Festa svetog Vlaha – Święto świętego Błażeja, patrona Dubrownika rozpoczyna się 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego (Gospa od Kandelore, czyli Matka Boska Gromniczna) i trwa kilka dni, do najbliższej niedzieli. Podczas otwarcia wyciągany jest sztandar z wizerunkiem św. Błażeja, a białe gołębie, symbolizujące wolność i pokój, zostają wypuszczone. Symboliczne wypuszczenie białych gołębi rozpoczyna najstarszą uroczystość tego typu na terenach byłej Jugosławii
Na drugi dzień, po porannej mszy, spod Katedry, przy dźwiękach hymnu Čuj, sveti Vlaho naš (Usłysz nas, nasz święty Błażeju) Stradunem rusza uroczysta procesja, której przewodniczy biskup Dubrownika. W procesji niesione są relikwie św. Błażeja – ręka oraz stopa zamknięte w bogato zdobionych relikwiarzach w formie bizantyjskiej korony, ręki i nogi. Jednak najcenniejszą relikwią, która idzie w procesji są pieluszki Jezusa.
Jeszcze drugiego dnia odbywa się loteria Tombola. Osoby biorące udział w loterii, którym nie udało się wygrać, rzucają w ogłaszającego przejrzałymi pomarańczami. Ciekawe, prawda?
Uroczystość ma bardzo długą tradycję, sięgającą XII wieku. Święto upamiętnia ratunek miasta na dzień przed atakiem Wenecjan w 971 roku. W 2009 roku, festiwal został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
REKLAMA
Legenda o św. Błażeju
Według legendy ówczesny pleban zauważył że drzwi kościoła św. Szczepana są otwarte. We wnętrzu świątyni ujrzał starca, który przedstawił się jako św. Błażej. Mężczyzna, podający się za świętego, wyjaśnił, że przybył, by ostrzec mieszkańców przez wielkim zagrożeniem ze strony Wenecjan. Pleban natychmiast udał się do rady miasta, by przekazać ostrzeżenie. Wenecjanie widząc, że miasto szykuje się do obrony, zrezygnowali z ataku i opuścili wybrzeże. Mieszkańcy miasta w wyrazie wdzięczności ogłosili świętego patronem swojego miasta.