Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Jeziora Plitwickie. Piękno chorwackiej przyrody

Zabieramy Was w podróż do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, które znajdują się na licie światowego dziedzictwa UNESCO. Park mieści się przy drodze nr 1 w środkowej części Chorwacji. Tak jak wspominaliśmy przy poprzednim wpisie, polecamy wizytę w Plitwicach na początku naszej podróży. Dojazd Jezior Plitwickich jest prosty. Najlepszym, według nas, rozwiązaniem jest zjazd z autostrady w Karlovac na drogę nr 1. Chorwacki odcinek trasy dokładniej opisaliśmy we wpisie pt. „Samochodem do Chorwacji. Chorwacki odcinek”.
Darujmy sobie dokładny opis Parku Narodowego Jezior Plitwickich – znajdziecie go w Wikipedii. Skupimy się natomiast na podstawowych informacjach, które mogą okazać się pomocne.

Ceny biletów wstępu w sezonie letnim 2018

Dorośli: 250kn (po 16:00 oraz poza sezonem 150kn)
Dzieci 7-18 lat: 110kn (po 16:00 50kn, a poza sezonem 80kn)
Studenci (legitymacja!): 160kn (po 16:00 oraz poza sezonem 100kn)
Dzieci poniżej 7 roku życia: bezpłatnie

 

Piękno przyrody


Po zwiedzeniu Jezior Plitwickich na pewno nie będziecie żałować jednego dnia mniej na chorwackiej plaży. Malowniczo usytuowana dolina z turkusowymi jeziorami, krystalicznie czystą wodą i pływającymi w niej rybami posiadająca liczne wodospady. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

Zacznij zwiedzać rano

Zacznij zwiedzać rano! Unikniesz tłoku i wysokich temperatur!


To bardzo istotna wskazówka z wielu względów. Pierwszy i chyba najważniejszy to temperatura, która o wczesnej porze nie jest jeszcze tak uciążliwa. Drugi powód to turyści, których z godziny na godzinę przybywa na trasie. Latem Jeziora Plitwickie można zwiedzać w godzinach od 7:00 do 20:00. Jeżeli chcecie odbyć poranne zwiedzanie możecie przenocować w jednym z wielu znajdujących się przy trasie apartamentów (pokoi) lub hotelików. Możecie również wybrać opcję, z której skorzystaliśmy my czyli spanie na stacji paliw tuż przed zjazdem z autostrady do Karlovac.
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Wybierz wejście nr 1

Rozpocznij zwiedzanie od wejścia nr 1. To się opłaca!


Okazuje się, że wybór początku zwiedzania jezior to bardzo istotna wskazówka. Całe szczęście wejście nr 1 znajduje się przy trasie z Polski jako pierwsze. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ rozpoczynając zwiedzanie od wejścia nr 1, już na początku, nie będąc jeszcze wyczerpanym trasą, słońcem i wysoką temperaturą, podziwiamy najpiękniejsze miejsca w parku.
Osoby, które wybierają opcję zwiedzania od wejścia nr 2, przechodząc koło tych miejsc, nie zwracały na nie większej uwagi. Ich oczy wyraźnie wyszukiwały tabliczki informującej o końcu trasy. Zapewne tak samo wyglądaliśmy my kończąc czterogodzinny marsz.
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

Wybierz trasę zwiedzania

Prócz wyboru wejścia mamy również kilka opcji zwiedzania. W zależności od tego ile chcemy poświęcić na zwiedzanie czasu oraz co zamierzamy zobaczyć, do naszej dyspozycji oddano 5 wariantów. My wybraliśmy optymalny wariant C, który, według przewodników, pokonuje się czasie od 4 do 6 godzin. Polecamy.
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

Co zabrać na zwiedzanie

Prowiant. Wybierając czterogodzinną opcję zwiedzania można być pewnym, że pod koniec zdążymy nieco zgłodnieć. Co prawda pod koniec trasy znajduje się bar, jednak serwowane tam jedzenie trochę odbiega od tego do czego przyzwyczajono nas w polskich barach. Nie polecamy hamburgerów!
Woda. Zabierzcie ze sobą dużo wody, na pewno się przyda.
Wygodne obuwie. Pomimo, iż trasa nie wydaje się być karkołomna, kilkugodzinny spacer może okazać się bolesnym przeżyciem dla naszych stóp. Polecamy pozostawienie w samochodzie klapek z cienką podeszwą i założenie wygodnego obuwia. Oczywiście na trasie można spotkać panie na szpilkach, najprawdopodobniej nikt ich nie poinformował, że większość trasy przemierza się po drewnianej kładce.
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!!!

Niestety ostatni przypadek tragicznej śmierci słowackiej turystki dobitnie pokazuje, że nie ma mowy o jakimkolwiek wychodzeniu poza wyznaczoną ścieżkę.
Chcąc zrobić jak najlepsze ujęcie kobieta zeszła z wyznaczonego szlaku, pech chciał, że ukruszyła się pod nią skała i spadła z 70 metrowej skarpy ginąc na miejscu.
Spacerując po parku nieraz widzieliśmy takie osoby, które dla dobrego ujęcia są w stanie zrobić wszystko. Nie ma mowy! Koniecznie trzymamy się szlaku!

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Nocleg w okolicy Jezior PlitwickichBooking.com

By móc rozpocząć zwiedzanie parku z samego rana i wypoczętym, dla niektórych z Was będzie potrzebny nocleg w okolicy Jezior Plitwickich. Załączamy wyszukiwarkę promocji dnia Booking. Polecamy, można wyhaczyć fajne oferty!

 

Jeziora Pliwtickie na Instagramie

38 komentarzy

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   W sumie nie wiem jak jest z miejscami po południu, natomiast jeśli przyjedziecie z samego rana (bardzo polecamy poranne zwiedzanie kiedy słońce jeszcze tak nie pali – tak jak pisałem powyżej) to problemów z miejscem nie ma żadnych, czasem może być tak, że znajdziesz miejsce na „zboczu” parkingu gdzie zaciągamy ręczny ma maxa ;) ale przynajmniej autko będzie w cieniu :)
   O ile dobrze pamiętam – płatne przy wyjeździe.
   Miłego zwiedzania :)

 1. Zyga
  -

  Cześć. Potwierdzam, że warte jest to obejrzenia. Ja startowałem z wejścia 2-go trasą oznaczoną H. Był to wyjazd „kolejką” na górę, następnie spacer w dół. W połowie przepłynąłem statkiem na dół i spacer w górę w okolice parkingu 1-szego. Na koniec „kolejka” zawiozła nas do parkingu 2-go. Czas w jakim spokojnie pokonaliśmy tą trasę to ponad 7 godzin (planowane 6 godzin). Jedna uwaga parking 2-gi – ale myślę że również 1-szy są płatne 7 kun za godzinę. Doliczcie to do ceny. Myślę że łącząc zwiedzanie tego parku z trasą na Chorwację nie bardzo ma sens (pospiech i zmęczenie). warto wybrać się tam specjalnie. Dla miłośników takiej przyrody można to zwiedzać spokojnie przez dwa dni – są takie bilety.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Witaj,
   Dzięki za opis trasy od bramy nr 2 :)
   Parking jak parking, tanio nie jest, ale nie może to być wyznacznikiem, czy ktoś zobaczy to piękne miejsce czy nie :)
   Pozdrawiamy

 2. Kasia
  -

  Witam, za tydzień wybieramy się do Chorwacji po raz pierwszy – dokładniej Pakostane. Przez zakwaterowaniem w miejscu docelowym zaplanowaliśmy zwiedzanie właśnie Jezior Plitwickich. Jedziemy z dziećmi więc nie chcę ich zamęczać 6-8 godz. zwiedzaniem. Zresztą większość osób pisze, że najlepiej zwiedzanie rozłożyć na 2 dni.
  My 2 dni nie poświęcimy ale mam nadzieję, że przez te 4-5 godz uda nam się zobaczyć wiele.
  Przeglądając net w temacie „Które wejście/trasę wybrać?” sporo osób opowiedziało się nad wejściem nr 2. Ty polecasz 1 i wersję C – zdjęcia które pokazujesz, wskazują że uda zobaczyć się piękne miejsca.
  Chyba skorzystam z Twojej podpowiedzi. Nocleg mamy w Slunj i od rana planujemy zwiedzać właśnie Jeziora – może nie uda nam się od 7 ale będziemy chcieli jak najwcześniej – właśnie ze wzgledu na temp i innych turystów.
  Fajna i przydatna relacja – dzieki :)

  • Wojtek Tyluś
   -

   Witaj,
   nie słuchaj tych od wejścia 2 :)
   tam nic nie ma, najlepsze widoki są zaraz przy wejściu 1 :)
   weź pod uwagę, że idziecie z dzieciakami i być może „zmuszą” Was do skrócenia trasy ;)
   przy wejściu jest widoczna powyżej tablica z różnymi opcjami czasowymi tras, na pewno znajdziecie cośdla siebie :)
   koniecznie wejście nr 1 – nie będziecie żałować :)
   szerokiej drogi i udanego wypoczynku
   pozdrawiamy

   • Kasia
    -

    Przekonałeś mnie swoim opisem do wejścia nr 1 i tak tez zrobimy.
    Mam pytanie – czy jeśli wybierzemy opcję C do zwiedzania – to czy jeśli, tak jak piszesz – dzieciaki nas „zmuszą”, nie będzie większego problemu ze znalezieniem krótszej drogi do wyjścia?

  • Wojtek Tyluś
   -

   Tak, są, jeśli jesteś:
   – w grupie ponad 15 osób (160Kn)
   – studentem (110Kn)
   – studentem w grupie ponad 15 osób (100Kn)
   – dzieckiem 7-18lat (80Kn)
   – dzieckiem w grupie ponad 15 osób (70Kn)
   – dzieckiem poniżej 7lat (za darmo)

 3. Justyna
  -

  Byliśmy wczoraj – przepięknie cudowne widoki warto prZeczytac te powyższe wskazówki natomiast bilet dla dorosłych to 110 kun, a dzieci do 2 lat maja za darmo, od 2 za polowe ceny.

 4. Małgorzata
  -

  Wybieramy się z dziećmi w lipcu – gdzie jest wejście (nr 1) do Parku – od północy czy południa? Szukam noclegu (noc przed zwiedzaniem) możliwie blisko. Są tam kwatery tak blisko, że można nie dojeżdżać tylko dojść? Czy może mi ktoś coś podpowiedzieć w tej kwestii? Przyjedziemy z Istrii, po zwiedzaniu kierujemy się na Polskę przez Wiedeń. Gdzie nocleg wybrać optymalnie? Pozdrawiam

 5. Jakub K
  -

  Witam :D
  Tak, naprawdę piękno :) Ja bym nazwał rajem, a nie pięknem. Krystaliczna czysta woda (jeziora).
  Nie spodziewałem się taki cudownych rzeczy po Chorwacji..:P Musze, ale muszę tam się wybrać!
  Ap-ropo tej kobiety, która wpadła i zabiła się na miejscu.. Właśnie lubię schodzić z trasy. No widać jak bym skończył. Tylko zasłyną bym jako Polak, który zszedł z szlaku, tylko po to aby załatwić swoją potrzebę fizjologiczną. Pech chciał, skała skruszyła się i wpadł w przepaść”. Szkoda, życia na taką głupią śmierć.
  Bardzo fajnie, że podaliście ceny biletów oraz nocleg.
  Pozdrawiam :D

 6. Zawiedziony
  -

  Nie polecam, jeziora może i piękne, ale cała infrastruktura nie przystosowana do ilości zwiedzających. Wąskie ścieżki bez barierek, gdzie jest problem z minięciem się z ludźmi idącymi z przeciwnego kierunku. Co chwile ktoś robi zdjęcia i zablokowuje całą drogę. Oznaczenia szlaków fatalne, dobrze, że teraz większość ludzi ma mapy w telefonach i posiłkuje się nimi w trakcie zwiedzania. Brak toalet, pierwsze po 3 godzinach zwiedzania. Również brak ławek, żeby zatrzymać się i chwilę odpocząć, nie mówiąc o punktach gastronomicznych. Jeden w połowie trasy i milion osób, drugi na szczycie tylko z lodami po 20 kun. Dno i wodorosty. KRKA o wiele ciekawsze.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Ta infrastruktura do natura, to ilość ludzi przerosła przyrodę, nie odwrotnie :)
   Nie odczuliśmy żadnych problemów z oznakowaniem ścieżek, zwłaszcza, że tam nie ma gdzie się zgubić, jest kategoryczny zakaz schodzenia z trasy.
   Toalety faktycznie, zwłaszcza w sezonie, przydałyby się.
   Jeśli chodzi o KRKA to przecież tam jest o wiele więcej ludzi na m2 powierzchni ;)

   Żeby zmienić Twoje spojrzenie na park polecam odwiedzić do przed sezonem, a już z pewnością poza sierpniem, gdzie oczywiste jest, że to szczyt szczytów jeśli chodzi o liczbę turystów w Chorwacji.
   Popatrz na nasze zdjęcia, zrobiłem je w lipcu. Jak sam widzisz, nie ma tłumów.
   Pozdrawiam

 7. Magda
  -

  My w tym roku w drodze na Pelješac będziemy nocować w Rastoke, planujemy więc odwiedzić Jeziora Plitvickie ( w końcu, po 9 latach w Chorwacji ;) ). Będziemy tam dopiero po południu, wybierzemy więc krótszą trasę. Mam nadzieję, że popołudniowe zwiedzanie nie będzie zbyt uciążliwe…informacja o zabraniu jedzenia jest bardzo przydatna, nie pomyślałam o tym. Zaopatrzymy się w burki i w drogę! :)

 8. Marcin
  -

  Witajcie podajcie dokładnie adres gdzie jest parking żeby wejść wejściem numer 1, i czy z każdego wejscia skorzysta się z łodzi i tego pojazdu ? będzie z 14 na 15 sierpnia w tym parku :). Chciałbym mieć dokładną lokalizację tych punktów no i gdzie można dobrze zjeść powiedzcie mi :). Bo od 6 rano do 14-15 zgłodniejemy ;).