Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

W te dni sierpnia nie planuj podróży do i z Chorwacji

Jak co roku, sierpień jest najbardziej popularnym okresem wyjazdowym wśród turystów. Prócz problemów ze znalezieniem noclegów, wiąże się to również z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Jeśli nałożymy na to fakt, że Chorwacja, każdego roku bije kolejne rekordy liczby turystów, możemy być pewni, że i w tym roku, słynne już korki na autostradach dadzą się we znaki kierowcom. Jeśli jednak zdecydujemy się spojrzeć w kalendarz oraz cofniemy się do poprzednich szczytów wakacyjnych wyjazdów, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć kiedy owe korki będą największe. Taka bezcenna wiedza oszczędzi nam nerwów oraz pieniędzy w portfelu.

Tak, wiemy, to „oczywista oczywistość”. Skąd zatem powtarzające się co roku narzekania i wrzucania zdjęć z korków?

 

Nie planuj podróży w weekendy

Jest niemal pewne, że już za kilka dni w chorwackich mediach będą pojawiać się zdjęcia z zakorkowanych przy bramkach autostrad. Będą to zdjęcia z weekendów. Dlatego też już teraz odpuście podróż w weekend 5 i 6, 12 i 13, 19 i 20 oraz 26 i 27 sierpnia!

Nie najlepszym pomysłem jest również podróżowanie do Chorwacji w piątek po południu, kiedy wszyscy Chorwaci jadą, zaraz po pracy na weekend nad Adriatyk. Tak samo sprawa wygląda z powrotem do Polski w niedzielę, kiedy wszyscy wracają z weekendowego wypoczynku.

 

Kiedy jechać do Chorwacji w sierpniu

W sierpniu, zresztą jak podczas całego sezonu wakacyjnego, najlepszym rozwiązaniem jest podróżowanie w środku tygodnia, najlepiej, o ile istnieje taka możliwość, w godzinach nocnych. W tym roku są to dni: 1 i 2, 8 i 9, 22 i 23 oraz 29-30 sierpnia. Wyjątkiem może być 15 i 16 sierpnia kiedy obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ten dzień można spodziewać się wzmożonego ruchu.

 

Korzystaj z internetu i aplikacji HAC

Bez względu na to czy podróżujemy za dnia czy w nocy, w szczycie sezonu czy też nie, warto zainstalować na swoim smartfonie czy tablecie aplikację mobilną Croatia Traffic Infochorwackiego automobilklubu HAC. Znajdziemy w niej m.in. potrzebne numery alarmowe, stan natężenia ruchu na autostradach, podgląd do kamer internetowych umieszczonych na autostradach, rozmieszczenie stacji paliw oraz ceny paliw. Aplikacja Croatia Traffic Info na Androida znajduje się TUTAJ. Więcej cennych aplikacji mobilnych pomocnych w podróży znajduje się we wpisie pt. „Aplikacje mobilne pomocne w podróży po Chorwacji”.
Warto również zaglądać na stronę chorwackiego automobilklubu hac.hr

 

Słuchaj chorwackiego radia

Nic nie zastąpi nam wieści prosto z frontu. Dlatego polecamy słuchać drugiego programu chorwackiego radia HRT – HR 2, gdzie co pewien czas podawana jest sytuacja na autostradach, ważniejszych bramkach na autostradach oraz przejściach granicznych. Raport z dróg nadawany jest w językach: chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim, brak polskiego.

Jeden komenrarz