Kamera samochodowa w Austrii. Czy można jej używać?

Kamery samochodowe stale zyskują na popularności. Bardzo wielu z nas, z różnych powodów montuje je w swoich pojazdach. Jadąc do Chorwacji warto jednak pamiętać, że nie wszędzie są one dozwolone, a przynajmniej dozwolone w tak szerokim zakresie jak w Polsce.

W Austrii użytkowanie wideorejestratorów podlega surowym regulacjom prawnym. W sieci istnieje wiele artykułów, w których przeczytamy, że posiadanie kamery samochodowej w Austrii jest bezwzględnie zabronione, co jest oczywiście nieprawdą i wprowadza w błąd. Użytkowanie kamery samochodowej w Austrii jest jak najbardziej możliwe, jednak dopiero po spełnieniu kilku warunków, tak aby było ono w pełni legalne oraz wykluczało przyszłe potencjalne konsekwencje prawne.

Choć w określonych sytuacjach ich użycie może być uzasadnione, kierowcy muszą być świadomi potencjalnych konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem prywatności innych uczestników ruchu drogowego. Przed zainstalowaniem kamery samochodowej warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i rozważyć, czy korzyści płynące z jej użytkowania przewyższają potencjalne ryzyko prawne.

Dlaczego używanie kamer samochodowych w Austrii jest zabronione na takich warunkach tak jak Polsce?

Wprowadzony w 2014 roku przepis zakazuje stosowania wideorejestratorów samochodowych w zakresie znanym z naszego kraju. Główną przyczyną tego zakazu jest ochrona prywatności i przepisy RODO.

Kiedy używanie kamery samochodowej w Austrii jest legalne?

Istnieją wyjątkowe warunki, w których korzystanie z kamery samochodowej może być uznane za legalne. Poniżej znajdują się kryteria legalnego użytkowania kamer samochodowych.

Cel nagrania

Dozwolone: dokumentacja wypadku związana ze zdarzeniem
Zabronione: systematyczny monitoring. Działalność ta jest zastrzeżona dla administracji państwowej.

REKLAMA

Ograniczenia przestrzenne

Dozwolone: Obszar nagrywania w pobliżu pojazdu. Kąt kamery jest przechylony „w dół”. Niska rozdzielczość aparatu. Nie można już zidentyfikować osób ani pojazdów znajdujących się dalej.
Zabronione: wysokiej rozdzielczości zdjęcia szerokokątne wokół pojazdu z dobrą widocznością w oddali.

Ograniczenia czasowe

Dozwolone: przechowywanie z określonych powodów tylko w zakresie absolutnie niezbędnym. Nagrywanie powinno być krótkotrwałe, zazwyczaj od 3 do 5 minut, i aktywowane automatycznie w przypadku incydentów.
Zabronione: trwałe nagrywanie, samowolny wpływ na rozpoczęcie i czas trwania nagrań, a także dłuższe przechowywanie.

Ciągłe usuwanie lub nadpisywanie

Dozwolone: trwałe usunięcie poprzez nadpisanie, jeżeli nie zaszło żadne zdarzenie uzasadniające przechowywanie.
Zabronione: Zapisywanie całej podróży i przechowywanie plików.

Bezpieczeństwo danych

Dozwolone: Chroń nagrania przed nieautoryzowanym dostępem poprzez szyfrowanie i ograniczenia dostępu.
Zabronione: niezaszyfrowane nośniki danych, publikacja w mediach społecznościowych.

Konsekwencje nielegalnego użytkowania

Naruszenie przepisów dotyczących kamer samochodowych może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym wysokimi karami pieniężnymi, do 10000 euro a w przypadku recydywy do 25000 euro. Istnieje również specjalna strona przez którą osoby pokrzywdzone nielegalnym nagrywaniem, mogą złożyć skargę do organu ochrony danych.

REKLAMA

Kamery fabryczne w nowoczesnych pojazdach

Warto zaznaczyć, że nowoczesne samochody często są wyposażone w fabryczne kamery i czujniki, wykorzystywane w systemach wspomagających jazdę. Jeśli nie posiadają one funkcji przechowywania danych, zazwyczaj są uznawane za legalne i zgodne z ich przeznaczeniem.

Powyższe informacje pochodzą ze strony: https://www.oeamtc.at/thema/vorschriften-strafen/zulaessigkeit-von-dashcams-im-oesterreichischen-strassenverkehr-16180594

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA