Chorwacja – pytania i odpowiedzi

Zebraliśmy dla Was pytania, które, przez ostatnie kilka lat zadawaliście nam najczęściej. Mamy nadzieję, że udzielone przez nas odpowiedzi, chociaż w niewielkim stopniu pozwolą Wam lepiej zrozumieć Chorwację. Jeśli macie do nas jeszcze inne nurtujące Was pytania i chętnie poznalibyście na nie odpowiedź, służymy pomocą. Napiszcie do nas na maila kontakt@crolove.pl – postaramy się na nie odpowiedzieć możliwie jak najszybciej.

 • Chorwacja gdzie jechać na wakacje?

  Chorwacja gdzie jechać na wakacje

  Nie ma miejsca w Chorwacji, którego nie warto odwiedzić. W dużym skrócie – Chorwację można podzielić na dwie części – wybrzeże Adriatyku oraz część kontynentalną. Wybrzeże składa się z regionów: Istria, Kvarner oraz Dalmacja. Ze względu na rozmiar, Dalmację możemy podzielić na północną, centralną i południową część. Jeśli chodzi o część kontynentalną Chorwacji, najprościej będzie jeśli podzielimy ją na północną jej część, region Slavonii, Baranji i Srijemu, a także na region Lika. Posiadając już taką wiedzę możesz sprawdzić mapę odwiedzonych i już opisanych przez nas miejsc.

 • Co zabrać do Chorwacji?

  Co zabrać do Chorwacji

  Do Chorwacji zabierz ukochaną osobę, rodzinę bądź najlepszych przyjaciół. Dorzuć do tego dużo radości i szczęścia. Niezapomnij o dobrym kremie do opalania, nakryciu głowy, oklularach przeciwsłonecznych i butów do wody. Przyda Ci się również lekka odzież, maska z rurką do snoorkowania, a także aparat do uwieczniania pięknych chorwackich kadrów.

 • Czy Chorwacja jest w Unii Europejskiej?

  Czy Chorwacja jest w Unii Europejskiej?

  Tak, 1 lipca 2013 roku Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej zostając 28 państwem w jej strukturach. Decyzja o przyłączeniu Chorwacji do UE zapadła pod koniec polskiej prezydencji.

 • Chorwacja co warto zobaczyć?

  Chorwacja co warto zobaczyć

  W Chorwacji warto zobaczyć wszystko. Chociażby po to aby samemu mieć pewność, że coś było warto zobaczyć bądź nie warto. Zawsze powtarzamy, że nie jest ważnym to co mówią czy piszą inni. Najważniejsze jest to co sami myślimy.

 • Chorwacja z dziećmi?

  Chorwacja z dziećmi

  Chorwacja z dziećmi to bardzo dobry pomysł. Jadąc z dziećmi lub niemowlakiem do Chorwacji mamy do wyboru Adriatyk albo kontynentalną Chorwację. To Wy znacie najlepiej Wasze pociechy i to własnie Wy wiecie co im się spodoba najbardziej.

 • Jak ominąć autostradę w Słowenii?

  Jak ominąć autostradę w Słowenii

  Aby ominąć autostradę w Słowenii, tym samym zaoszczędzić kilka Euro, możemy wybrać trasę wiodącą lokalnymi drogami. Taką trasą może być odcinek od Leibnitz, przez Bad Radkersburg, Ljutomer, Vuzmetinci i Kog, dalej przez Jastrebci oraz Vitan, aż do Sredisce ob Dravi.

 • Chorwacja z psem?

  Chorwacja z psem

  Chorwacja z psem to bardzo dobry pomysł. Warto jednak pamiętać, że nie każdy pies dobrze znosi tak daleką podróż, a także zbyt wysokie temperatury. Właśnie ze względu na temperatury warto pojechać do Chorwacji z psem przed lub po sezonie, kiedy temperatura jest o wiele przyjaźniejsza nie tylko dla zwierząt ale również dla nas. W Chorwacji znajduje się wiele plaż przyjaznych psom.

 • Czym płacić w Chorwacji?

  Czym płacić w Chorwacji

  W Chorwacji można płacić kunami bądź kartami płatniczymi. Walutą obowiązującą w Chorwacji jest Kuna Chorwacka i właśnie taką walutą należy posługiwać się podczas zakupów. Co prawda właściciele apartamentów nadal preferują zapłatę w Euro, nie mniej jednak Kuna jest tą właściwą chorwacką walutą.

 • Ile kosztuje obiad w Chorwacji?

  Ile kosztuje obiad w Chorwacji

  W zależności od regionu, miejscowości, lokalizacji danego lokalu, ceny w Chorwacji mogą się bardzo różnić. Wybierajmy miejsca z dala do ścisłego centrum, takie gdzie przeważającą część klientów stanowią lokalsi. Zakres cenowy wygląda mniej więcej następująco: pizza to wydatek rzędu 35-55kn, za zupę zapłacimy ok 25-35kn, spaghetti bolognese – 40-60, ryba, w zależności od gatunku to koszt 70-200kn. Mięsożercy za Pljeskavice zapłącą ok 50-80kn, a za befsztyk ok 120-170kn. Naleśniki na deser to koszt ok. 25-35kn

 • Jak dojechać do Chorwacji?

  Jak dojechać do Chorwacji

  Głównych dróg dojazdowych z Polski do Chorwacji jest kilka. Wszystko zależy z której części Polski startujecie. My jeździmy ze wschodniej Polski, dlatego też nasza trasa wygląda następująco: Barwinek – Koszyce – Budapeszt – Zagrzeb.

 • Chorwacja czy trzeba paszport?

  Chorwacja czy trzeba paszport

  Do przekroczenia granicy chorwackiej potrzebny będzie tylko paszport lub dowód osobisty. Często pojawia się również pytanie czy jadąc do Dubrownika potrzebny jest paszport? Paszport nie jest potrzebny! Odpowiadamy – Obywatele Polski mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego. Na terytorium Bośni i Hercegowiny konieczne jest posiadanie Zielonej Karty.

 • Chorwacja co warto wiedzieć?

  Chorwacja co warto wiedzieć

  Jadąc do Chorwacji warto wiedzieć, że należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zachować szczególną uwagę podczas przebywania na słońcu, na plaży oraz w wodzie. Szczególną uwagą należy objąć nasze dzieci. Przed wyjazdem należy sprawdzić stan pojazdu w serwisie samochodowym.

 • Chorwacja co kupić?

  Chorwacja co kupić

  Rzeczy, które warto kupić w Chorwacji jest bardzo wiele. W zależności od regionu mamy do wyboru niezliczoną ilość pamiątek. Część z pamiątek z Chorwacji, które warto przywieść do Polski znajdziecie na naszym blogu.

 • Chorwacja gdzie najpiękniej?

  Chorwacja gdzie najpiękniej

  W Chorwacji najpiękniej jest tam gdzie byliśmy i osobiście stwierdzilśmy ten fakt. Odwiedzajmy Chorwację jak najczęściej, poznawajmy nowe miejsca, a wtedy przekonamy się, że cała Chorwacja jest piękna.

 • Chorwacja gdzie najtaniej?

  Chorwacja gdzie najtaniej

  W Chorwacji nie ma szczególnych miejsc gdzie byłoby najtaniej. Może być natomiast „taniej niż…”. Jeśli chodzi o noclegi, tańsze powinny być lokalizacje oddalone od Adriatyku. Ta sama zasada może dotyczyć również jedzenia. Taniej powinno być w lokalach oddalonych od ścisłego centrum.

 • Jakie morze jest w Chorwacji?

  Jakie morze jest w Chorwacji

  Chorwacja leży przy morzu Adriatyckim. Morze Adriatyckie zajmuje przestrzeń pomiędzy Półwyspem Apenińskim a północną częścią Półwyspu Bałkańskiego. Granica południowa z Morzem Jońskim jest umowna. Jest nią linia pomiędzy Butrintem w Albanii, poprzez północne wybrzeża Korfu do przylądka Santa Maria di Leuca we Włoszech.

 • Chorwacja z własnym dojazdem?

  Chorwacja z własnym dojazdem

  Chorwacja z własnym dojazdem jest najlepszym rozwiązaniem, o ile czujemy się na sile pokonać tę trasę. Plusem, posiadania na miejscu właśnego auta jest niezależność, która pozwala nam zwiedzać Chorwację wzdłuż i wszesz, bez żadnych limitów.

 • Jak wygląda prezydent Chorwacji?

  Jak wygląda prezydent Chorwacji

  Chorwacka prezydent – Kolinda Grabar-Kitarović – polityk i dyplomata. Minister ds. europejskich oraz minister spraw zagranicznych. Od 19 lutego 2015 prezydent Chorwacji. A wygląda TAK.

 • Kiedy Chorwacja wejdzie do Schengen?

  Kiedy Chorwacja wejdzie do Schengen

  Chorwacja wejdzie do strefy Schengen prawdopodobnie jeszcze w 2019 roku. Aby to się stało, wszystkie kraje członkowiskie Unii Europejskiej muszą jednomyślnie podjąć decyzję o przyjęciu Chorwacji do Schengen.

 • Chorwacja co warto zjeść?

  Chorwacja co warto zjeść

  W zależności od regionu, do naszej dyspozycji jest ponad 300 lokalnych potraw. Na Istrii trufle, Kvarner i Dalmacja to ryby i owoce morza, a także jagnięcina. W Zagrzebiu zagorski štrukli, a w Slavonii kulen.

 • Chorwacja gdzie piaszczyste plaże?

  Chorwacja gdzie piaszczyste plaże

  W Chorwacji, wbrew powszechnie panującej opinii, występuje bardzo dużo plaż piaszczystych. Oczywiście dominują te skaliste i żwirowe. Lista plaż piaszczystych w Chorwacji znajduje się na naszym blogu.

 • Chorwacja z przelotem?

  Chorwacja z przelotem

  Chorwacja z przelotem samolotem jest wygodną formą, mającą swoje zalety jak i wady. Lot samolotem do Chorwacji jest najlepszą opcją dla osób, które zamierzają spędzić tam kilka dni, weekend.

 • Chorwacja gdzie wymienić pieniądze?

  Chorwacja gdzie wymienić pieniądze

  W Chorwacji pieniądze wymieniamy w oddziałach chorwackiej poczty (Hrvatska pošta), w bankach lub w kantorach.

 • Czy Chorwacja z namiotem to dobry pomysł?

  Czy Chorwacja z namiotem to dobry pomysł

  Chorwacja z namiotem to bardzo dobry pomysł. Sami, przez kilka lat podróżowaliśmy do Chorwacji z namiotem. Chorwackie wybrzeże dysponuje bardzo rozbudowaną infrastrukturą kempingową. Każdy znajdzie dla siebie wymarzone pole kempingowe w Chorwacji.

 • Chorwacja z czego słynie?

  Chorwacja z czego słynie

  Chorwacja słynie z pięknej pogody, cudownych widoków, wspaniałych ludzi, nieziemsko pysznego jedzenia, niesamowicie bogatej historii i wielu innych rzeczy. Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji na ten temat.

 • Chorwacja czy jest drogo?

  Chorwacja czy jest drogo

  „Drogo” jest pojęciem względnym. Dla jednych drogo to zakup leków, a dla drugich nawet zakup odrzutowca może nie być drogi. Może być „drożej niż w”, natomiast nigdy „drogo” w ujęciu całkowitym. „Drogo” należy rozpatrywać osobno dla każdej osoby.

 • Chorwacja gdzie najcieplej?

  Chorwacja gdzie najcieplej

  Teoretycznie im bardziej na południe tym klimat jest cieplejszy. Zdarza się jednak, że na północy jest cieplej niż na południu.

 • Chorwacja jak przygotować się do wyjazdu?

  Chorwacja jak przygotować się do wyjazdu

  Przede wszystkim zabierz ze sobą wspaniałych przyjaciół i rodzinę. Następnie weź nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny i lekkie ubrania (jeśli jedziesz latem). Nie zapomnij maski do snoorkowania oraz butów do wody, które uchronią Cię przed nadepnięciem na jeżowca.

 • Chorwacja jak się dogadać?

  Chorwacja jak się dogadać

  Język chorwacki jest podobny do języka polskiego ponieważ oba te języki zaliczają się do grupy języków słowiańskich. Właśnie dlatego, tak wielu z nas nie ma problemów dogadania się z Chorwatami.

 • Chorwacja który region wybrać?

  Chorwacja który region wybrać

  Na pierwszy wyjazd wybierz Dalmację. Chorwacja jest cała piękna, jednak według nas nic nie przebije Dalmacji, szczególnie jej środkowej i południowej części. Kolejne wyjazdy w pozostałe regiony tylko utwierdzą Cię w przekonaniu, że Chorwacja to nie kraj na jeden pobyt, lecz na całe życie!

 • Chorwacja w maju czy warto?

  Chorwacja w maju czy warto

  Tak, warto jechać do Chorwacji w maju. Maj w Chorwacji słynie z mniejszych tłumów oraz przyjemniejszej temperatury. Na naszym blogu znajdziesz kilka opisów wyjazdów do Chorwacji w maju, chociażby TEN.

 • Chorwacja z kim graniczy?

  Chorwacja z kim graniczy

  Chorwacja graniczy ze Słowenią, Węgrami, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz z Czarnogórą

 • Chorwacja czy bezpiecznie?

  Chorwacja czy bezpiecznie

  W Chorwacji jest bardzo bezpiecznie. Możesz śmiało czuć się jak u siebie w domu. Więcej o bezpieczeństwie w Chorwacji przeczytasz na naszym blogu.

 • Chorwacja czy potrzebna zielona karta?

  Chorwacja czy potrzebna zielona karta

  By przekroczyć chorwacką granicę nie wymagana jest Zielona Karta, ale pamiętać należy, że jeśli chcemy przekroczyć chorwacką granicę z krajami spoza UE, czyli z Serbią, Bośnią i Hercegowiną czy Czarnogórą, Zielona Karta jest wymagana!

 • Chorwacja jak płacić za autostrady?

  Chorwacja jak płacić za autostrady

  Za autostrady w Chorwacji płacimy gotówką, kartą płatniczą bądź poprzez system ENC. Płacąc gotówką możemy płacić chorwackimi Kunami bądź Euro

 • Chorwacja co zobaczyć w okolicach Splitu?

  Chorwacja co zobaczyć w okolicach Splitu

  W okolicy Splitu jest bardzo wiele miejsc, które warto zobaczyć. Przede wszystkim, koniecznie musisz zobaczyć ruiny starożytnej Salony czy twierdzę Klis. Więcej atrakcji w pobliżu Splitu znajdziesz na naszym blogu w zakładce Dalmacja środkowa.

 • Chorwacja czy potrzebna wiza?

  Chorwacja czy potrzebna wiza

  Jako mieszkaniec Unii Europejskiej nie potrzebujesz wizy, by przebywać na terenie Chorwacji mniej niż 90 dni. Do przekroczenia granicy potrzebny będzie tylko paszport lub dowód osobisty.

 • Czy trzeba ubezpieczać się do Chorwacji?

  Czy trzeba ubezpieczać się do Chorwacji

  Nie trzeba ubezpieczać się do Chorwacji, jednak warto to zrobić. Zanim pójdziesz do agenta ubezpieczeniowego po polisę, koniecznie odwiedź oddział NFZ lub zamów online Kartę EKUZ, dzięki której możesz skorzystać z usług miejscowej służby zdrowia. Pamiętaj jednak, że Karta EKUZ ma też swoje ograniczenia. W takich przypadkach przyda się dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji. Więcej informacji o dodatkowych ubezpieczeniach turystycznych dowiesz się z naszego MEGA poradnika ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji.

 • Czy w Chorwacji można kupić LPG?

  Czy w Chorwacji można kupić LPG

  Tak, w Chorwacji można kupić gaz LPG. Nie na wszystkich stacjach go dostaniesz ale na pewno na większośći.

 • Czy w Chorwacji można latać dronem na plaży?

  Czy w Chorwacji można latać dronem na plaży

  W Chorwacji można latać dronem na plaży ale tylko wtedy jeśli posiadasz odpowiednie dokumenty uprawniające się do sterowania latającym statkiem bezzałogowym (dronem), oraz posiadasz komplet pozwoleń od lokalnej policji oraz władzy miasta lub regionu. W przeciwnym razie Twój lot dronem jest niedozwolony. Więcej o dronach w Chorwacji przeczytasz na naszym blogu.

 • Czy w Chorwacji są palmy?

  Czy w Chorwacji są palmy

  W Chorwacji rosną palmy. Co prawda nie występują na tych terenach naturalnie, zostały sprowadzone z południa, nie mniej jednak palmy w Chorwacji mają się bardzo dobrze. O ile nie zaatakuje ich pewien szkodnik.

 • Czy warto jechać kamperem do Chorwacji?

  Czy warto jechać kamperem do Chorwacji

  Zdecydowanie warto jechać do Chorwacji kamperem. Chorwacja to poniekąd mekka fanów kamperów.

 • Czy ze statku można skakać do wody?

  Czy ze statku można skakać do wody

  W Chorwacji można skakać ze statku do wody ale tylko wtedy gdy pozwolenie wyda sam kapitan statku. W przeciwnym razie jest to niedozwolone, a skaczący bierze na siebie wszelkie poniesione konsekwencje.

 • Dlaczego Chorwaci lubią Polaków?

  Dlaczego Chorwaci lubią Polaków

  Chorwaci lubią Polaków ponieważ tak jak oni jesteśmy narodem gościnnym. Nasze jezyki są podobne, więc spokojnie powinniście się z nimi dogadać. Ze względów czysto materialnych – Polacy stanowią czwartą siłę wśród narodów najchętniej odwiedzających Chorwację. Jak więc można nas nie lubieć?

 • Dlaczego Chorwaci nie lubią Polaków?

  Dlaczego Chorwaci nie lubią Polaków

  Niektórzy Chorwaci nie lubią Polaków za ich zachowanie. Oczywiście dotyczy to bardzo niewielkiej liczby zarówno Chorwatów jak i Polaków. Takie incydenty zdażają się w każdym narodzie i ciężko jest ich uniknąć.

 • Dlaczego Chorwaci nie lubią Serbów?

  Dlaczego Chorwaci nie lubią Serbów

  Chorwaci nie lubią Serbów z wielu powodów, jednak warto pamiętać, że ta nienawiść nie dotyczy wszystkich Chorwatów czy Serbów. W ostatnich dziesięcioleciach przyczyną tej nienawiści są z pewnością jest wojna domowa z początku lat 90-tych. Chorwaci, w rozmowach z turystami wolą unikać opowiadania o tamtych czasach. Bądźmy wyrozumiali.

 • Dlaczego Chorwaci trąbią?

  Dlaczego Chorwaci trąbią

  Chorwaci trąbią tak samo jak większość południowców. Trąbią na wszystko, na „cześć” czy „uważaj”. Faktycznie, dużo trąbią.

 • Dlaczego Chorwacja jest droga?

  Dlaczego Chorwacja jest droga

  Chorwacja nie jest droga. Chorwacja może być ewentualnie droższa od jakiegoś kraju. Pojęcie „drogo” jest pojęciem względnym i należy go rozpatrywać indywidualnie, nie dla ogółu. Dla jednego ceny w Chorwacji są normalne, dla drugiego są wysokie. To kwestia zasobności portfela.

 • Dlaczego Chorwacji nie ma w fifie?

  Dlaczego Chorwacji nie ma w fifie

  Reprezentacji Chorwacji nie ma w FIFA 19 ponieważ nie doszło do porozumienia pomiędzy wydawcą gry EA Sports a chorwacką federacją piłkarską.

 • Jakie buty na szczyt Św Jerzego Biokovo?

  Jakie buty na szczyt Św Jerzego Biokovo

  Na szczyt masywu Biokovo – Sveti Jure – koniecznie należy zabrać ze sobą wysokie buty górskie, najlepiej z zakrytą kostką. Wapienne skały Biokovo potrafią być bardzo ostre. Ponadto, w szczelinach skał mogą znajdować się skorpiony czy jadowite węże.

 • Kiedy Chorwacja była mistrzem w piłce nożnej?

  Kiedy Chorwacja była mistrzem w piłce nożnej

  Chorwacja nigdy nie zdobyła mistrzostwa świata w piłce nożnej. Najbliżej złota była w 2018 podczas Mundialu we Francji, kiedy po przegranym spotkaniu z Reprezentacją Francji 4:2 zajęła drugie miejsce. W 1998 roku podczas Mundialu we Francji, w meczu o 3 miejsce pokonała Reprezentację Holandii 2:1 zdobywając w ten sposób brązowy medal.

 • Kiedy Chorwacja uzyskała niepodległość?

  Kiedy Chorwacja uzyskała niepodległość

  25 czerwca 1991 roku Chorwacja proklamowała niepodległość.