Stari Grad, czyli Stare Miasto w Dubrowniku to niewątpliwie najpiękniejsze miasto Chorwacji i jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Możemy to potwierdzić! To właśnie w Dubrowniku oświadczyłem się Agnieszce! Jego historia i niezwykła atmosfera panująca tam całą dobę, powoduje, że naprawdę chce się tam wracać. Stare Miasto jest tylko częścią miasta, które rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów po południowym obszarze Dalmacji. W 1979 r. starówka Dubrownika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie sprawdź nasza listę miejsc związanych z Dubrownikiem i okolicą, które już odwiedziliśmy i opisaliśmy na blogu.




Dubrownik – niezdobyte miasto
Dubrownik nazywany jest niezdobytym miastem. Jego masywne mury otaczające starówkę pozostały niezdobyte aż do nadejścia wojsk Napoleona w 1806 roku. Wybudowane zostały w okresie pomiędzy XII i XVII wiekiem. Dzięki nim Dubrownik ponownie zyskał sławę wśród Chorwatów podczas wojny domowej w latach 1991-1992 kiedy to oparł się wojskom Jugosłowiańskiej Armii. Niestety podczas tych tragicznych wydarzeń, Serbowie i Czarnogórcy nie oszczędzali starówki Dubrownika, zasypując go gradem pocisków ze wzgórza Srd oraz z morza.




REKLAMA
Początki Dubrownika
Początkowo Dubrownik był osadą o nazwie Raguza (Ragusium), która powstała na wysepce Lausa, a dopiero w XII wieku została połączona z lądem i powstałą tam osadą Dubrovnik. Ze względu na to, że mieszkańcy tych osad żyli w zgodzie, postanowiono zasypać bagnisty przesmyk, jaki je dzielił. Obecnie w tym miejscu znajduje się główna ulica Dubrownika – Stradun. Kilkaset lat później miasto zostało jeszcze bardziej powiększone i do dziś Stari Grad swoje północno-wschodnie granice opiera na dzisiejszym klasztorze dominikanów.









Historia Dubrownika jest niezwykle bogata, jak na jedno miasto. W czasie od połączenia osad znajdował się pod władaniem wielu państw, cesarstw i królestw, które wniosły nie tylko walki i wojny, ale też bogatą i bardzo różnorodną kulturę i zabytki.
Noclegi w Dubrowniku
REKLAMA
Zabytki Dubrownika
Będąc na Starym Mieście, nie sposób nie zauważyć średniowiecznego układu urbanistycznego miasta oraz systemu umocnień obronnych. Miasto otoczone jest murami miejskimi, w skład których wchodzą zabytkowe baszty i bramy, a także umocnienia poza murami. Zwiedzanie tego bajkowego miasta warto rozpocząć od głównej bramy Pile, która była miejscem połączenia dwóch osad. Przy bramie znajdują się dwie najsłynniejsze baszty Dubrownika: Minčeta oraz Bokar, czyli odpowiednio baszta najbardziej wysunięta na północ oraz baszta południowa, która stoi na cyplu wcinającym się w morze. To w niej odbywają się letnie festiwale miejskie. Północna baszta jest z kolei uznana za najpiękniejszą fortyfikację. Idąc dalej, w głąb miasta, dochodzimy do Stradun, gdzie skupiają się najważniejsze zabytki Dubrownika. Wśród nich jest barokowy Kościół św. Błażeja, który powstał na miejscu romańskiego kościoła, zniszczonego przez pożar, choć prawie czterdzieści lat wcześniej przetrwał wielkie trzęsienie ziemi.

Obiektem, który nie sposób przeoczyć wchodząc do Starego Miasta jest Wielka Studnia Onufrego, która otrzymała nazwę po architekcie Onofria della Cava oraz Kolumna Rolanda, która przedstawia rycerza znanego ze słynnych legend oraz oczywiście z Pieśni o Rolandzie. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Velika Gospa, czyli Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest główną świątynią rzymskokatolickiej diecezji dubrownickiej i jest barokową budowlą powstałą również w miejscu po zniszczeniu innej świątyni po trzęsieniu ziemi w 1667 roku. W tej okolicy znajduje się także pałac Sponza, który jest archiwum pochodzącym z XIV wieku oraz pałac Rektorów, z XV wieku.


Dubrownik słynie z ogromnej ilości muzeów, gdzie warto wstąpić, by obejrzeć liczne eksponaty historyczne i dzieła sztuki. Poza tym ulice Dubrownika tętnią życiem o każdej porze dnia i nocy. Przechodząc przez wąskie uliczki, wśród niezwykłych zabytków i chłonąc tą atmosferę, spotykamy liczne stragany z pamiątkami, restauracje pełne miejscowych smakołyków oraz zwykłych mieszkańców, którzy mają to szczęście mieszkać w jednym z najpiękniejszych i najbogatszych kulturowo miast na świecie.
Gra o Tron w Dubrowniku
Ciekawostką, szczególnie dla wielbicieli serialu telewizyjnego „Gra o tron”, adaptacji sagi” Pieśni Lodu I Ognia” George’a R. R. Martina, jest to, że zdjęcia były kręcone m.in. w Dubrowniku, szczególnie na Basztach Bokar i Minceta, a także na ulicy Świętego Dominika. Kto czytał i oglądał, ten wie, jak magiczne jest miasto i jak idealnie pasuje do wyobrażenia z książek.
Małgorzata
-Niesamowite miasto! Udało nam się tam zawitać podczas poprzednich wakacji. Niesamowite miasto pod każdym względem :) Byłoby dobrze tam wrócić chociaż raz…
P.S
Świetny blog
Piotr
-Byliśmy w Dubrowniku dwukrotnie i z pewnością jeszcze tam wrócimy. Starówka wraz z murami jest niesamowita.
Wjazd kolejką i widok z góry daje super wrażenia.