Mali Lošinj – największe miasto na wyspie Lošinj

Na dłuższą wizytę w regionie Kvarner czekaliśmy aż 8 lat. Nasza przygoda z zatoką Kvarnerską rozpoczyna się na wyspie Lošinj gdzie, nieopodal miasta Mali Lošinj, na kempingu Poljana spędziliśmy siedem wspaniałych dni. Pierwszy wpis, z tej części Chorwacji poświęcamy właśnie miastu Mali Lošinj, które jest największym miastem na wyspie.

W informacji turystycznej dowiedzieliśmy się, że każdym rokiem, lawinowo wzrasta liczba Polaków odwiedzających zarówno całą wyspę jak i Mali Lošinj. Śpieszcie się więc, zanim na lošinskiej rivie będzie królował język ojczysty.

Historia Mali Lošinj

Mali Lošinj jest największym miastem na wyspie Lošinj. Aktualnie mieszka tam ponad 8 tysięcy ludzi. Historia miasta rozpoczyna się XII wieku wraz z osiedleniem się w Zatoce Św. Marcina dwunastu chorwackich rodzin, którzy założyli wioskę Malo Selo.

Pierwsza, zachowana wzmianka o Malo Selo pochodzi z 1398 roku. W 1450 roku powstaje kościół św. Marcina. W Malim Lošinju służyli księżą głagolasze, posługujący się głagolicą.

Rozwój miasta ściśle powiązany jest ze stocznią oraz portem. W drugiej połowie XIX wieku miasto przeżywało swoje złoty czasy. W Malim Lošinju znajdowało się jedenaście stoczni. Amerykański autor Kenneth Roberts stwierdził, że miasteczko jest w stanie „wyprodukować stu marynarzy na każdego wyprodukowanego gdzie indziej [na świecie]”. Pisząc w 1938 roku, Roberts powiedział, że „na Lussinpiccolo, mniej więcej wielkości wyspy Monhegan, żyje obecnie czterystu kapitanów morskich – kapitanów wszelkiego rodzaju statków, od trzydziestu-tonowych statków pasażerskich do kilkuset-tonowych statków handlowych”.

Przygoda Mali Lošinj z turystyką rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy, licznie przybywający na wyspę Austriacy, prócz pięknych widoków, docenili właściwości lecznicze rosnących na niej lasów sosnowych i różnych ziół. Nie bez powodu wyspa Lošinj nazywana jest wyspą witalności, gdzie przez cały rok otaczają nas dziesiątki niezwykłych zapachów. Każdy miesiąc na wyspie poświęcony jest innej roślinie:

REKLAMA

  • styczeń i luty: cytryny, pomarańcze i mandarynki,
  • marzec: rozmaryn, eukaliptus i wawrzyn (liść laurowy),
  • kwiecień: szparagi, losinjska cebula i ogórecznik,
  • maj: szałwia, koper włoski i pokrzywa,
  • czerwiec: lawenda, nieśmiertelnik, babka lancetowata i szczodrzenica sitowata,
  • lipiec: bugenvilla, mięta i lepnica rozdęta,
  • sierpień: figi, oleander i nieśplik japoński,
  • wrzesień: jujube (głożyna pospolita), winogrona, opuncja figowa i kowniatek nadmorski,
  • październik: mirt, chruścina jagodna, granat i mniszek lekarski,
  • listopad: oliwki, róża dzika i pigwa,
  • grudzień: sosna, agawa i jałowiec.

Obecnie, Mali Lošinj zaczyna tętnić życiem po zachodzie słońca, gdzie wzdłuż promenady znajdziemy wiele restauracji i barów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mali Lošinj słynie również z organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i festiwali.

Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj

Co warto zobaczyć w Mali Lošinj

W Malim Lošinju, prócz kościoła św. Marcina z XV wieku i kilku obiektów sakralnych, m.in. kościoła NMP (1696-1757) z dzwonnicą w stylu weneckim, znajdziemy wiele secesyjnych kamienic, które nadają wyjątkowy charakter promenadzie. W pałacu Fritzy zlokalizowano Muzeum Miejskie z kolekcją sztuki, prezentującą zbiory dwóch lokalnych rodzin.
W kamienicy/pałacu Kvarner znajduje się Muzeum Apoksyomenosa, które poświęcone jest antycznemu pomnikowi z brązu z II lub I wieku p.n.e., odnalezionego w 1996 roku w pobliżu wyspy. Więcej o Apoksyomenosie przeczytacie we wpisie pt. „Muzeum Apoksyomenosa w Mali Lošinj„.
Przy promenadzie znajdziemy fontannę na której umieszczone są dwa delfiny butlonose. Fontanna wybudowana została na pamiątkę budowy wodociągu z jeziora Vransko na wyspie Cres do Mali Lošinj w 1960 roku.

W Mali Lošinj znajduje się także ogród z ponad 250 rodzajami ziół. Niezwykły ich zapach rozchodzi się na całą okolicę.

Jest też coś dla miłośników nurkowania. W zatoce Čikat, na odcinku około 300 metrów rozmieszczono 11 eksponatów, replik XVI-wiecznych armat, antycznych amfor i kotwic z IV i V wieku, weneckich armat, karabinu maszynowego z czasów II Wojny Światowej czy najważniejszej – repliki posągu Apoksyomenosa.

Naprzeciwko Muzeum Apoksyomenosa zacumowano drewnianą łódź motorową Nerezinac, która pełni funkcję muzeum pod gołym niebem. Drewniany jacht motorowy Dražica, który po remoncie został przemianowany na Nerezinac, jest cennym przykładem tradycyjnego przemysłu stoczniowego w Malim Lošinju. To co, na początku rzuca się w oczy to stalowe maszty wyróżniające Nerezinac od pozostałych łodzi tego typu. Nerezinac został wpisany do rejestru chronionych dóbr kultury Republiki Chorwacji w 2010 r. Wstęp na łódź jest darmowy.

REKLAMA

Muzeum Apoksyomenosa w Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Delfiny w Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj
Mali Lošinj

Mali Lošinj – informacje praktyczne

Poniżej znajdują się podstawowe informacje, które mogą okazać się pomocne. Szczegółowe informacje o miejscach oraz wydarzeniach w okolicy znajdziecie na stronie wspólnoty turystycznej visitlosinj.hr

Parking w Mali Lošinj

W ścisłym centrum obowiązuje strefa płatnego parkowania, a miejsc parkingowych jest jak na lekarstwo. Dlatego, najrozsądniejszym i prawdopodobnie najtańszym rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na parkingu przy ul. Veloselska. Minusem tego parkingu jest fakt, że w drodze powrotnej do auta czeka nas długie podejście pod górkę. Poniżej znajduje się lokalizacja parkingu, zaznaczona strzałką. Tutaj znajdziecie bezpośredni link do parkingu.

Parking w Mali Lošinj

Kamery online z Mali Lošinj

Jeśli interesuje Was aktualna pogoda w Mali Lošinj lub po prostu chcecie rzucić okiem na aktualne wypełnienie rivy turystami, możecie to sprawdzić dzięki kamerze online od whatsupcams.com

Punkt widokowy w Mali Lošinj

Na szczycie wzniesienia Umpiljak, górującego nad miastem znajduje punkt widokowy Providenca, z którego rozpościera się piękna panorama na Mali Lošinj, okolicę oraz pobliskie wyspy. Punkt widokowy połączono z miejscem wypoczynku, gdzie przy jednym z wielu stołów możemy napić się świeżo wyciskanego soku (który jest również biletem wstępu) oraz zjeść przygotowywane na miejscu przekąski.

Punkt widokowy na Mali Lošinj
Punkt widokowy na Mali Lošinj
Punkt widokowy na Mali Lošinj
Punkt widokowy na Mali Lošinj
Punkt widokowy na Mali Lošinj

Jadąc dalej wąską drogą docieramy na szczyt Umpiljaka skąd mamy widok na Veli Lošinj.

Punkt widokowy na Veli Lošinj
Widok na Veli Lošinj
Punkt widokowy na Mali Lošinj
Widok na Veli Lošinj
Punkt widokowy na Mali Lošinj

Veli Lošinj kontra Mali Lošinj

Nazwy miejscowości, czasami potrafią być mylące. Tak też jest w przypadku Mali Lošinj i pobliskiego Veli Lošinj, które jest zdecydowanie mniejsze od swojej „małej” imienniczki. Całe zamieszanie powstało w momencie kiedy Mali Lošinj, za sprawą portu zaczął się coraz mocniej rozrastać. Tak więc, nie dajcie się zwieść! O walorach Veli Lošinj napiszemy innym razem.

Plaże w Mali Lošinj

W samym Mali Lošinj jak i w jego najbliższej okolicy znajduje się kilka popularnych wśród lokalsów i turystów plaż. Plaże Mali Lošinj są zazwyczaj żwirkowe, ale zdarzają się również skaliste, a nawet piaszczyste (plaża w zatoce Engleza). Po wschodniej stronie wyspy znajdziemy m.in. plaże: Poljana (na camp Poljana), Sv. Martin i Valdarke, natomiast po zachodniej stronie: Artatore, Blatina, Latino, Borik, Veli Žal, Venerica, Čikat (plaża dla psów), a także plaże przy zatokach Engleza (piaszczyta) Srebrna, Sunčana i Zlatna.

Camping w Mali Lošinj

Kemping z którego korzystaliśmy, Camp Poljana znajduje się około 3km od centrum Mali Lošinj. Jest to kemping średniej wielkości, należący do tych cichszych i spokojniejszych. Więcej o Camp Poljana napiszemy niebawem.

Mali Lošinj na mapie – jak dojechać

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

2 komentarze