Wyspy Krk, Lošinj, Cres i Rab – północne perły Adriatyku

Zbliżający się sezon wakacyjny prawdopodobnie będzie rekordowy pod względem wyjazdów do Chorwacji. Zresztą tak jak każdy kolejny rok. Chorwacja nadal jest na fali wznoszącej. Cieszą się ci, którzy odkrywają ją pierwszy raz, smucą Ci, którym coraz trudniej przecisnąć się przez wąskie uliczki starych miast. My jednak dziś nie o tłoku, a o czterech przecudnych wyspach, które znajdują się w Zatoce Kvarner w północnej części chorwackiego wybrzeża. Te wyspy do Krk, Lošinj, Cres i Rab. Zapraszamy.

Spis treści (kliknij by przejść)

Wyspa Krk

Wyspa Krk to największa i uznawana za najpiękniejszą wyspę Morza Adriatyckiego, która z kontynentalną częścią Chorwacji połączona jest mostem. Większość miejscowości wypoczynkowych na wyspie Krk usytuowanych jest na jej zachodnim brzegu, na którym panuje nieco łagodniejszy klimat, upały nie są tak dokuczliwe, a krajobraz tworzą nie tylko cudowne plaże – tak jak ta w miejscowości Baška – ale także bujna roślinność oraz liczne wzniesienia i pasma górskie.

Podczas urlopu warto odwiedzić między innymi historyczne miasto Krk, będące administracyjnym centrum wyspy, otoczone rozległymi winnicami, gajami oliwnymi i lasami piniowymi. W Krk możemy zobaczyć zabytkowe Stare Miasto, poprzecinane kameralnymi uliczkami, Zamek Frankopanów, wzniesiony w XII wieku, który latem staje się estradą koncertów i spektakli teatralnych, a ponadto XI-wieczną Bazylikę św. Kwiryna oraz Klasztor Benedyktynów i Klasztor Franciszkanów.

Wyspa Lošinj

Piękna wyspa na Adriatyku, o powierzchni 74,37 km² z liczbą mieszkańców trochę ponad 8 tysięcy osób. Najwyższy szczyt to Televrin (588 m n.p.m.). Największym miastem wyspy jest Mali Lošinj, którego liczba mieszkańców (ponad 8,3 tys. w 2001 roku) jest większa, niż łączna liczba mieszkańców wyspy. Bierze się to stąd, że do administracyjnych granic miasta wliczane są pobliskie wysepki, m.in. Ilovik (350 mieszkańców), Susak (200), Unije (85) i inne. Lošinj jest jedenastą co do wielkości wyspą chorwacką. Jego długość wynosi 33 km, natomiast szerokość 0,25 do 4,75 km. Łączna długość linii brzegowej wynosi 121,2 km. Lošinj połączony jest z wyspą Cres małym mostem obrotowym, znajdującym się w miejscowości Osor. Na wyspie znajduje się port lotniczy Lošinj.

Punkt widokowy na Mali Lošinj

Wyspa Cres

Wyspa Cres jest drugą pod względem wielkości wyspą Morza Adriatyckiego, oddającą do dyspozycji turystów imponujący wachlarz możliwości organizacji czasu. Na wyspie Cres można z powodzeniem oddawać się kąpielom wodnym i słonecznym, pielęgnowaniu sportowych pasji, wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń kulturalnych lub delektować się wspaniałym smakiem i aromatem win, dostępnych w miejscowych winiarniach. Odwiedź z nami miasto Cres.

Miasto Cres

Wyspa Rab

Wśród najpopularniejszych wysp w Zatoce Kvarner wyróżnia się też Rab. Na poszukiwanie piaszczystych plaż najlepiej udać się do północnej części wyspy, mogącej poszczycić się również dużym nasłonecznieniem i stosunkowo łagodnym klimatem. Natomiast na bliskie spotkanie z historią zaprasza miasto Rab, gdzie znajduje się Stare Miasto o średniowiecznej architekturze, a przekraczając jedną z bram niegdysiejszych fortyfikacji, możemy znaleźć się w Parku Komrcar, wymienianym w gronie najpiękniejszych kompleksów tego typu w obrębie całego Adriatyku.

REKLAMA

Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do Dalmacji, by przeżyć wspaniałą przygodę na Adriatyckich wyspach.

REKLAMA

6 komentarzy

  1. krakowiak
    -

    Zdjęcia jak zdjęcia. Zawsze prezentując jakiś kraj wybiera się najciekawsze i najbardziej wpadające w oko. Te mi się podobają, jakbym miał wybrać to wyjechałbym teraz na taką Krk, ale niestety. Jedyne Krk jakie mam to Smok i Wawel :(

  2. Tomek
    -

    Witam wszystkich. Na początku tego roku zaplanowaliśmy tegoroczne wakacje na wyspie Rab w miejscowości Lopar. Głównym kryterium wyboru tegorocznego kierunku była odległość, miało być po prostu blisko i tanio. Znalazłem odpowiednią ofertę w sprawdzonym już nieraz małym BP z Cieszyna i decyzja zapadła. Na początku nie byłem do końca przekonany co do tego wyboru ale jak zacząłem trochę szukać informacji o wyspie i okolicach to wiem że wybór jest bardzo dobry. Po drodze chcemy jeszcze zwiedzić wyspę Krk i może zaplanować coś na kolejną wyprawę. Pozdrawiam wszystkich zakochanych w Chorwacji.