Winiety Węgry. Ceny autostrad na Węgrzech w 2024 roku

Jadąc do Chorwacji, często wybieramy trasę prowadzącą przez Węgry. Na Węgrzech obowiązują winiety za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Aktualnie winiety na Węgrzech występują w formie elektronicznej.

Mapa autostrad na Węgrzech

Łącznie na Węgrzech znajduje się ponad 1300 kilometrów płatnych dróg. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami. Kolorem czerwonym zaznaczone są istniejące odcinki płatne, a kolorem zielonym – istniejące odcinki zwolnione z opłat za przejazd.

Mapa autostrad na Węgrzech

Jak ominąć autostrady na Węgrzech?

Węgierska sieć dróg jest tak skonstruowana, że praktycznie każdy odcinek płatny da się ominąć. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością nadrabiania sporej ilości drogi, co skutkuje, że nie dość, że jedziemy dłużej czasowo oraz kilometrowo to jeszcze nie tak bezpiecznie jak w przypadku autostrady. Za każdym razem jeżdżąc przez Węgry, nie przyszło nam do głowy aby skusić się na omijanie węgierskich autostrad. Wam również nie polecamy oszczędzać na wakacjach w ten sposób.

Odcinki autostrad na Węgrzech wolne od opłat

W myśl obowiązującego rozporządzenia bezpłatnie można korzystać z następujących odcinków dróg:

 • z niżej wymienionych odcinków drogi ekspresowej M0:
  • odcinek pomiędzy drogą krajową nr 1 oraz autostradą M5,
  • odcinek pomiędzy drogą ekspresową M4 (oznaczoną jako droga ekspresowa nr 4) oraz autostradą M3,
  • most Megyeri (odcinek pomiędzy drogami krajowymi nr 2 i 11).
 • autostrada M31;
 • obwodnica południowo zachodnia miasta Pécs na odcinku autostrady M60 pomiędzy drogami o numerach 58 i 5826;
 • autostrada M8;
 • droga ekspresowa M25 na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 252 oraz drogą łączącą nr 2502;
 • droga ekspresowa M4 (oznaczona jako droga ekspresowa nr 4) na odcinku od Vecsés do drogi prowadzącej do Międzynarodowego Lotniska im. Franciszka Liszta w Budapeszcie;
 • odcinek drogi ekspresowej M4 (oznaczonej jako droga ekspresowa nr 4) pomiędzy Ceglédbercel oraz Cegléd;
 • odcinek drogi ekspresowej M9 pomiędzy drogami krajowymi nr 6 oraz 51;
 • odcinek drogi ekspresowej M9 (oznaczonej jako droga krajowa nr 61) na odcinku obwodnicy miasta Kaposvár;

Ograniczenia prędkości na autostradach na Węgrzech

Na węgierskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h, a na drogach ekspresowych – do 110 km/h.

Rodzaje winiet na Węgrzech według rodzaju pojazdu

 • winieta kat. D1 – motocykle (D1M), oraz samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najwyżej 3,5 t, przystosowane do przewozu do 7 osób z kierowcą włącznie oraz ich przyczepy. D1M D1
 • winieta kat. D2 – wszelkie pojazdy nie należące do innych kategorii opłat oraz nie objęte obowiązkiem opłat drogowych D2 na podstawie osobnych przepisów
 • winieta kat. B2 – autobusy – pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu osób, posiadające więcej niż 9 stałych miejsc siedzących wraz z fotelem kierowcy.
  -winieta kat. U – przyczepy pojazdów kategorii opłat D2 oraz B2.

Rodzaje winiet na Węgrzech według ich ważności

 • winieta tygodniowa z 10-dniowym okresem ważności jest ważna od daty określonej przez kupującego oraz na następujące po niej kolejne 9 dni, czyli łącznie na 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.
 • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia określonego przez kupującego, do godziny 24:00 tego samego dnia (o tym samym numerze) następnego miesiąca. Jeżeli w następnym miesiącu nie ma dnia o takim numerze to do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.
 • winieta z 12-miesięcznym okresem ważności jest ważna od pierwszego dnia przedmiotowego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia następnego roku. Winieta roczna w razie jej zakupu w okresie ważności zapewnia uprawnienie do korzystania z dróg płatnych od daty jej zakupu.
 • winieta wojewódzka z 12-miesięcznym okresem ważności to rodzaj rocznej winiety o terytorialnym zakresie obowiązywania dla pojazdów należących do kategorii opłat D1M, D1, D2, B2 oraz U umożliwiającej korzystanie z płatnych dróg szybkiego ruchu jednego województwa. Dla jednego pojazdu można wykupić e-winiety wielu województw. Okres ważności pokrywa się z okresem ważności uprawnienia rocznego. Terytorialny zasięg uprawnienia wojewódzkiego rozciąga się do pierwszego węzła komunikacyjnego następującego po przekroczeniu granicy administracyjnej danego województwa. Informacji o zasięgu terytorialnym winiet wojewódzkich zaczerpnąć można na stronie internetowej toll-charge.hu.  

UWAGA: Zaleca się, aby paragony kontrolne lub otrzymane po zakupie e-winiet komunikaty potwierdzające zachować przez okres 2 lat liczonych od ostatniego dnia ważności zakupionych winiet!

REKLAMA

Ceny winiet i e-winiety na Węgrzech w 2024 

Kategoria D1M*
10-dniowa, cena: 3 200 HUF
30 dni, cena: 5 180 HUF
12 miesięcy, cena: 57 260 HUF
wojewódzka 12 miesięcy, cena: 6 660 HUF

Kategoria D1
10-dniowa,
cena: 6 400 HUF
30 dni, cena: 10 360 HUF
12 miesięcy, cena: 57 260 HUF
wojewódzka 12 miesięcy, cena: 6 660 HUF  

Kategoria D2
10-dniowa,
cena: 9 310 HUF
30 dni, cena: 14 670 HUF
12 miesięcy, cena: 81 280 HUF
wojewódzka 12 miesięcy, cena: 13 330 HUF
 
Kategoria B2
10-dniowa,
cena: 20 640 HUF
30 dni, cena: 29 270 HUF
 
Kategoria U
10-dniowa,
cena: 6 400 HUF
30 dni, cena: 10 360 HUF
12 miesięcy, cena: 57 260 HUF
wojewódzka 12 miesięcy, cena: 6 660 HUF

*Dla motocykli roczna e-winieta krajowa oraz roczna e-winieta wojewódzka są dostępne po cenach odpowiadających kategorii opłat D1.

Gdzie kupić winietę i e-winietę na Węgrzech?

Węgierską winietę możemy kupić w jednym z wielu punktów np. na stacjach benzynowych w okolicach płatnych dróg. Możemy też ją kupić online np. poprzez stronę ematrica.nemzetiutdij.hu – my tak robimy!

REKLAMA

Winiety Online

Zakup winiet węgierskich przez polski serwis

Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące zakupu winiet bezpośrednio w systemie węgierskim – spowodowane np. obawą przed płatnością kartą w HUF lub barierą językową, można zakupić je przez polski serwis. Cena winiet jest wyższa ale zawiera w sobie koszty przewalutowań, wyrażona jest w PLN i można opłacić wszystko za pomocą popularnych płatności internetowych, typu Blik czy szybki przelew.

W Internecie znaleźć można wiele firm kupujących winiety w imieniu klienta, ale polecamy serwis winiety-online.pl -> winiety do Węgier gdyż realizacja zamówienia jest sprawna, a w razie problemów lub pytań można skorzystać z pomocnej obsługi klienta. Jest to również wygodne rozwiązanie, ze względu na możliwość opłacenia winiet dla wszystkich krajów w jednym miejscu.

Zakup winiety – ważne informacje, koniecznie przeczytaj!

Z odcinków dróg objętych obowiązkiem opłaty drogowej korzystać można wyłącznie w przypadku posiadania ważnej e-winiety, o której zakup należy się zatroszczyć jeszcze przed wjazdem na płatną drogę. Jeżeli niezz doszło do zakupienia e-winiety, należy to niezwłocznie uczynić w ciągu 60 minut od wjazdu na płatną drogę.

W przypadku zakupu wielu kolejnych e-winiet, należy zawsze dokładnie określić terminy ich wykorzystania, czyli datę początku ważności zakupionych uprawnień do korzystania z dróg płatnych.W celu uniknięcia sytuacji nieuprawnionego korzystania z dróg płatnych należy przy zakupie zawsze sprawdzić na paragonie kontrolnym poprawność numeru rejestracyjnego pojazdu, oznaczenia kraju rejestracji, kategorię opłaty oraz okres ważności e-winiety.

W przypadku uiszczenia opłaty drogowej w formie elektronicznej poświadczeniem faktu zakupu jest otrzymany komunikat potwierdzający.

W razie zakupu e-winiety kategorii U (przyczepy) na numer rejestracyjny pojazdu zaliczonego do kategorii opłat D2 lub B2, do końca ważności uprawnienia do korzystania z płatnej drogi przysługuje możliwość poruszania się z przyczepą o dowolnym numerze rejestracyjnym.

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady na Węgrzech, polecamy sprawdzić:

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA