Baška Voda na Riwierze Makarskiej

Każdy kto chociaż trochę orientuje się w chorwackim wybrzeżu, wie, że Riwiera Makarska to specyficzne miejsce. Jej zwolennicy i przeciwnicy dzielą się mniej więcej pół na pół. Co ciekawe, to co sprawia, że tak wiele osób omija ją szerokim łukiem wynika z jej niekwestionowanego piękna, które przyciąga masy turystów. Kto tam był ten wie jakich doznań wizualnych dostarcza połączenie Adriatyku z wychodzącymi z niego szczytami masywu górskiego Biokovo.

To właśnie turyści, nie riwiera, są jej przekleństwem. Taka jest cena popularności. Wiedzą o tym chociażby mieszkańcy Dubrownika. „Turystycznym epicentrum” Riwiery Makarskiej jest oczywiście Makarska. Osobiście, nic do niej nie mamy, jesteśmy w stanie ją nawet lubić, jednakże przed lub dopiero po ścisłym sezonie turystycznym.

Tym razem nie będzie jednak o Makarskiej. O niej już napisaliśmy we wpisie „Makarska we wrześniu”. Będzie natomiast o pewnej „Baśce”.

Baška Voda to miejscowość na Riwierze Makarskiej w żupanii splicko-dalmatyńskiej, u podnóża masywu Biokovo w Dalmacji. Typowa Dalmatyńska zabudowa. Znajduje się około 10 km na północny zachód od Makarskiej, w sąsiedztwie Breli.

Według danych systemu meldunkowego eVisitor, zanim covid-19 odwrócił do góry nogami nasze życie, w sezonie turystycznym przebywała tu największa liczba turystów spośród wszystkich miejscowości na Riwierze Makarskiej. Duże liczby turystów to efekt dobrze rozwiniętej bazy noclegowej, a także znajdującego się nieopodal Baszki Vody tunelu Sveti Ilija, który przecinając Biokovo „dostarcza”, turystów prosto z autostrady.

Niezbędnych informacji szukajcie na stronie baskavoda.hr

REKLAMA

W tym roku odwiedziliśmy Baškę Vodę trzeci raz. Była to nasza najdłuższa wizyta w tym miasteczku. Dawniej przyjeżdżaliśmy do Baszki  Vody ze względu na kamyczkową plażę. Tym razem skończyło się na spacerze promenadą i jej najbliższą okolicą.

Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska

Baška Voda – co warto zobaczyć?

Z całą pewnością Baška Voda to nie Dubrownik, Split czy Trogir. Co prawda, pierwsze ślady życia na tamtych terenach datowane są na ponad trzy tysiące lat, jednak jadąc tam, nie oczekujmy masy historycznych artefaktów czy budowli. W zbiorach muzealnych miasta znajdują się przedmioty archeologiczne, malakologiczne i geograficzne. Baška Voda dawniej była niewielką osadą uprawiających ziemię chłopów i rybaków, kupców i żeglarzy.

Dopiero kilkadziesiąt lat temu ich przodkowie rozpoczęli przekształcanie jej w nowoczesną turystyczną miejscowość.

Pierwszym miejscem osadnictwa na tych terenach były prawdopodobnie tereny stanowiska archeologicznego Gradina, położone w wyższych partiach dzisiejszej Baszki Vody, nieopodal źródła słodkiej wody. Według dawnych zapisków i map, obszar ten był niegdyś starożytną osadą Aronia, po której do dnia dzisiejszego przetrwały ruiny fortu. Życie w Gradinie zaczęło wymierać wraz z inwazją plemion barbarzyńskich z północy w VII wieku naszej ery.

Do ważniejszych zabytków należy zaliczyć kościoły: św. Lovrego z 1750 roku oraz św. Mikołaja Podróżnika z 1889 roku. To co zwróciło naszą uwagę to znajdująca się przy promenadzie wielka topola biała – Gorica, posadzona w 1910 roku. Objętość jej pnia wynosi 630 centymetrów.

REKLAMA

Zapewniająca cień korona topoli każdego dnia gromadzi na „pogaduchy” miejscowych, przez co zyskała miano parlamentu Baški Vody. Charakterystycznym elementem tamtejszej promenady jest również pomnik św. Mikołaja Podróżnika, patrona żeglarzy i podróżników, wykonany w 1998 roku przez Mladena Mikulina.

W mieście znajduje się muzeum ze znalezionymi w okolicy artefaktami (ceramiczne garnki i lampy, amfory, narzędzia, monety i inne), a także muzeum malakologiczne, posiadające największe na tym terenie zbiory muszli z eksponatami z akwenu miejscowości Baška Voda i całego Adriatyku, ale także z innych mórz i oceanów.

Przy promenadzie znajduje się kotwica – pomnik tradycji morskiej Baškiej Vody, wzniesiony w 1997 roku. W słynnej bitwie na Visie w 1866 r., która była decydującą bitwą morską między flotami monarchii habsburskiej a Królestwem Włoch, wzięło udział kilku żeglarzy z Baškiej Vody.

Znajdziemy tam również fontannę Baška Voda, która została zbudowana w 2007 roku niedaleko miejsca, w którym, do 1925 roku znajdowało się słodkowodne jezioro, w pobliżu jednego ze źródeł, od których pochodzi nazwa Baška Voda. Lejąca się po skalnych kaskadach fontanna jest także pomnikiem pracowitych kobiet z Baški, które prały w tych źródłach wody swoje pranie.

Przy hotelu Slavia znajduje się pomnik „Uranci”, który został wzniesiony w 1972 roku ku czci poległych członków założonego w 1922 roku klubu piłkarskiego Urania Baška Voda.

Mamy też coś dla fanów serialu Gra o Tron. Pomiędzy Bašką Vodą, a miejscowością Topići, na stromych skałach nakręcono scenę z pierwszego odcinka czwartego sezonu, w którym Daenerys zdaje sobie sprawę, że traci kontrolę nad swoimi trzema smokami. Scenę tą znajdziecie tutaj.

Posąg Św. Mikołaja podróżnika w Baška Voda
Posąg Św. Mikołaja podróżnika w Baška Voda
Baška Voda, Riwiera Makarska
Baška Voda, Riwiera Makarska
Fontanna Źródło Baška Voda
Fontanna Źródło Baška Voda
Baška Voda, Riwiera Makarska
Kotwica – pomnik tradycji morskiej Baškiej Vody
Topola biała posadzona w 1610 roku, w Baška Voda
Topola biała posadzona w 1610 roku, w Baška Voda
Baška Voda

Plaże w Baška Voda

Tak jak już pisaliśmy, nasze poprzednie wizyty w Baška Voda były związane głównie z plażami, które nam odpowiadały. Znajdziemy tam długie, białe żwirowe plaże, które w szczycie sezonu letniego są szczelnie zapełnione. Ta najbardziej znana to plaża Nikolina.

W tym roku, w zawiązku z „covidem” spodziewaliśmy się mniejszej liczby turystów na tamtejszych plażach. Byliśmy w błędzie – plaża, Nikolina, w niektórych jej częściach, była zapełniona niemal do ostatniego miejsca. Plaże w Baška Voda znajdziecie tutaj.

Plaża w Baška Voda, Riwiera Makarska
Plaża w Baška Voda, Riwiera Makarska
Plaża w Baška Voda, Riwiera Makarska

Apartamenty i noclegi w Baška Voda

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Łącznie ponad 10 tysięcy miejsc noclegowych.

Dawniej, w Baška Voda, nieopodal Promajny, znajdowało się uzdrowisko „Dječje selo”, do którego przyjeżdżali kuracjusze z problemami oddechowymi. W latach 90-tych uzdrowisko zostało opuszczone.

REKLAMA

Baška Voda – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz aptekę. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

Baška Voda, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

Pogoda w Baška Voda

Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Cejcjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Baška Voda ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin co jest bardzo wysokim wynikiem.

Osoby, które zjawią się tam w maju, w zależności od zimy, mają możliwość kąpać się w Adriatyku, jednocześnie podziwiając ośnieżone szczyty masywu Biokovo.

Baška Voda na mapie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

5 komentarzy

  1. Irmina
    -

    No cóż, tak niestety jest z wieloma miejscami- same w sobie zachwycają tylko te tłumy… Ale właśnie, można wybrać się poza sezonem i liczyć na rozluźnienie ruchu. Z chęcią się wybiorę w tamtejsze strony w spokojniejszym terminie:)