Średniowieczne graffiti w Dubrowniku

Średniowieczne graffiti w Dubrowniku

Translate:

CroatianEnglishGermanPolishRussian

Stare miasto w Dubrowniku kryje w swoich murach niezliczoną ilość sekretów i tajemnic. Dzisiaj słów kilka o jednej z nich. Dzień przed zwiedzaniem zrobiliśmy mały rekonesans w sieci w poszukiwaniu dubrownickich ciekawostek. Pośród kilku z najciekawszych odnaleźliśmy wzmianki o średniowiecznym graffiti z 1597 roku na jednym z budynków nieopodal ulicy od Puča. Poszukiwania tekstu okazały się trudniejsze niż się to mogło wydawać, ale w końcu udało się! Dzięki średniowiecznemu graffiti poznaliśmy kolejny sekret o czym piszemy poniżej. Zapraszamy.

 

Średniowieczne graffiti w Dubrowniku

Znajdujący się na murach kościoła św. Rocha, napisany łaciną tekst brzmi: „PAX VOBIS MEMENTO MORI QVI LVDETIS PILA” co oznacza: „Pokój z Wami, pamiętajcie, że umrzecie, wy grający piłką„.

Pokój z Wami, pamiętajcie, że umrzecie, wy grający piłką

Pokój z Wami, pamiętajcie, że umrzecie, wy grający piłką

Jak trafić? Idąc Stradunem od bramy Pile skręcamy w trzecią, licząc od fontanny Onufrego, uliczkę – Dominika Zlatarićeva. Mijamy ulicę od Puča, kilka metrów za nią znajduje się ów wyryty napis. Problem ze znalezieniem tekstu polegał na tym, że nie dysponowaliśmy wcześniej zdjęciem, więc nie wiedzieliśmy czego dokładnie szukać. Wyryte litery idealnie wtapiają się w mur.

Ulica Dominika Zlatarićeva

Ulica Dominika Zlatarićeva

Poniżej zamieszczamy pozostałe napisy, które znajdują się obok opisanego powyżej. Na jednym ze zdjęć widać herb Dubrownika.

Napisy na murach Dubrownika

Napisy na murach Dubrownika

 

Sierociniec

To nie koniec ciekawych informacji na dziś. Przeglądając wykonane w pobliżu graffiti zdjęcia budynków dostrzegliśmy kolejny łaciński tekst nad drzwiami. Okazało się, że w budynku tym mieścił się założony w 1432 roku sierociniec nazywany „Szpitalem miłosierdzia”. Znajdujący się nad drzwiami napis brzmi „COCHALVIT COR MEV ITRA ME ET DITATOE MEA EXARDESCET IGNI” co oznacza: „Serce w mym wnętrzu rozgorzało; gdy rozważałem, zapłonął w nim ogień„. Są to słowa Psalmu 39 Księgi Dawida.

Serce w mym wnętrzu rozgorzało; gdy rozważałem, zapłonął w nim ogień

Serce w mym wnętrzu rozgorzało; gdy rozważałem, zapłonął w nim ogień


Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Skomentuj ten wpis

Przeczytaj inne:
Zagrzeb
Zagrzeb – miejsca, które musisz odwiedzić w stolicy Chorwacji

Dwa dni na Zagrzeb to stanowczo za mało. To jednak wystarczający czas by poznać esencję stolicy Chorwacji, która nas zachwyciła....

Zamknij