.

Godziny otwarcia i ceny wejść na mury w 2021

Godziny otwarcia murów (lipiec): 8:00-19:30
Ceny: dorośli 200kn / dzieci: 50kn

Dubrownik na mapie

REKLAMA

A teraz zaczyna się najlepsze, ruszamy!

Dubrownik widziany z murów obronnych
Stardun widziany z murów obronnych Dubrownika
Port widziany z murów obronnych Dubrownika
Dubrownik widziany z murów obronnych

Pierwsze 10 zdjęć za nami, czas na kolejne magiczne kadry z Dubrownika

Dubrownik widziany z murów obronnych
Port w Dubrowniku widziany z murów obronnych
Dubrownik widziany z murów obronnych
Dubrownik widziany z murów obronnych
Dubrownik i wyspa Lokrum widziane z murów obronnych

Zrób sobie krótką przerwę na ten magiczny materiał wideo z Dubrownika. Naprawdę warto!

dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-5
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-17
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-19
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-21
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-22

Kolejne 20 zdjęć za nami

dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-23
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-28
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-29
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-35
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-36
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-37
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-38
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-40
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-41
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-42

Uff, ostatnie 5 zdjęć

dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-43
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-44
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-45
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-46
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-52

No i jak?

Jak było? Czyż Dubrownik widziany z murów miejskich nie jest piękny? Czy udało się nam namówić Cię na wizytę w Dubrowniku? Jeśli tak, zostaw nam komentarz. Jeśli nie, też go zostaw

Zapisz

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

35 komentarzy

    • Wojtek Tyluś
      -

      Witaj,
      Dzięki za zwrócenie uwagi, zapomnieliśmy napisać o godzinach i cenach :)
      Godziny otwarcia murów: 8:00-18:00
      Ceny: dorośli 100kn / dzieci: 30kn
      Wstęp na mury upoważnia również do wstępu do Fortu Lovrijenac

      Oczywiście z kartą DUBROVNIK o której niebawem napiszemy więcej.

    • ewa
      -

      Dubrownik – piękny tak jak cała CHORWACJA (ZADAR, ŚIBENIK, NIN itp :)) niemniej jednak na mnie niesamowite wrażenie zrobiły zdjęcia domów w czasie wojny :( wiszące obecnie w wyremontowanych częściach miasta…i grajek „rzępolący” niemiłosiernie siedzący przy fontannie :)
      krótko mówiąc – zakochana jestem strasznie :D w CHORWACJI :)

    • Wojtek Tyluś
      -

      To prawda!
      Może trochę za dużo ludzi ale jak się pojedzie w czerwcu, wrześniu bądź wyjdzie na spacer wczesnym porankiem lub późnym wieczorem to wygląda jeszcze piękniej :)
      Dzięki :)

    • Wojtek Tyluś
      -

      My parkujemy na miejskim parkingu wielopoziomowym, który jest po prawej stronie, gdy zbliżamy się do starówki – będziesz widział wielki, podświetlony szyld.
      Można też zaparkować np. na parkingu na który wjeżdża się mniej więcej na wysokości Hotelu Hilton (po lewej stronie) tam też jest w miarę tanio, bodajże II lub III strefa.
      Pozdrawiamy

  1. Basia
    -

    Uwielbiam Was czytać ! w tych wszystkich wpisach jest włożone tyle serca i tyle mądrości, że nie sposób tego opisać. Już prawie całego bloga przeczytałam. Ja również jestem wielką fanką Chorwacji odkąd tam pojechałam w czerwcu tego roku, zakochałam się w tym kraju. Po powrocie zaczęłam szukać informacji, które przybliżyły by mi trochę znajomość Chorwacji, znalazłam Waszą stronę ! i ogromnie się cieszę z tego powodu !. Pozdrawiam Was gorąco, nigdy nie traćcie zapału do pisania, bo świetnie się czyta Wasze posty.
    Przy okazji zapraszam na mojego, skromnego bloga :) http://milionymil.blogspot.com/

  2. DANUTA LECHNIAK
    -

    Tak…….Dubrownik jest piękny tylko nie rozumiem dlaczego taki drogi ( byłam lipiec 2016 z rodziną) piękne wąskie klimatyczne uliczki robią wrażenie, ale ceny jeszcze większe wrażenie np wejście na mury 120kun od osoby dorosłej 90kun od dziecka pow. 7 lat trochę słabo ,rodzinka 3 osobowa to ponad 210 zł,a co z resztą obiad woda inne wejścia policzyłam jeden tylko dzień to ponad 550 zł,ale to wcale nie był full wypas.
    pozdrawiam milego pobytu życzę pomimo wszystko.

    • Wojtek Tyluś
      -

      W 3 dni zwiedzisz Dubrownik i okolicę do czego mocno zachęcam :)
      Tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi > http://crolove.pl/chorwacja-w-4-dni-dalmacja-poludniowa

      Więcej miejsc na blogu w dziale Południowa Dalamcja > http://crolove.pl/category/dalmacja-poludniowa/

      Pozdrawiam

  3. Przemo
    -

    Cena za zwiedzanie murów
    dorośli 150 kun
    dzieci 50 kun
    W sumie dla 4 osobowej rodziny robi się wydatek ok. 250 zeta za spacer. Ktoś powie „Cóż to jest?” My zrezygnowaliśmy i pospacerowaliśmy dołem. Na pewno warto zobaczyć Dubrownik ze wzgórza Srd. Piękne widoki i ten niesamowity podjazd na górę. POLECAM!!!

    • Wojtek Tyluś
      -

      Cena nieaktualna ponieważ to jest blogowy sprzed 2-3 lat, nie jesteśmy serwisem informacyjnym albo oficjalną stroną danej atrakcji.
      Aczkolwiek zaktualizowałem teraz cenę