Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Skywalk Biokovo – szklany taras widokowy nad Riwierą Makarską

Dziewięć lat po naszej pierwszej wizycie na szczycie Sv Jure, w tym roku pojawił się kolejny powód by powrócić na najwyżej położoną drogę w Chorwacji. Mniej więcej w połowie drogi na Sv Jure pojawił się Skywalk Biokovo – szklany taras z widokiem na Riwierę Makarską, a także pobliskie wyspy. Nawet w tak ciężkim czasie jakim jest dla chorwackiej turystyki ten rok, Park Przyrody Biokovo nie może narzekać na turystów. Śmiemy twierdzić, że ten rok będzie dla parku najlepszym od kilku lat. Świadczą o tym długie kolejki przed głównym wjazdem. Jak ich uniknąć piszemy poniżej.

Szkoda, że część turystów kończy pobyt na spacerze po Skywalk. Dalsza droga, a także sam szczyt Sv Jure potrafi zapewnić o wiele większą atrakcję nie tylko dla pasażerów ale i kierowców.

 

Kilka słów o Skywalk Biokovo

Skywalk Biokovo znajduje się na przełęczy Ravna Vlaška 1228 m n.p.m., mniej więcej na trzynastym kilometrze drogi prowadzącej na szczyt Sv Jure. Przeszklony taras w kształcie podkowy wystaje 12 metrów znad krawędzi klifu. Czas jaki należy poświęcić na dotarcie spod kas do punktu widokowego to ok 30 minut. Nie wolno zapominać, że drogi w PP Biokovo są bardzo wąskie i bardzo często auta mijają się „na żyletki”.

Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji

Cała inwestycja, związana ze Skywalk Biokovo jeszcze nie powstała. W jej skład wchodzić będą piesze i rowerowe szlaki dydaktyczne, a także multimedialne centrum.

Nikt z nas nie odczuwał lęku wysokości lub obawy, że zaraz cała konstrukcja oberwie się pod nami. Nawet Kryśka nic sobie nie robiła z otaczającej jej przestrzeni, co widać na tym filmie. Byliśmy w kilku miejscach gdzie strach rzeczywiście był większy. Tutaj tego nie odczuliśmy.

Nie wiem dlaczego, ale kiedy jakiś czas temu, pierwszy raz zobaczyłem powstającą konstrukcję Skywalk, pierwsze co mi przyszło do głowy to to, że jest to „idealne” miejsca dla samobójców. Na szczęście, jak do tej pory, na Skywalk Biokovo miało już miejsce kilka pierwszych oświadczyn. Oby tak pozostało!

 

Jak uniknąć korków na Skywalk Biokovo

Na szczęście, nie wszyscy jeszcze znają i czytają CroLove, stąd Wasza przewaga. Od godzin południowych, przed wjazdem na teren parku zaczynają tworzyć się ogromne korki, co pełną godzinę wpuszczane są grupy po 25 aut. Aby uniknąć męczącego stania w korku, należy koniecznie udać się do parku już o godzinie 6 rano kiedy jest otwierany. Co prawda Skywalk Biokovo czynny jest od 8 rano (według Waszych doniesień, aktualnie Skywalk otwierają już o 6 rano – niepotwierdzona przez nas informacja, nie dajemy gwarancji), nie mniej jednak, najpierw udajecie się na szczyt Sv Jure, a dopiero w drodze powrotnej odwiedzacie taras widokowy. O 8 rano nie jest jeszcze problemem złapanie super ujęć tarasu. Ponadto, słońce świecące „w plecy” oraz – najczęściej – dobra widoczność poranna, sprawia, że mamy możliwość lepszego obejrzenia np. wysp Brač czy Hvar.

Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji

 

Kilka praktycznych informacji

 • Godziny otwarcia Skywalk Biokovo: 8:00 – 20:00 (ostatni wjazd na teren parku o 19:00!)
 • Godziny otwarcia Parku Przyrody Biokovo: 6:00 – 20:00 (ostatni wjazd na teren parku o 19:00!),
 • Cena wejścia na Skywalk Biokovo wliczona jest w cenę biletu do parku: 50kn/osoba,
 • W późniejszych godzinach, kiedy tworzą się korki, na teren parku, co pełną godzinę wpuszczane są grupy po 25 aut,
 • Dotarcie spod kas do punktu widokowego zajmuje ok 30 minut,
 • Drogi w PP Biokovo są bardzo wąskie i bardzo często auta mijają się „na żyletki”,
 • Na tarasie może przebywać max. 30 osób,
 • Przed wejściem na taras należy wyczyścić buty znajdującą się tam szczotką,
 • Najlepszy czas na wizytę to godziny wczesnoporanne, między 6:00, a 8:00 (więcej dlaczego, napisaliśmy powyżej),
 • Nie rzucamy nic z tarasu, nie opieramy się o szyby, no i nie skaczemy,
 • Przy Skywalk Biokovo znajduje się niewielki parking oraz toaleta.

 

Jak dojechać do Skywalk Biokovo

Jadąc od Makarskiej, kierujemy się w kierunku na Vrgorac, drogą D512. Po ok 6 kilometrach od skrzyżowania, po lewej stronie drogi znajduje się wjazd do Parku Przyrody Biokovo.

 

Zdjęcia tarasu Skywalk Biokovo

Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w ChorwacjiSkywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w ChorwacjiSkywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji

 

Film z tarasu Skywalk Biokovo

 

Skywalk Biokovo na mapie

4 komentarze

  • Wojtek Tyluś
   -

   Albo nie wpuszczają albo jeszcze się nie trafił taki śmiałem, który pchałby się tam półintegrą :)
   Busy owszem kursują ale kampera tam jeszcze nie widzieliśmy, nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak miałbym się z nim minąć na niektórych odcinkach :)