CroatianEnglishGermanPolishRussian

Traktor Story – historia chleba, wina i oliwy

Traktor Story – historia chleba, wina i oliwy

W miejscowości Nova Vas na Istrii, nieopodal Jaskini Baredine znajduje się muzeum pod gołym niebem – Traktor Story. Jest to interesujące miejsce dla fascynatów rolnictwa, można bowiem zobaczyć ekspozycję około 50 traktorów i maszyn rolniczych oraz zapoznać się z historią rolnictwa na tych ziemiach. Zamysłem twórców Traktor Story było przedstawienie historii wytwarzania chleba, oliwy z oliwek i wina.

 

Fordson model F

Na szczególną uwagę zasługuje w tej wystawie  stary ciągnik Fordson z 1923 roku. To pierwszy ciągnik wyprodukowany przez Henry Forda. Ciekawa jest również historia samej nazwy. Kiedy pewna grupa przedsiębiorców dowiedziała się, że Henry Ford planuje produkcję traktorów, postanowiła ubiec Forda zarejestrowała firmę o nazwie Ford Tractor Company. Henry Ford znalazł jednak na to sposób, rejestrując firmę pod nazwą Ford & Son i nadając ciągnikom nazwę Fordson. Ford Tractor Company sprzedała zaledwie kilka sztuk swoich traktorów, podczas gdy Fordsona sprzedano kilka milionów maszyn.

Traktor Fordson model F

W muzeum znajduje się również silnik wysokoprężny Satima, produkowany w Trieście. Był on używany do uruchomienia młyna w Poreču, na początku ubiegłego stulecia, zanim w tych regionach pojawił się prąd. Oprócz kilku zdjęć młyna jest to jedyna zachowana jego część.

Silnik Satima

Można również obejrzeć wystawę fotografii, a także poznać historię uprawy i przetwórstwa tradycyjnych owoców, jak również proces wytwarzania lokalnych produktów. Jest też możliwość zamówienia zwiedzania z degustacją.

Ekspozycja fotografii w Traktor Story

Zbiornik na oliwe Olbrzymia motyka

Przed wejściem znajdują się stragany i sklepiki z lokalnymi produktami i pamiątkami, jest tez kilka stolików gdzie można skosztować lokalnych smakołyków.

 

Ekspozycja maszyn rolniczych

Traktor Stihl 381 z 1959r oraz kosiarka do zboża Traktor w Traktor Story Młockarnie w Traktor Story Młockarnia w Traktor Story

Traktor Porsche L 319 z 1960r

Traktor Porsche L 319 z 1960r

Traktor Porsche Allgaier AP 22

Traktor Porsche Allgaier AP 22

Traktor Ferrari MC-60 z 1964r

Traktor Ferrari MC-60 z 1964r

Traktor w Traktor Story Traktor gąsienicowy w Traktor Story Kolekcja traktorów w Traktor Story

Traktor MTZ 5 z 1958r

Traktor MTZ 5 z 1958r

Kolekcja traktorów w Traktor Story Powóz w Traktor Story Traktor w Traktor Story Kolekcja traktorów w Traktor Story Silnik diesla w Traktor Story Kombajn w Traktor Story Kombajny w Traktor Story Traktor Story Kolekcja traktorów w Traktor Story

 

Cennik

Cennik Traktor Story

 

Jak dojechać do Traktor Story

Zapisz


Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Skomentuj ten wpis

Więcej w Chorwackie ciekawostki, Dalmacja północna
Šibenik nocą
Šibenik nocą

Šibenik - piękny za dnia, piękny jest również nocą. Na dowód zabieramy Was na nocny spacer po tym pięknym mieście,...

Zamknij