CroatianEnglishGermanPolishRussian

Zagrzeb – śladami historii przez stolicę Chorwacji

Zagrzeb – śladami historii przez stolicę Chorwacji

Zagrzeb, choć jest stolicą kraju, często pomijany jest przez turystów w urlopowych planach, którzy gonią na zabój w kierunku Adriatyku. I choć Dalmacja czy Istria z pewnością zasługują na uwagę, wiele wspaniałych pomników historii czeka też w Zagrzebiu. W telegraficznym skrócie podążymy śladami zagrzebskiej historii.

 

Zagrzeb dla turystów

Ponieważ zwiedzenie najpiękniejszych zabytków tego miasta może zająć kilka dni, warto skorzystać z możliwości przenocowania w chorwackiej stolicy. W ścisłym centrum można znaleźć wiele apartamentów, dzięki czemu planowanie wycieczek po Zagrzebiu staje się zadaniem łatwiejszym i przyjemniejszym. Apartamenty dla całej rodziny nie muszą być drogie. W Zagrzebiu mogą być problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, apartamenty, które można znaleźć w sieci posiadają takowe miejsca. Blisko 200 wygodnych apartamentów czeka tu na turystów, a ceny większości z nich wynoszą około 1400 złotych za tygodniowy wynajem. Taki koszt za pobyt całej rodziny w stolicy Chorwacji nie jest wcale wysoki.

Panorama Zagrzebia

Panorama Zagrzebia

 

Śladami historii przez ZagrzebBooking.com

Zagrzeb to miasto niezwykłe. Piękna zabudowa oraz cenne zabytki mogą oczarować zwiedzających, a panująca tu atmosfera jest dodatkowym walorem. Gdzie warto się wybrać? Zdecydowanie przygodę należy rozpocząć w dwóch pierwszych dzielnicach Zagrzebia Kaptolu i Gradec!

 

Kaptol

Ważnym punktem na turystycznym planie miasta jest Kaptol – wzgórze, na którym wcześniej koncentrowało się życie mieszkańców Zagrzebia. Wiadomo, że człowiek gościł tu już w epoce kamienia łupanego. Tu również rodziło się współczesne miasto, a o istniejącym na Kaptolu biskupstwie wspominają dokumenty już z XI wieku. Znajduje się tutaj Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest najwyższą budowlą sakralną w Chorwacji. Wzdłuż placu i ulicy Kaptol mieści się klasztor franciszkański z kościołem. W klasztorze znajduje się kaplica św. Franciszka, dokończona w 1683 roku.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

 

Gradec

W tym samym okresie rozwijał się pobliski Gradec. Dziś te rywalizujące ze sobą w przeszłości osady tworzą jedną dzielnicę – najstarszą na terenie miasta. To tu czekają największe perełki architektury: świątynie z XIII wieku oraz fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich. Głównym placem Górnego Miasta jest plac św. Marka (Trg svetog Marka), niegdyś pełniący funkcję handlową, dziś polityczne centrum Chorwacji. Znany wszystkim turystom, charakterystyczny dach Kościoła Świętego Marka (crkva svetog Marka) z historycznymi herbami Chorwacji i Zagrzebia pochodzi z XIX wieku. Innym znanym kościołem Górnego Miasta jest barokowy kościół św. Katarzyny (crkva sv. Katarine), który jest uważany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji.Górne Miasto dawniej było otoczone murami z wieżami, w których istniało kilka bram miejskich. Do dziś zachowała się jedynie wschodnia, tzw. Kamienna Brama (Kamenita vrata) z XIII wieku.

Kościół Świętego Marka

Kościół Świętego Marka

Muzeum Miejskie oraz Muzeum Historyczne Chorwacji to ciekawe placówki, których zwiedzenie może pomóc w odkrywaniu tajemnic nie tylko Zagrzebia, lecz także całego kraju. Warto też odwiedzić Muzeum Etnograficzne, którego dumą jest kolekcja strojów ludowych spotykanych na terenie całego kraju. Miłośników historii sztuki zachwycić może Muzeum Mimara znane z ciekawej i cennej kolekcji europejskiego malarstwa.

 

Dolac

Pomiędzy Kaptolem a Gadcem powstała dzielnica Dolac, powstała w miejscu przykrytego w XX wieku potoku Medveščak. Dziś Dolac to centrum nocnego życia Zagrzebia.

 

Kilka słów o Zagrzebiu


Zagrzeb to ciekawe miasto, w którym niemal każdy budynek może się pochwalić własną historią. Tętni życiem dzięki pięknym parkom i ogrodom botanicznym. Może stać się nie tylko przestrzenią poznawania chorwackiej historii i kultury, lecz także miejscem rekreacji. Moc atrakcji sprawia, że pobyt na jego terenie z pewnością okaże się wspaniałym doznaniem dla każdego miłośnika podróży.

 

Zdjęcia: [1], [2] i [3]

Zagrzeb na Mapach Google

 

Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

2 komentarze

 1. Gosia
  Kwi 09, 2014 @ 11:17:02

  W zeszłym roku byłam na Kaptolu, piękne malownicze miejsce w którym czuje się wieki historii. To dobre miejsce dla wszystkich pasjonatów i miłośników historii oraz nastrojowych uliczek.

  Reply

 2. Miśka
  Kwi 11, 2014 @ 12:42:08

  Zagrzeb jest moją ulubioną Europejską stolicą. Mam tam siostrę, do której jeżdżę 2 razy do roku na parę dni. Oprowadzała mnie niedawno po okolicy:). Dolac polecam nocą, bosssze co tam się dzieje :D

  Reply

Skomentuj ten wpis

Więcej w Dalmacja południowa, Historia Chorwacji
Dubrownik chce wprowadzenia limitów dla turystów. No i bardzo dobrze

Władze Dubrownika planują, od przyszłego sezonu, wprowadzenie limitu 6 tysięcy turystów przebywających jednocześnie na starym mieście. My bijemy brawo i...

Zamknij