Podgora na Riwierze Makarskiej

Położona na Riwierze Makarskiej Podgora często wybierana jest przez Polaków jako punkt docelowy wakacyjnego odpoczynku. Zlokalizowana w centralnej Dalmacji Podgora, swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji u stóp masywu górskiego Biokovo – „Podgora” oznacza, dosłownie „pod górą”. Położenie między morzem a górami gwarantuje nie tylko spektakularne widoki, ale także łagodny mikroklimat.

Krótko o Podgorze

Pierwsze wzmianki o Podgorze jako miejscu znajdującym się pod panowaniem Republiki Weneckiej, pochodzą z 1571 roku, jednak wszelkie wykopaliska archeologiczne wskazują, że osadnictwo na tym terenie istniało już w czasach prehistorycznych. W okresie najazdów tureckich miejsce to było jednym ze strategicznych punktów obronnych. Częścią systemu obronnego zbudowanego w XVII i XVIII wieku w celu obrony przed Turkami były wieże. Do dziś można oglądać pozostałości wieży Roščić, która podczas trzęsienia ziemi w 1962 r. została poważnie uszkodzona.

Miasto podzielone jest na dwie części: Górna (stara) Podgora i Dolna Podgora, która została zbudowana w większości po wspomnianym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło te rejony w 1962 roku i zniszczyło dużą część osady. Wraz z powstaniem tej części miasta w Podgorze rozpoczyna się szybki rozwój turystyki.

Polacy kochają Podgorę

W 2018 roku Podgora zajęła 5 miejsce pod względem liczby polskich turystów odwiedzających Chorwację. W 2018 roku odwiedziło ją 21 693 turystów z Polski. Zestawienie powstało na podstawie danych statystycznych z programu do meldowania gości eVisitor. Tak wysoka pozycja to prawdopodobnie skutek zliczenia noclegów dla wszystkich, znajdujących się na terenie gminy Podgora miejscowości tj. Podgroda, Drašnice, Gornje Igrane, Igrane, a także Živogošće.

Pomnik Skrzydła mewy w Podgorze

Również w 1962 roku, tuż nad górną Podgorą na zboczach Biokova wzniesiono pomnik Skrzydła mewy (Galebova krila) upamiętniający jugosłowiańska marynarkę wojenną. Geometryczna forma przedstawia stylizowane skrzydła mewy w locie, co ma symbolizować zwycięstwo nad faszyzmem. Złamane skrzydło symbolizuje marynarzy, którzy zginęli w walce o wolność, a wyprostowane do lotu – skuteczną walkę o zwycięstwo.

W pobliżu pomnika znajdują się cztery prehistoryczne kopce (kurhany) – trzy zachowane częściowo i odkopane przez archeologów pozostałości czwartego. Uznaje się, że obok funkcji grobowych, pełniły one kiedyś rolę punktów obserwacyjnych.

REKLAMA

Pomnik Syrenki

Pomnik Skrzydła mewy nie jest jednym punktem charakterystycznym Podgory. Drugi to pomnik Syrenki zlokalizowany na kamieniu przy plaży miejskiej.

Co warto zobaczyć w Podgorze

W Podgorze jest aż 20 kaplic i kościołów. Warto wymienić:

  • Barokowy kościół św. Tekli z 1626 roku. Na dziedzińcu są pozostałości cmentarza z okresu najazdów tureckich. Z terenem, na którym stoi kościół związana jest legenda. Otóż podczas rejsu żaglowcem zginęła dziewczynka o imieniu Tekla, a jej ojciec, załamany utratą jedynej córki, zgodnie ze zwyczajem odmówił jej wrzucenia do morza. Płynąc w pobliżu Podgory, zauważył przylądek porośnięty cyprysami, który przypominał mu statek z masztami. Pochował tam swoją córkę, a miejsce to obecnie nazywa się Punta Sveta Thekla.
  • Kościół św. Roka wraz z cmentarzem z XVII wieku. Zgodnie z miejscową tradycją, na tym cmentarzu chowano zmarłych na dżumę. Kościół został poważnie zniszczony przez wielkie trzęsienie ziemi w 1962 roku, ale dzwonnica zniszczona została już w czasie I wojny światowej.
  • Kościół pw. Wszystkich Świętych, w którym znajduje się ołtarz z relikwiami św. Wincentego (Vicenca). Budynek pochodzi z roku 1764.
  • Kaplicę poświęconą Błogosławionej Dziewicy Maryi i św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy. Znajduje się ona w latarni morskiej na przylądku Ljak (Komin). Budowla uważana jest za jedną z najstarszych zachowanych latarni morskich nad Morzem Śródziemnym.
  • Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego. Dzięki szczególnej mieszance stylów (weneckiego baroku z lokalnymi wpływami) jest jednym z najciekawszych zabytków okolicy, a przy tym – jednym z najlepiej zachowanych sanktuariów.

Plaże Podgory

Podgora ma 5,5 km rewelacyjnych żwirowych plaż, na których, w szczycie sezonu trudno w wolne miejsce. Najsłynniejsza i największa plaża w centrum znajduje się przed słynnym hotelem Medora Auri. Nieco na północ od centrum znajduje się najpiękniejsza plaża – Plišivac. Sosny otaczające zatokę zapewniają przyjemny cień nawet w najgorętsze letnie dni. Kilka minut spacerem na północ od centrum znajduje się 400-metrowa plaża otoczona gęstym lasem sosnowym. To Dračevac – słynna oaza nudystów. W południowej części Podgory popularnością cieszy się plaża Čaklje z łagodnym wejściem do morza.

Dobre połączenia komunikacyjne Podgory z pobliskimi miejscowościami dają też okazję do odwiedzenia jednej z pobliskich plaż Riwiery Makarskiej. W zasięgu ręki macie czterokilometrową plażę w Tučepi czy plaże w Makarskiej. Nad Podgorą znajduje się szklany taras widokowy Skywalk Biokovo, do któego droga prowadzi również na szczyt Sv Jure.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA