Winiety Słowacja. Ceny autostrad na Słowacji w 2021 roku

Jadąc do Chorwacji z Polski wschodniej czy przekraczając granicę w województwach podkarpackim, małopolskim czy śląskim, przejeżdżamy przez Słowację, w której obowiązują winiety za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Aktualnie winiety na Słowacji występują jako elektroniczny system poboru opłat. Oznacza to tyle, że kupując winietę otrzymujemy potwierdzenie na maila i/lub smsa o zakupie. Otrzymanie potwierdzenia oznacza, że numer rejestracyjny naszego pojazdu właśnie został wprowadzony do bazy operatora obsługującego słowackie płatne drogi.

 

Mapa autostrad na Słowacji

Łącznie na Słowacji znajduje się ponad 600 kilometrów płatnych dróg. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami. Kolorem zielonym zaznaczone są istniejące odcinki płatne, kolorem czerwonym – odcinki w budowie, natomiast kolorem fioletowym – planowane odcinki.

Mapa autostrad na Słowacji

 

Jak ominąć płatne drogi na Słowacji?

Na Słowacji, w większości przypadków, istnieją alternatywne bezpłatne odcinki dróg, równoległe do płatnych autostrad. Do nas należy wybór czy rzeczywiście chcemy oszczędzać na bezpieczeństwie i czasie. Nie zapominajmy również o licznych kontrolach radarowych, które Słowacka Policja przeprowadza bardzo często na odcinkach uczęszczanych przez turystów. Jeśli już wybierzemy oszczędność, mamy kilka opcji.

REKLAMA

Dla przykładu, jadąc przez Słowację, od przejścia w Barwinku w kierunku przejścia w Koszycach, należy w Preszowie (Prešov) zjechać na drogę nr 20 w kierunku na Koszyce (Košice), a następnie, zaraz za Koszycami pojechać drogą nr 17, aż do przejścia granicznego z Węgrami. Odcinek autostrady, będącej obwodnicą miejscowości Svidnik jest darmowy!

Jadąc od Krakowa w kierunku Węgier możemy wybrać opcję przejazdu przez Poprad do Rożniawy (Rožňava).

 

Ograniczenia prędkości na autostradach na Słowacji

 • samochody osobowe
  • w terenie zabudowanym 90 km/h
  • w terenie niezabudowanym 130 km/h
 • samochody ciężarowe 80 km/h

 

Rodzaje winiet na Słowacji według rodzaju pojazdu

Na Słowacji występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Dla pojazdów osobowych z przyczepką również nie jest wymagana dodatkowa winieta, o ile dopuszczalna masa całkowita całego zestawu nie przekracza 3,5 tony – np. kiedy ciągniemy przyczepę kempingową. Motocykliści na Słowacji zwolnieni są z konieczności posiadania winiety.

REKLAMA

 

Rodzaje winiet na Słowacji według ich ważności

 • winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego,
 • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg,
 • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.

 

Ceny winiet na Słowacji

Winieta: POJAZD
Pojazdy dwuśladowe lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i pojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą.

 • 1 rok*, cena: 50 euro
 • 30 dni, cena: 14 euro
 • 10 dni, cena: 10 euro

Winieta: POJAZD CIĄGNIONY (PRZYCZEPA)
Pojazd ciągniony O1 i O2 za pojazdem kategorii M1, N1, M1G i N1G, jeśli dopuszczalna masa całkowita jest powyżej 3,5 tony.

 • 1 rok*, cena: 50 euro
 • 30 dni, cena: 14 euro
 • 10 dni, cena: 10 euro

* Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Jeśli jedziemy z przyczepą i nasz zestaw przekracza wagę 3,5 tony, musimy zakupić dodatkową winietę na przyczepę, której koszt jest taki sam jak winiety na samochód.

 

Gdzie kupić winietę na Słowacji?

Słowacką winietę możemy kupić online na stronie (menu w języku polskim) eznamka.sk lub w jednym z wielu punktów np. na stacjach benzynowych w okolicach płatnych dróg.

 

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady na Słowacji, polecamy sprawdzić:

REKLAMA

 

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

REKLAMA