Agawa i jej kwiat w Chorwacji

Agawa jest nierozerwalnym elementem chorwackiego krajobrazu w pasie nadmorskim i na wyspach. Ten sukulent, czyli roślina przystosowana do życia w upale i przy ograniczonej dostępności wody, jest w stanie dożyć stu lat. Tradycyjne koronki z wyspy Hvar powstają z agawy. Kto wie, być może za kilka lat będziemy mogli skosztować chorwackiej tequili.

Agawy w Chorwacji

Wzdłuż całego chorwackiego wybrzeża, a także w jej kontynentalnej części, odnajdziemy agawy, których rozmiary potrafią być naprawdę imponujące.

Kwiat agawy

Agawa kwitnie tylko raz po czym umiera. Monumentalny kwiat agawy – pęd, na którym pojawiają się kwiatostany może mieć nawet 12 metrów! –  jest więc zapowiedzią śmierci tej niezwykłej rośliny. Po przekwitnięciu kwiat agawy gubi drobne nasiona, z których mogą wyrosnąć młode rośliny.

Koronki z wyspy Hvar

Sztywne i grube liście agawy są ostre jak sztylety i łatwo się o nie skaleczyć. Tradycyjne koronki z wyspy Hvar powstają właśnie z włókien agawy.

W Klasztorze Sióstr Benedyktynek w Hvarze znajduje się zbiór koronek z agawy, które znajdują się na liście UNESCO jako niematerialne dobro kultury.

Natomiast z części agawy rosnącej pod ziemią wyrabia się różnego rodzaju naczynia.

REKLAMA

Chorwacka Tequila?

Z kolei gatunki Agave tequiliana i Agave salmiana służą w Meksyku do wyrobu alkoholi – tequili, mezcal i pulque oraz syropu słodzącego. Co ciekawe, pewien producent znanej tequili z USA przymierza się do rozpoczęcia uprawy agawy właśnie w Chorwacji.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA