Rupnica w Parku Przyrody Papuk. Pierwszy geologiczny pomnik przyrody w Chorwacji

Na terenie Parku Przyrody Papuk w Slavonii, w miejscowości Voćin znajduje się stanowisko Rupnica – rzadkie jak na tą część Europy zjawisko geologiczne – ciosy słupowe, powstałe w skale wulkanicznej ryolitu. Słupy powstają w wyniku regularnego systemu spękań, które są wynikiem ochładzania i krystalizacji masy wulkanicznej.

Geostanowisko Rupnica w Parku Przyrody Papuk w Chorwacji

Rupnica jest pierwszym geologicznym zabytkiem przyrody w Chorwacji. Od 1948 roku jest pod ochroną ze względu na wyjątkowo rzadkie zjawiska morfologiczne skał wulkanicznych. Na terenie PP Papuk znajdują się formacje skalne o wyjątkowym znaczeniu geologicznym, które mają ponad 600 milionów lat, co czyni je jednymi z najstarszych skał w Chorwacji.

Geostanowisko Rupnica słynie z charakterystycznego odsłonięcia spoin kolumnowych powstałych w skale wulkanicznej ryolitu, składającego się w dużej mierze z albitu. Analizy przeprowadzone na stanowisku Rupnica wykazują w większości słupy cztero- i pięcioboczne.

Park Przyrody Papuk ma wyjątkowe położenie w strefie kolizji dwóch makropłyt – afrykańskiej i euroazjatyckiej. Na niewielkim obszarze spotykamy różne typy skał (magmowe, osadowe i metamorficzne), które powstawały od prekambru do współczesności. Skały na Papuku powstały w różnych środowiskach geologicznych, w wyniku czego znajdujemy całą różnorodność skał pod względem litologicznym, wieku stratygraficznego czy cech strukturalnych.

Papuk UNESCO Global Geopark znajduje się w Slavonii, we wschodniej, kontynentalnej części Chorwacji. Góry Slawońskie sięgają prawie 1000 m wysokości. Światowy Geopark UNESCO obejmuje całe terytorium Parku Przyrody Papuk, który jest obszarem chronionym od 1999 r.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA