Brela

Brela jest małą miejscowością turystyczną znajdującą się na Riwierze Makarskiej. Sąsiaduje z miejscowością Baška Voda. Jest ona popularnym miejscem ze względu na bogactwo kulturowe, krystalicznie czystą wodę oraz piękne promenady. Informacje o tym mieście można znaleźć w utworze „To Beroyllia”, który został zachowany dzięki carowi bizantyjskiemu Konstantemu Porfinogenetowi około 950 roku, o którym wspomina w swoim greckim dziele „O zarządzaniu państwem”.

Rozwój turystyki przyczynił się do zmniejszenia zainteresowania się rolnictwem. Na szczęście tysiącletnia tradycja upraw rolnych została zachowana w licznych ogrodach czy zagrodach, w których mieszkańcy do dzisiaj uprawiają oliwki, winorośle, cytryny oraz pomarańcze.

 

Brela – co warto zobaczyć, atrakcje

Będąc w Breli odwiedziliśmy Zatokę Vruję. Jest to miejsce w którym klify stromo spadają do morza do głębokości aż 100 metrów i więcej. Określona została wielkim systemem źródeł morskich, w którym specjalną rolę pełni głęboki podmorski lej krasowy, z którego wytryska ogromna ilość wody. Biorąc pod uwagę ilości wypływającej wody ze źródła, ta Zatoka jest najprawdopodobniej największą w całym Morzu Adriackim.

Odwiedzając miasto można odwiedzić również masyw górski Biokovo, którego najstarszą nazwą niegdyś było greckie „Adrion”. W 1981 roku obszar na którym znajduje się ten masyw został ogłoszony Parkiem Przyrodniczym Biokovo. Jego charakterystycznymi cechami jest różnorodność flory oraz fauny. Można spotkać tam na przykład wilka szarego, dzika albo nawet i bałkańską kozicę. Z ptaków możemy spotkać tam orła przedniego albo krótkoszpona. Każdy kierowca powinien spróbować swoich sił, wjeżdżając na szczyt Sveti Jure.

Warto odwiedzić także szczyt Bukovac o wysokości 1290 m. Jest on pięknym, zalesionym szczytem, który znajduje się w północno-zachodniej części masywu Biokovo. Start wędrówki zaczyna się w miejscowości Gornja Brela, a sama wycieczka trwa około trzy godziny. Sam spacer nie jest męczący ze względu na znajdowanie się szlaku w lesie. Na trasie znajdziemy taras widokowy o nazwie Owcze pole, z którego można ujrzeć zapierający dech w piersiach widok na centralny masyw Biokova lub na Riwierę Makarską.

REKLAMA

Tradycyjnym przysmakiem miasteczka Brela jest oliwa z oliwek, która jest symbolem zdrowego jedzenia w stylu śródziemnomorskim. Można również spróbować prawdziwego dalmatyńskiego Pršuta, dzięki któremu poczuje się zapach wiatru od morza, na którym tradycyjnie ta szynka dojrzewa. Kolejnym wartym skosztowania daniem jest Dalmatinska Pašticada stworzone z wołowego mięsa i jest najczęściej przygotowywanym daniem w Dalmacji. Serwowane jest podczas ważnych świąt oraz uroczystości. Dodatkiem do tego dania są kluski typu gnochhi domowego wyrobu. Każda dalmatyńska kobieta posiada swój własny, unikatowy przepis.

Będąc w miasteczku warto odwiedzić kilka zabytkowych kościołów na przykład Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej – który jest barokową świątynią zbudowaną w 1715 roku na cześć zwycięskiej bitwy z Turkami. Ciekawym miejscem jest także Kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, który charakteryzuje się formą barokową.

 

Plaża Punta Rata i słynny kamień

Jest to jedna z najpiękniejszych żwirowych plaż na świecie, położona w rezerwacie przyrody, na cyplu porośniętym sosnowym lasem. Po zachodniej stronie plaży leży tzw. „Kamień Breli”, który jest symbolem miejscowości, a zarazem najczęstszym motywem na kartkach pocztowych z Breli.

 

REKLAMA

Brela – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość znajdujących się w Breli apartamentów i hoteli znajdziecie na stronie Booking.com

 

Brela – restauracje, gastronomia

Brela, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Brela – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Brela – pogoda

Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,5, a morza 25,3 stopni Cejcjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Brela ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin co jest bardzo wysokim wynikiem.
Osoby, które zjawią się tam w maju, w zależności od zimy, mają możliwość kąpać się w Adriatyku, jednocześnie podziwiając ośnieżone szczyty masywu Biokovo.

 

Koniecznie odwiedź Brelę

Czy warto odwiedzić Brelę? Zdecydowanie! Miasto to oferuje swoim turystom bogactwo krystalicznie czystego morza, naturalne plaże, gęste sosnowe lasy, liczne ścieżki spacerowe oraz stare, dalmatyńskie zabytki. To bardzo piękne miasteczko, które zadowala swoim widokiem. Do tego bogata kultura, przepyszne oraz tradycyjne dania, które zachęcają z roku na rok coraz bardziej turystów.

 

REKLAMA

Brela na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA