Euro w Chorwacji – podwójne podawanie cen

Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja przystępuje do strefy EURO i wprowadza Euro jako oficjalną walutę. O ile dla turystów, wraz z wprowadzeniem Euro, kończy się problem szukania na miejscu kantorów z najkorzystniejszym przelicznikiem czy zabieranie ze sobą gotówki przeznaczonej na opłatę za nocleg, tak dla Chorwatów, pojawia się zdecydowanie więcej niewiadomych. Wcale nie lżej mają chorwaccy przedsiębiorcy. W niektórych sklepach już pojawiają się podwójne ceny, podawane zarówno w kunach jak i w euro. Od 5 września będzie to już obowiązkowe.

Poprosiliśmy naszą przyjaciółkę, mieszkającą w Ogulinie, Natalię Zielińską – dyrektorkę firmy Euro Grant Konzalting oraz doradcę biznesowego w Chorwacji dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą wejść ze swoją ofertą na rynek chorwacki, o zabranie głosu w tej sprawie. Natalia rozwiewa wątpliwości oraz wyjaśnia co tak naprawdę wprowadzenie Euro w Chorwacji oznacza dla podmiotów gospodarczych.

Wpis ten powstał przy współpracy z Natalią w ramach projektu #CROBIZ Biznes po chorwacku. Zapraszamy do lektury!

1. Od 5 września 2022 r. podwójne podawanie cen staje się obowiązkiem podmiotów gospodarczych. Ceny z kun na euro zostaną przeliczone według stałego kursu wynoszącego 7,53450. Przy przeliczaniu zostanie wykorzystanych wszystkich pięć miejsc po przecinku i dopiero wtedy będzie można zaokrąglić uzyskaną kwotę do dwóch miejsc po przecinku, zgodnie z zasadami matematycznymi:

 • Jeżeli trzecia cyfra po przecinku jest mniejsza niż 5, to druga cyfra po przecinku nie ulega zmianie
 • Jeżeli trzecia cyfra wynosi 5 lub jest większa niż 5, to druga cyfra ulega zwiększeniu o jeden

2. Obowiązek podwójnego podawania cen będzie dotyczył handlowców oraz innych usługodawców, w tym restauracji, kawiarni, hoteli, salonów kosmetycznych, banków i innych instytucji finansowych w ich relacjach z konsumentami.

We wszystkich punktach sprzedaży, na cennikach, stronach internetowych, ulotkach, ofertach i fakturach należy podawać podwójne ceny. Łączna kwota faktury powinna być wyrażona w obu walutach, przy czym należy również wymienić stały przelicznik do euro. Przelicznik powinien być umieszczony również na etykietach cenowych.

REKLAMA

3. Oprócz sektora prywatnego obowiązek podwójnego podawania cen będzie dotyczył również podmiotów z sektora publicznego.

4. Sprzedawcy na straganach, kioskach, OPG (rodzinne gospodarstwa rolne) i taksówkarze będą zwolnieni od obowiązku podwójnego podawania cen. Natomiast wszystkie te podmioty, które nie mają obowiązku podwójnego podawania cen, zobowiązane są na paragonach/fakturach podać łączną kwotę w obu walutach.

5. Obowiązek podwójnego podawania cen będzie obowiązywał od 5 września 2022r. do 31.12.2023r.

6. Przez następnych 17 miesięcy na terenie całej Chorwacji inspektorzy ds. praw konsumenta będą wcielać się w rolę zwykłych klientów (w roli tzw. tajemniczych klientów) odwiedzających placówki (np. sklepy, restauracje, hotele itd.), sprawdzając, czy podawane ceny są zgodne z ww. zasadami.

7. Podkreślamy, że okres obowiązku podwójnego podawania cen zaczyna się we wrześniu, (jeśli jesteście w Chorwacji, może zauważyliście, że w wielu sklepach, np. w sieciach sklepów Konzum, DM itd. podwójne ceny można zobaczyć już od miesiąca), natomiast płacić w euro będzie można dopiero od 1 stycznia 2023.

REKLAMA

8. W okresie od 1 stycznia do 14 stycznia będzie można płacić zarówno kunami jak i euro. Od 15 stycznia płatności gotówkowe będą przyjmowane wyłącznie w euro. W okresie podwójnego obiegu zarówno kuna, jak i euro będą jednocześnie prawnym środkiem płatniczym w transakcjach gotówkowych. W ciągu pierwszych 14 dni 2023 r. odbiorca płatności będzie zobowiązany do zwrotu pozostałej kwoty w gotówce konsumentowi, który płaci w gotówce w kunach. Wyjątkowo, gdy odbiorca nie jest obiektywnie w stanie zwrócić reszty kwoty w gotówce euro, może zwrócić pozostałą część w kunach lub kunach i euro w gotówce.

REKLAMA

2 komentarze

 1. Jurek
  -

  Właśnie byłem w Chorwacji w Dalmacji, rozmawiałem z kilkoma Chorwatami, którzy twierdzą, żę euro ich zniszczy. ALe zaraz popatrzmy na Słowaków, Łotyszy i Litwinów a potem na Włochów. Ceny u nich – czy to im wyszło na plus?

  • Wojtek Tyluś
   -

   „Kilku Chorwatów” to nie przekrój całego społeczeństwa. Ponad 1/4 chorwackiego PKB to wpływy z turystyki (przeciwnie do Słowaków, Litwinów czy Łotyszy). Stabilna i jednolita waluta do dla gałęzi turystycznej bardzo dobra informacja. Popatrz co się dzieje ze złotówką? Nie jest kolorowo. Na szczęście u nas same plusy ;)