Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Wszystko co powinieneś wiedzieć wjeżdżając na teren Bośni i Hercegowiny

Nie ma dnia by nie pojawiło się na naszej skrzynce mailowej czy facebookowej zapytanie o konieczność posiadania paszportu, Zielonej Karty czy paszportu dla czworonoga, w drodze do Dubrownika. Chociaż nie jest to temat bezpośrednio związany z Chorwacją, wspólnie z Ambasadą RP w Sarajewie postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze aspekty związane z pobytem na terenie Bośni i Hercegowiny.

 

Wymagane dokumenty

Wjazd na teren Bośni i Hercegowiny możliwy jest dla obywateli UE na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego (również osoby niepełnoletnie) – polecamy posiadanie dwóch dokumentów i przechowywanie ich osobno. Pamiętajmy, że dokument raz zgłoszony polskim organom jako zgubiony, ukradziony trafia na listę Interpolu i spowoduje kłopot na przejściach granicznych z BiH – odebranie dokumentu i ew. konieczność wizyty w konsulatach w Zagrzebiu, Belgradzie lub Sarajewie, jeśli osoba zostanie mimo wszystko wpuszczona do BiH w celu wyrobienia paszportu tymczasowego na powrót do kraju.

 

Posiadanie Zielonej Karty

Osoby poruszające się samochodem powinny pamiętać o zabraniu Zielonej Karty, bez której wjazd nie jest możliwy (dotyczy to również przejazdu przez Neum na drodze do Dubrownika). Ewentualnie zakup ZK na przejściu granicznym.

 

Waluta Bośni i Hercegowiny

Walutą Bośni i Hercegowiny jest marka konwertybilna (KM) (1 EUR=1,95 KM) – należy pamiętać, że w sklepach, na stacjach benzynowych itp. nie jest honorowana inna waluta – w euro można płacić jedynie w mniejszych sklepach, czy stoiskach z pamiątkami.

 

Podróż ze zwierzęciem

Wjazd na terytorium Bośni i Hercegowiny możliwy jest jeżeli zwierzę posiada mikrochip, paszport z aktualnymi szczepieniami oraz osobny certyfikat weterynarza, że zwierzę nie choruje na choroby zakaźne.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia (karta NFZ obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej), brak zagrożenia epidemiologicznego, wizyta u lekarza kosztuje 15-20 EUR.

 

Podróż autostopem

Autostop poza autostradą jest dopuszczalny, zabrania się jednak rozkładania namiotu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

 

Przydatne linki

www.sarajewo.msz.gov.pl
www.gov.pl/web/dyplomacja/bosnia-i-hercegowina
odyseusz.msz.gov.pl

 

Kontakt do Konsulatu RP w Sarajewie

PON – PT 9:00 do 13:00 (oprócz środy) tel. +387 33 290 – 500
Poza godzinami urzędowania tel. dyżurny +387 61 899 974

3 komentarze

 1. Marta
  -

  Hej,
  zgłaszałam zaginięcie swojego dowodu na policję z powodu kradzieży, jednak kilka dni później ktoś zgłosił się do mnie z moim portfelem i wszystkimi dokumentami. Odwołałam to zgłoszenie na policji. W międzyczasie latałam już na tym dowodzie samolotem. Myślisz, że będę miała problemy z tego tytułu przekraczając granicę BiH? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 2. TW
  -

  Odwołanie zastrzeżenia DO gdy znajdował się w obcych rękach nie jest dobrym rozwiązaniem. Nigdy nie wiesz jakie są intencje „znalazcy” . Zdarzają się przypadki, że dowód zostaje skradziony i zastrzeżony. Wtedy złodzieje odsyłają dowód do właściciela tylko po to aby odwołać zastrzeżenie. Gdy zastrzeżenie jest odwołane złodziej dysponuje Twoim dowodem…