Lopud – malownicza wyspa niedaleko Dubrownika z piaszczystą plażą

W sezonie turystycznym, znajdujące się w Dubrowniku plaże, szczególnie te z najbliższej okolicy starego miasta, są mocno oblegane przez turystów. Miejscowi, w poszukiwaniu spokoju wybierają miejsca mniej znane, wolne od gwaru. Jednym z takich miejsc jest niewielka, malowniczo położona wyspa Lopud, która prócz skalistych i żwirowych plaż posiada również piaszczystą plażę. Postanowiliśmy odwiedzić Lopud i sprawdzić jak to jest z tym piaskiem na Lopudzie. Tak, wiemy, żwirkowe plaże ponad wszystko, a po piasek to nad Bałtyk.

Kilka słów o wyspie Lopud

Wyspa Lopud wchodzi w skład Archipelagu Elafickiego, oddalona jest od Dubrownika o ok 14 kilometrów i znajduje się pomiędzy wyspami Koločep, a Šipan. Jej długość wynosi 4,5 km, długość linii brzegowej to 14,63 km. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się wiele grot i jaskiń. Wyspę zamieszkuje ok. 220 osób. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Polacica (216 m n.p.m.).

Jedyną miejscowością na wyspie Lopud to miasto o tej samej nazwie, położone nad zatoką, również noszącą tę samą nazwę. Na wyspie znajduje się również szlak turystyczny o długości 1,7 km, którym dotrzemy do najodleglejszych jej zakątków.

Na Lopud dostaniemy się promem z portu Gruž w Dubrowniku. Cena promu osobowego to ok. 23kn. Wyspa jest naprawdę niewielka, samochód nie będzie Wam potrzebny. Zostawcie go na jednym z parkingów w okolicy dubrownickiego portu. W podróż ruszamy z naszymi przyjaciółkami Darią i Pauliną, która jest licencjonowanym przewodnikiem po Dubrowniku i okolicy.

Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud

Historia i zabytki wyspy Lopud

Odnalezione ślady wskazują, że Lopud zamieszkany był już tysiące lat temu. Znaleziono tam m.in. pozostałości starożytnych greckich, rzymskich i słowiańskich budynków i ruin. Nazwa wyspy pochodzi od romańskiego słowa Lafodia.

W XV wieku, wyspa Lopud była jednym z regionalnych ośrodków Republiki Dubrownickiej. W tym czasie na wyspie mieszkało ponad 1000 osób. Właściciele Lopud posiadali własną flotę złożoną z około 80 statków i stoczni. W tamtym czasie, na wyspie znajdowało się 19 młynów.

REKLAMA

Do ważniejszych zabytków na wyspie Lopud zaliczyć należy:

  • ufortyfikowany klasztor Franciszkanów z 1483 roku,
  • hiszpański fort Sutvrač z 1563 roku,
  • kościół św. Trójcy z VI wieku,
  • klasztor Dominikanów z 1482 roku,
  • kościół Gospe od Šunja z XII wieku,
  • ruiny romańskiego kościoła sv. Ilije
  • ruiny gotyckiego zamku książęcego w okolicach klasztoru Dominikanów.

W pobliżu wyspy, na głębokości 23 m znajduje się wrak statku handlowego z XVII wieku. Nieopodal lopudzkiej promenady znajduje się park z palmami, eukaliptusami oraz roślinami z całego świata.

Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud
Wyspa Lopud

Piaszczysta plaża Šunj na wyspie Lopud

Plaża Šunj znajduje się po południowej stronie wyspy Lopud i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych piaszczystych plaż w Dalmacji. Plaża ma ponad 300 metrów długości i ok. 15 metrów szerokości. Z Lopud dostaniemy się na nią pieszo (ok 30 minut drogi), bądź, co jest o wiele wygodniejsze – pojazdami elektrycznymi (wózkami golfowymi lub Melexami). Z powodu niewielkiego spadku, plaża Šunj jest idealna dla dzieci. Šunj cieszy się również powodzeniem wśród żeglujących.
Plaża posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę – jest prysznic, a także restauracja/bar.

Piasek jest ciemny, co sprawia, że bardzo mocno nagrzewa się. W ciepłe słoneczne dni, o wiele rozsądniejszy będzie trucht do wody niżeli powolny spacer.

Piaszczysta plaża Šunj na wyspie Lopud
Piaszczysta plaża Šunj na wyspie Lopud
Piaszczysta plaża Šunj na wyspie Lopud

Noclegi na wyspie Lopud

Z powodu swoich, niewielkich rozmiarów Lopud posiada niewielką bazę noclegową. Jeśli planujecie się tam zatrzymać na dłużej, pomyślcie nad wcześniejszą rezerwacją. Najwięcej miejsc noclegowych na wyspie dostarcza Hotel Lafodia, wybudowany w 1968 roku.

REKLAMA

Wyspa Lopud na mapie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

3 komentarze

    • Wojtek Tyluś
      -

      Gwoli ścisłości,
      Informację o darmowych parkingach czerpaliśmy z naszego wpisu o parkingach w Dubrowniku, który opublikowaliśmy w marcu 2017 i wtedy faktycznie były 3 miejsca w pobliżu portu gdzie można było zaparkować za darmo w pobliżu portu.
      CroLove jest blogiem (który opisuje tu i teraz), nie serwisem z najnowszymi wieściami, stąd brak aktualizacji danych.
      Natomiast, dzięki Twojemu zwróceniu uwagi, usuwam słowo „darmowych”, żeby ktoś kto aktualnie czyta wpis na blogu nie szukał darmowego miejsca, które jeszcze w 2017 istniało.
      Dziękuję i pozdrawiam