Winiety Słowacja. Ceny autostrad na Słowacji w 2024 roku

Jadąc do Chorwacji z Polski wschodniej czy przekraczając granicę w województwach podkarpackim, małopolskim czy śląskim, przejeżdżamy przez Słowację, w której obowiązują winiety za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu.

Aktualnie winiety na Słowacji występują jako elektroniczny system poboru opłat. Oznacza to tyle, że kupując winietę otrzymujemy potwierdzenie na maila i/lub smsa o zakupie. Otrzymanie potwierdzenia oznacza, że numer rejestracyjny naszego pojazdu właśnie został wprowadzony do bazy operatora obsługującego słowackie płatne drogi.

Mapa autostrad na Słowacji

Łącznie na Słowacji znajduje się ponad 600 kilometrów płatnych dróg. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami. Kolorem zielonym zaznaczone są istniejące odcinki płatne, kolorem czerwonym – odcinki w budowie, natomiast kolorem fioletowym – planowane odcinki.

Mapa autostrad na Słowacji

Jak ominąć płatne drogi na Słowacji?

Na Słowacji, w większości przypadków, istnieją alternatywne bezpłatne odcinki dróg, równoległe do płatnych autostrad. Do nas należy wybór czy rzeczywiście chcemy oszczędzać na bezpieczeństwie i czasie. Nie zapominajmy również o licznych kontrolach radarowych, które Słowacka Policja przeprowadza bardzo często na odcinkach uczęszczanych przez turystów. Jeśli już wybierzemy oszczędność, mamy kilka opcji.

Dla przykładu, jadąc przez Słowację, od przejścia w Barwinku w kierunku przejścia w Koszycach, należy w Preszowie (Prešov) zjechać na drogę nr 20 w kierunku na Koszyce (Košice), a następnie, zaraz za Koszycami pojechać drogą nr 17, aż do przejścia granicznego z Węgrami. Odcinek autostrady, będącej obwodnicą miejscowości Svidnik jest darmowy!

Jadąc od Krakowa w kierunku Węgier możemy wybrać opcję przejazdu przez Poprad do Rożniawy (Rožňava).

REKLAMA

Ograniczenia prędkości na autostradach na Słowacji

 • samochody osobowe
  • w terenie zabudowanym 50 km/h
  • w terenie niezabudowanym 90 km/h
 • samochody ciężarowe 80 km/h

Rodzaje winiet na Słowacji według rodzaju pojazdu

Na Słowacji występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Dla pojazdów osobowych z przyczepką również nie jest wymagana dodatkowa winieta, o ile dopuszczalna masa całkowita całego zestawu nie przekracza 3,5 tony – np. kiedy ciągniemy przyczepę kempingową. Motocykliści na Słowacji zwolnieni są z konieczności posiadania winiety.

Rodzaje winiet na Słowacji według ich ważności

 • winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego,
 • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg,
 • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.

Ceny winiet i e-winiet na Słowacji w 2024

Winieta: POJAZD
Pojazdy dwuśladowe lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i pojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą.

 • 1 rok*, cena: 60 euro
 • 30 dni, cena: 17 euro
 • 10 dni, cena: 12 euro

Winieta: POJAZD CIĄGNIONY (PRZYCZEPA)
Pojazd ciągniony O1 i O2 za pojazdem kategorii M1, N1, M1G i N1G, jeśli dopuszczalna masa całkowita jest powyżej 3,5 tony.

 • 1 rok*, cena: 60 euro
 • 30 dni, cena: 17 euro
 • 10 dni, cena: 12 euro

* Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Jeśli jedziemy z przyczepą i nasz zestaw przekracza wagę 3,5 tony, musimy zakupić dodatkową winietę na przyczepę, której koszt jest taki sam jak winiety na samochód.

REKLAMA

Gdzie kupić e-winietę lub winietę na Słowację?

Słowacką winietę możemy kupić online na stronie (menu w języku polskim) eznamka.sk lub w jednym z wielu punktów np. na stacjach benzynowych w okolicach płatnych dróg.

Winiety Online

Zakup winiet słowackich przez polski serwis

Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące zakupu winiet bezpośrednio w systemie słowackim – spowodowane np. obawą przed płatnością kartą lub płatnością w EUR, można zakupić je przez polski serwis. Cena winiet jest wyższa ale zawiera w sobie koszty przewalutowań, wyrażona jest w PLN i można opłacić wszystko za pomocą popularnych płatności internetowych, typu Blik czy szybki przelew.

W Internecie znaleźć można wiele firm kupujących winiety w imieniu klienta, ale polecamy serwis winiety-online.pl -> winiety do Słowacji,  gdyż realizacja zamówienia jest sprawna, a w razie problemów lub pytań można skorzystać z pomocnej obsługi klienta. Jest to również wygodne rozwiązanie, ze względu na możliwość opłacenia winiet dla wszystkich krajów w jednym miejscu.

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady na Słowacji, polecamy sprawdzić:

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA