Ubezpieczenie dla turysty – czy karta EKUZ wystarczy? Jakie dodatkowe ubezpieczenie podróżne kupić?

Letni sezon urlopowy to dla wielu osób czas intensywnych przygotowań do wyjazdu na zasłużony odpoczynek. Aby móc się w pełni cieszyć z wyjazdu, warto zadbać także o właściwą ochronę swojego zdrowia, życia oraz finansów w trakcie podróży i pobytu na wakacjach. Często okazuje się bowiem, że dodatkowe, nieprzewidziane koszty (np. leczenia poza granicami Polski) przekraczają nie tylko nasze wyobrażenia, ale przede wszystkim możliwości finansowe.

Rodzina na kajakach w czasie wakacyjnego spływu kajakowego

Rosnąca popularność karty EKUZ oraz zauważalny wzrost zainteresowania ubezpieczeniami podróżnymi to najlepsze dowody na to, że wśród Polaków rośnie świadomość konieczności odpowiedniego zabezpieczenia się w tym zakresie na wyjazd za granicę. O to, co i kiedy sprawdzi się lepiej, zapytaliśmy specjalistów z Towarzystwa Ubezpieczeniowego Generali S.A., od wielu lat oferującego Polakom szeroki wachlarz ubezpieczeń o zróżnicowanym zakresie i przejrzystych, jasnych zasadach.

Ubezpieczenie turysty na wyjazd zagraniczny – czy jest rzeczywiście potrzebne?

Szczęśliwa para leci na wakacje samolotem

Krótko mówiąc: tak, i tę potrzebę rozumie coraz więcej turystów. Wyrządzenie szkody osobie trzeciej, kradzież lub zaginięcie bagażu, transport medyczny do szpitala z miejsca nieszczęśliwego wypadku czy koszty ratownictwa i akcji poszukiwawczych to tylko kilka najczęstszych losowych sytuacji, jakie mogą Ci się przydarzyć w trakcie wyjazdu turystycznego i przy okazji nadszarpnąć Twoje oszczędności. Już tych kilka przykładów pokazuje, jak bardzo przydatne może się okazać dobre ubezpieczenie podróżne. Eksperci Generali podkreślają, że odpowiednio dobrane ubezpieczenie podróżne pozwala skutecznie i relatywnie niedrogo zabezpieczyć się na wypadek takich „nadprogramowych” kosztów, które osoby nieposiadające podróżnego ubezpieczenia za granicą muszą ponieść z własnej kieszeni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ) – jak działa?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest urzędowym dokumentem, który pozwala jej posiadaczowi korzystać z podstawowych świadczeń zdrowotnych dostępnych w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Zjednoczonym Królestwie. Na karcie EKUZ znajdują się podstawowe dane identyfikacyjne posiadacza (imię, nazwisko, data urodzenia, nr PESEL) oraz informacje dotyczące karty (nr identyfikacyjny wydawcy, nr identyfikacyjny karty oraz jej data ważności).

Posiadacz karty EKUZ może dzięki niej uzyskać świadczenia zdrowotne, które są niezbędne z powodów medycznych podczas pobytu poza granicami państwa, które wydało daną kartę, zgodnie z ograniczeniami terytorialnymi wspomnianymi powyżej. Refundacji (pełnej bądź częściowej) podlegają wyłącznie te koszty świadczeń medycznych, które w danym kraju są dostępne dla obywateli w ramach publicznej służby zdrowia. W praktyce oznacza to, że zakres możliwych do zrefundowania świadczeń jest inny w każdym kraju umożliwiającym korzystanie z karty EKUZ.

Pamiętaj jednak, że karta EKUZ nie jest ubezpieczeniem, a jedynie zapewnia możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej w podstawowym zakresie i wyłącznie w ściśle określonych placówkach na terenie danego kraju. To oznacza, że jej funkcjonalność jest mocno ograniczona. I jeszcze jedna ważna kwestia: jeśli wniosek o kartę EKUZ składasz w polskim NFZ, to Twoja karta nie będzie działać na terenie Polski.

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – wniosek

Jeśli chcesz wyrobić kartę EKUZ w naszym kraju, i posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w NFZ masz do wyboru kilka sposobów złożenia wniosku. Oprócz osobistej wizyty w NFZ masz opcję wysłania wniosku poprzez elektroniczną skrzynkę ePUAP lub wysłania wniosku pocztą tradycyjną, istnieje także możliwość złożenia wniosku o EKUZ online. Dokładne informacje na temat aktualnych opcji wnioskowania o EKUZ znajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej NFZ. Weź jednak pod uwagę, że jeśli zależy Ci na szybkim odebraniu karty EKUZ, wniosek online nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tylko składając wniosek o EKUZ osobiście w oddziale NFZ masz pewność, że karta zostanie wydana jeszcze tego samego dnia.

Czy karta EKUZ wystarczy jako zabezpieczenie na podróż poza granice kraju?

Kobieta z plecakiem wędruje po górskich szlakach

Posiadanie tylko karty EKUZ podczas pobytu poza granicami Polski to zdecydowanie za mało, by mówić o realnym bezpieczeństwie i ochronie, przede wszystkim ze względu na ograniczenia terytorialne oraz bardzo wąski zakres świadczeń, z których posiadacz karty może skorzystać. Co jeszcze ważniejsze, polski NFZ zawarł umowy na refundację kosztów leczenia dla posiadaczy karty EKUZ tylko w wybranych placówkach medycznych na terenie krajów uczestniczących w programie, co oznacza, że nie możesz liczyć na bezpłatną opiekę w każdym szpitalu czy ośrodku zdrowia.

W praktyce karta EKUZ może być z racji swoich ograniczeń co najwyżej uzupełniającym dodatkiem do odpowiednio dobranego ubezpieczenia podróżnego, ale nigdy go nie zastąpi – zwłaszcza w krajach spoza UE, EFTA i Zjednoczonego Królestwa.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego karta EKUZ nie zapewni Ci wystarczającej ochrony poza granicami Polski

Dobre ubezpieczenie podróżne – jaki powinno mieć zakres?

Jak podkreślają eksperci z Generali, ubezpieczenia podróżne w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się od siebie różnić nie tylko pod względem zakresu oferowanej ochrony, ale również w wielu innych istotnych kwestiach. Dlatego wybierając ubezpieczenie podróżne warto mieć na uwadze aby zawierało w swoim zakresie:

REKLAMA

  • ubezpieczenie kosztów leczenia
  • pakiet assistance w podróży
  • ubezpieczenie NNW
  • ubezpieczenie zachorowania na COVID-19

Dobrym pomysłem jest także zakup ubezpieczeń dodatkowych dobranych pod kątem danego wyjazdu, jak np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, ubezpieczenie kosztów ratownictwa czy ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu, o ile zawarta umowa podstawowa nie obejmuje tych ryzyk. Optymalnie dobrana, kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa ma szczególne znaczenie, jeśli planujesz dłuższy urlop i pobyt poza granicami kraju.

Dowiedz się, na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę wybierając ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę a karta EKUZ – najważniejsze różnice

W oparciu o informacje uzyskane od specjalistów Generali, w poniższej tabeli przedstawiamy główne różnice pomiędzy kartą EKUZ a dobrym ubezpieczeniem podróżnym.

Ubezpieczenie podróżneKarta EKUZ
pozwala skorzystać z pomocy medycznej w dowolnej placówce opieki zdrowotnej (na zasadach określonych w OWU)pomoc medyczna dostępna wyłącznie w wybranych ośrodkach na terenie danego kraju
pokrywa koszty transportu medycznego, transportu zwłok, ratownictwa medycznego oraz akcji poszukiwawczych (zależnie od zapisów w OWU)brak możliwości refundacji kosztów transportu medycznego, transportu zwłok, ratownictwa medycznego oraz akcji poszukiwawczych
działa na całym świecie (z ewentualnymi ograniczeniami wskazanymi w OWU)działanie ograniczone terytorialnie (UK, UE, kraje EFTA)
szeroki dostęp do usług i świadczeń medycznych (zależnie od zapisów OWU)zapewnia dostęp wyłącznie do świadczeń bezpłatnych w obrębie publicznej służby zdrowia w danym kraju
może być dowolnie rozszerzane o dodatkowe umowy i ryzykabrak możliwości rozszerzenia zakresu ochrony

Podkreślmy raz jeszcze: dobrze dobrana do Twoich potrzeb polisa turystyczna z pakietem assistance w podróży zawsze będzie mieć znacznie szerszy zakres, niż bezpłatne świadczenia zapewniane przez kartę EKUZ. A co najważniejsze, w przeciwieństwie do karty EKUZ, zapewnia Ci ochronę ubezpieczeniową praktycznie na całym świecie, i pokrywa koszty leczenia w placówkach medycznych na całym świecie.

Dlaczego warto mieć dobre ubezpieczenie na podróż za granicę i kartę EKUZ?

Uśmiechnięta lekarka stoi na szpitalnym korytarzu z dokumentami w ręku

Nie da się przewidzieć ani uniknąć wszystkich potencjalnych zagrożeń czy zdarzeń losowych, które mogą Cię spotkać podczas pobytu za granicą. Możesz jednak skutecznie zredukować ryzyko ich wystąpienia, a także dobrać składniki ubezpieczenia turystycznego w taki sposób, żeby w jak największym stopniu uchronić się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Dlaczego jeszcze warto mieć zarówno dobre ubezpieczenie podróżne, jak i kartę EKUZ? Oto najważniejsze powody:

Karta EKUZ:

  • pozwala Ci korzystać za darmo ze świadczeń zdrowotnych w zakresie przewidzianym dla danego kraju w ramach współpracy z polskim NFZ
  • nie ma limitów kwotowych na refundowane świadczenia
  • jest wydawana bezpłatnie i możesz ją uzyskać od ręki

Ubezpieczenie podróżne:

  • zapewnia szeroki zakres ochrony, który możesz dopasować do swoich oczekiwań i specyfiki kraju, do którego się wybierasz
  • działa na całym świecie (zgodnie z warunkami zawartej z ubezpieczycielem umowy)
  • pokrywa koszt transport do kraju w związku z nagłym zachorowaniem, nieszczęśliwym wypadkiem lub zaostrzeniem choroby przewlekłej
  • polisa turystyczna online może zostać wykupiona na krótszy bądź dłuższy okres, zależnie od Twoich potrzeb – nawet na kilka dni

Podsumowanie

Dobre ubezpieczenie podróżne to jeden z najlepszych sposobów na to, by zapewnić sobie spokój ducha podczas turystycznego wyjazdu za granicę, niezależnie od tego, jak daleko się wybierasz i jak długo zamierzasz przebywać poza krajem. Wykupując w Generali ubezpieczenie turystyczne masz możliwość swobodnego doboru poszczególnych opcji i rozszerzenia Twojego ubezpieczenia w taki sposób, aby zapewniało Ci dokładnie taką ochronę, jakiej potrzebujesz.

Dostępna w ofercie Generali polisa turystyczna to szansa na szybką pomoc, sprawną likwidację szkód i kompleksową ochronę w trakcie pobytu za granicą. Więcej informacji o tym, co obejmuje ubezpieczenie podróży w Generali, można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej pod adresem https://www.generali.pl/dla-ciebie/majatek/podroz

REKLAMA

Artykuł sponsorowany

REKLAMA