Winiety Austria. Ceny autostrad w Austrii w 2023 roku

Jadąc do Chorwacji, często wybieramy trasę prowadzącą przez Austrię. W Austrii obowiązują winiety za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Aktualnie winiety w Austrii występują w formie elektronicznej oraz jako naklejki na szybę.

Mapa autostrad w Austrii

Łącznie w Austrii znajduje się ponad 1745 km autostrad i 486 km dróg ekspresowych. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami.

Mapa autostrad w Austrii

Jak ominąć autostrady w Austrii?

Nie jest to nasza trasa przejazdu do Chorwacji, aczkolwiek wielokrotnie słyszeliśmy, że przejazd Austrii bez wykupionej winiety jest niemal niemożliwy. Pamiętać również należy, że na drogach lokalnych austriacka policja potrafi skutecznie korzystać z fotoradarów.

Ograniczenia prędkości na autostradach w Austrii

Na austriackich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h dla samochodów osobowych i motocykli, 100 km/h dla pojazdów z przyczepami i autobusów oraz 80 km/h dla ciężarówek.

Rodzaje winiet w Austrii według rodzaju pojazdu

 • winieta dla pojazdów do 3,5t
 • winieta dla motocykli

Rodzaje winiet w Austrii według ich ważności

 • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna od daty określonej przez kupującego oraz na następujące po niej kolejne 9 dni, czyli łącznie na 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.
 • winieta z 60-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia określonego przez kupującego, do godziny 24:00 tego samego dnia (o tym samym numerze) następnego miesiąca. Jeżeli w następnym miesiącu nie ma dnia o takim numerze to do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.
 • winieta z 12-miesięcznym okresem ważności jest ważna od pierwszego dnia przedmiotowego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia następnego roku. Winieta roczna w razie jej zakupu w okresie ważności zapewnia uprawnienie do korzystania z dróg płatnych od daty jej zakupu.

Ceny winiet w Austrii w 2023

Samochód do 3,5t

 • 10-dniowa, cena: 9,90 euro
 • 60 dni, cena: 29,00 euro
 • 12 miesięcy, cena: 96,40 euro

Motocykl

REKLAMA

 • 10-dniowa, cena: 5,80 euro
 • 60 dni, cena: 14,50 euro
 • 12 miesięcy, cena: 38,20 euro

Gdzie kupić winietę w Austrii?

Austriacką winietę w formie online możemy kupić na stronie asfinag.at, natomiast winietę w formie naklejki dostaniemy w jednym z wielu punktów np. na stacjach benzynowych w okolicach płatnych dróg. Pamiętać należy o natychmiastowym zakupie winiety, ponieważ w przeciwieństwie chociażby do węgierskich autostrad, gdzie mamy godzinę na zakup winiety, winieta w Austrii wymagana jest wraz z momentem wjechania na autostradę!

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady w Austrii, polecamy sprawdzić:

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA