Podgora

Położona na Riwierze Makarskiej Podgora często wybierana jest przez Polaków jako miejscowość noclegową. Jest miejscem o bardzo malowniczej scenerii z pięknymi plażami, którym często towarzyszą niezwykle aromatyczne drzewa iglaste. Możemy tam znaleźć wiele restauracji bądź kawiarni, które oferują wspaniały klimat czy atmosferę.

 

Historia Podgory

Pierwsze wzmianki o Podgorze datuje się na 1571 rok. Podejrzewa się, że tamtejsze tereny były zamieszkiwane już od prehistorii, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne, jak ceramika rzymska, monety czy amfory. Starożytni najpewniej wybrali tamtejsze tereny głównie ze względu na korzystne położenie geograficzne. Nazwa ,,Podgora” oznacza, dosłownie ,,pod górą”, co ma nawiązywać do położenia miasta, czyli wąskiego pasa nabrzeżnego, który znajduje się u stóp masywu Biokovo.

Długość wybrzeża Podgory wynosi około 5,5 km, a miasto składa się z dwóch części: Gornja Podgora (Stara) i Donja Podgora, która została zbudowana po trzęsieniu ziemi w 1962 r. Kiedy turystyka zaczęła znacznie się rozwijać Podgora stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Dalmacji i Riwierze Makarskiej I jest idealną bazą wypadową do odkrywania pięknego wybrzeża Adriatyku.

 

Polacy kochają Podgorę

W 2018 roku Podgora zajęła 5 miejsce pod względem liczby polskich turystów odwiedzających Chorwację. W 2018 roku odwiedziło ją 21 693 turystów z Polski. Zestawienie powstało na podstawie danych statystycznych z programu do meldowania gości eVisitor. Tak wysoka pozycja to prawdopodobnie skutek zliczenia noclegów dla wszystkich, znajdujących się na terenie gminy Podgora miejscowości tj. Podgroda, Drašnice, Gornje Igrane, Igrane, a także Živogošće.

REKLAMA

 

Co warto zobaczyć w Podgorze

Kościół św. Tekli został wybudowany w 1630 roku, zachował się w bardzo dobrym stanie, głównie ze względu na mającą miejsce w 1962 r. odbudowę, która była konieczna po trzęsieniu ziemi. We wnętrzu kościoła można znaleźć dwa ołtarze: prawosławny oraz katolicki, ponieważ odprawiano tam msze obydwu wyznań. Przed kościołem można natrafić na cztery tablice, które przedstawiają tarczę z mieczem. Najprawdopodobniej owy miecz nawiązuje do mieszkającej w tamtym terenie rodziny szlacheckiej oraz stanowi ich herb. Poza tym można tam znaleźć nagrobek słynnego polityka, księdza czy pisarza Mihovila Pavlinovica. Był on jednym z założycieli Partii Ludowej, jednym z ojców odrodzenia Chorwacji.

O kościele św. Rocha wspomniano po raz pierwszy w XVII wieku. Związane są z nim dwie legendy. Pierwsza z nich głosi, że przestrzeń przed kościołem służyła jako miejsce pochówku zmarłych na wskutek zarazy. Druga legenda dotyczy brakującej dzwonnicy kościoła, która miała być wykorzystana podczas pierwszej wojny światowej jako baza do strzelania kul armatnich.

Bardzo ciekawym zabytkiem jest latarnia morska, która znajduje się zaledwie kilka metrów od wybrzeża. Budynek pełnił dwie funkcje: jako latarnia morska dla żeglarzy i rybaków, a także jako kaplica św. Mikołaja.

 

REKLAMA

Podgora – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty oraz prywatne pensjonaty. Więcej ofert noclegowych w Podgorze znajdziemy na stronie Bookingu.

 

Podgora – restauracje, gastronomia

Podgora, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Podgora – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Podgora – pogoda

Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Podgora ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.
Osoby, które zjawią się tam w maju, w zależności od zimy, mają możliwość kąpać się w Adriatyku, jednocześnie podziwiając szczyty masywu Biokovo.

 

Podgora na mapie

 

REKLAMA

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

REKLAMA