Bale – Valle na Istrii

Pytając Was, jakie miejsca na Istrii powinniśmy jeszcze odwiedzić, bardzo często wspominaliście o oddalonym od wybrzeża, pomijanym przez turystów, spokojnym Bale – Valle. Na Was zawsze można liczyć! Podczas wrześniowego wyjazdu odwiedziliśmy Bale – Valle.

Na palcach jednej ręki można by zliczyć wszystkie osoby, które spotkaliśmy, spacerując uliczkami tego niewielkiego miasteczka. Piękne i faktycznie spokojne miejsce, które, aktualnie coraz częściej przyciąga do siebie artystów, a dawniej przyciągnął samego weneckiego podróżnika, awanturnika i uwodziciela – Casanovę.

Krótko o Bale – Valle

Początki osady Bale, zwanej też Valle – z uwagi na fakt, że gmina i miasteczko do dziś są oficjalnie dwujęzyczne, chorwackie i włoskie – sięgają rzymskiej twierdzy Castrum Vallis, zbudowanej przez Caiusa Palcrusa w celu ochrony drogi solnej z Puli do Poreča (Vallum oznacza fosę, więc zakłada się, że starożytne Bale było chronione fosą), a nawet czasów wcześniejszych.

Jeszcze przed czasami rzymskimi znajdowała się tu stara twierdza, a liczne dokumenty historyczne i pozostałości budynków świadczą o burzliwej przeszłości miasta.

W pobliżu Bale znaleziono skamieliny dinozaurów opisane przez Fabio Marco Dalla Vecchia w latach 1998-2005.

W średniowieczu Bale należało do biskupów Akwilei, w 1332r. władali nim Wenecjanie, a w 1618 r. przeszło z rak rodu Soardo w ręce rodu Bembo.

REKLAMA

Bale położone jest blisko zachodniego wybrzeża Istrii, pięć kilometrów od morza,  na wzgórzu otoczonym niekończącymi się gajami oliwnymi i winnicami, zaledwie 13 km od Rovinja i 20 km od Puli.

Wiele interesujących informacji uzyskacie zaglądając na stronę bale-valle.com

W obrębie murów i baszt dawnego systemu obronnego znajdziemy miasteczko z wąskimi koncentrycznymi i promienistymi ulicach o wyślizganym do granic możliwości bruku. Nad bramą miejską i pomiędzy dwiema wieżami murów obronnych wybudowano pałac rodu Soardo, później przejęty przez rodzinę Bembo. Jest to najważniejsza budowla w Bale. W podstawie lewej baszty znajdziemy główną bramę do miasteczka, ozdobioną płaskorzeźbą weneckiego lwa i zegarem słonecznym.

Pałac Soardo-Bembo

Przyciąga zwiedzających pięknem niedawno odnowionej gotycko-renesansowej fasady skierowanej na zachód, z czterema oknami rozdzielonymi filarami (biforiami) i prostymi gotyckimi oknami z boku. Zamknięta bryła muru, prostota i brak rzeźbionych detali doprowadziły znawców do wniosku, że fasada powstała w XIV wieku, jednak trzeba było zweryfikować tę tezę:  Pałac Soardo-Bembo zbudowany został na początku XVI wieku.

Na przestrzeni wieków pałac zmieniał swoje przeznaczenie i właścicieli. Najstarszym herbem jest herb rodu Nadalów, który władał nim od 1400 do 1470 roku. W XV w. zmieniono jego przeznaczenie. Z ufortyfikowanej budowli obronnej przekształcono go w okazały budynek mieszkalny. W następnym stuleciu pałac przejęła rodzina Bembo, która wykorzystywała go jako miejsce licznych spotkań towarzyskich. Zewnętrzna część budynku została niedawno odrestaurowana. Oryginalne boczne okna wieży, niegdyś zamknięte, zostały ponownie otwarte. Odrestaurowane pomieszczenia pałacowe są dziś użytkowane przez Gminę Włoską.

REKLAMA

Casanova w Bale – Valle

Pałac Soardo-Bembo jest znany jak miejsce kilkukrotnego pobytu Giacomo Casanovy, osiemnastowiecznego literata, podróżnika i awanturnika, który zasłynął przede wszystkim barwnymi opisami życia w stolicach europejskich oraz zawartymi w nich licznym historiami własnych miłosnych podbojów, czemu zawdzięcza to, że jego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela.

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Elżbiety

W najstarszej części miasta znajduje się kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Elżbiety. Kościół, który stoi tam dzisiaj, został zbudowany w latach 1879-1882, kiedy burmistrzem był Tomaso Bembo. Jest to duży trójnawowy kościół z kryptą pod absydą i licznymi pomieszczeniami obok apsydy. W kościele przechowywana jest drewniana rzeźba Pani Mon Perin z XV w. Wiele osób wierzy, że rzeźba ta ma magiczną moc. Legenda mówi, że miasto Bale zostało uratowane przez ulewny deszcz po tym, jak ludzie modlili się przy posągu, aby zakończyć suszę. Mon Perin to nazwa wzgórza, na którym zbudowano miasto Bale.

Przed kościołem znajduje się dzwonnica, pierwotnie średniowieczna wieża obronna, w okresie romantyzmu przekształcona w dzwonnicę. W 1856 r. dobudowano piętro z loggią na dzwony.

Kościół pw. Świętego Ducha

W starym centrum miasta, obok kościoła parafialnego, ulokowany jest mały kościółek św. Ducha. Jest to wczesnogotycki kościół zbudowany z ciosów kamiennych z kamiennymi płytami brukowymi. Wnętrze zdobią freski mistrza Alberta z Konstancji z drugiej połowy XV wieku. Wraz ze zwykłymi scenami cyklu chrystologicznego Albert namalował scenę Tronu Miłosierdzia ze świętymi i koronacją Matki Boskiej. Freski przy wejściu do kościoła przedstawiają anioły i piekło.

Kościół św. Heleny

W krętych uliczkach miasteczka, między domami znajdziemy jednonawowy kościół z wpisaną absydą – kościół św. Heleny, prawdopodobnie z okresu romańskiego.

Bale – Valle z drona

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA