Półwysep Prevlaka – najdalej wysunięte na południe miejsce w Chorwacji

Jak dobrze już wiecie, bardzo lubimy odwiedzać w Chorwacji miejsca „NAJ”. Podczas tegorocznego wyjazdu padło na najdalej wysunięte na południe miejsce w Chorwacji. Miano to należy do półwyspu Prevlaka, a dokładniej do Przylądku Oštro.

Jeśli będziecie odpoczywać w okolicy Dubrownika, warto udać się na Prevlakę. Droga prowadząca na półwysep jest dobrej jakości, a na samym półwyspie znajduje się odwiedzana przez miejscowych plaża Vitaljina oraz Caffe-bar konoba Gusar.

Krótko o półwyspie Prevlaka

Półwysep Prevlaka znajduje się przy wejściu do Zatoki Kotoskiej. Wąski, niezamieszkany półwysep ma 2,6 km długości i zaledwie 150–500 metrów szerokości, a jego powierzchnia to niecały kilometr kwadratowy.

Najbardziej wysuniętym na południe punktem kontynentalnej części Chorwacji jest znajdujący się na Prevlace, Przylądek Oštro.

Fortyfikacje na przylądku Oštro

Na przylądku Oštro znajdują się fortyfikacje, powstałe za czasów panowania na tych terenach Austro-Węgier. Na murach twierdzy widoczne są ślady ostrzeliwań z czasów konfliktu z lat-90-tych.

Obecnie trwają prace remontowe. Powstanie tam muzeum marynarki wojennej.

REKLAMA

Około 2 kilometry od Prevlaki znajduje się niewielka, ufortyfikowana wysepka – Mamula, należąca do Czarnogóry. Na północ od przesmyku Prevlaka, w samej Zatoce Kotorskiej, leżą dwa mniej widoczne przylądki Konfin i Kobila.

Z przylądku Oštro, w oddali, widać czarnogórski Herceg Novi.

Na przylądku znajdują się również budynki należące do austro-węgierskich fortyfikacji, a także nowsze, z czasów Jugosławii.

Półwysep Prevlaka w Dalmacji

Przy wjeździe na półwysep znajduje się, działające od 1999 roku, drogowe przejście graniczne Konfin/Kobila, pomiędzy Chorwacją a Czarnogórą.

Półwysep Prevlaka w Dalmacji

Ponad 600 lat przynależności Prevlaki do Chorwacji

Każdy kto interesuje się Chorwacją trochę bardziej niż tylko poznawanie kolejnych „dzikich plaż”, zapewne słyszał o sporach pomiędzy Czarnogórą, a Chorwacją o ten niepozorny kawałek lądu. Dopiero kiedy spojrzymy na jego lokację na mapie, zdamy sobie sprawę, skąd w Czarnogórcach odwieczna chęć przejęcia tych strategicznych dla nich terenów.

REKLAMA

Zachowała się umowa kupna z dnia 24 czerwca 1419 r., którą mieszkańcy Republiki Raguzy zawarli z bośniackim szlachcicem, Sandaljem Hraniciem, pod starym miastem Sokol na Šćepan. Republika Dubrownicka odkupiła półwysep za 12 tysięcy dukatów. Ragusanie ufortyfikowali przylądek Oštro w 1441 r. Do roku 1485 r. przylądek był siedzibą szlacheckiego rodu Crnojević.

Pod koniec XIX wieku, za sugestią generała Lazara Mamuli, panujące na tych terenach, władze Austro-Węgier zdecydowały o budowie fortu na przylądku Oštro oraz na wyspie Mamula w celu zapewnienia wojskowej kontroli nad wejściem do Zatoki Kotorskiej.

Dalsza fortyfikacja półwyspu miała miejsce w latach 30. XX wieku, przez Armię Jugosłowiańską.

Wyłącz Dane Mobilne w telefonie

Zbliżając się do półwyspu, radzimy wyłączyć dane mobilne w telefonach. Bliskie sąsiedztwo Czarnogóry może Was słono kosztować!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA