Park Przyrody Telašćica

W Parku Przyrody Telašćica mekką żeglarzy pozostaje zatoka o tej samej nazwie, położona w południowej części wyspy Dugi Otok. Park ma blisko 10 km długości, a sama wyspa jest jedną z największych na Adriatyku. Do 1980 roku Park Narodowy Kornati i Park Przyrody Telašćica stanowiły jeden park.

Zatoka, której imieniem został nazwany cały Park Przyrody wcina się w głąb wyspy Dugi Otok, a w samej zatoce położonych jest jeszcze 6 wysepek. Szerokość zatoki waha się między 160 a 1800 metrów. Najwyższym szczytem Parku Przyrody Telašćica jest Grpašćak (161 m n.p.m.).

Do tej pory, PP Telašćica odwiedziliśmy trzykrotnie. Ostatni raz podczas jednodniowego rejsu z Zadaru.

Na terenie Parku występują liczne gatunki motyli oraz ptaków. Telašćica jest ważnym obszarem dla ochrony populacji ptaków i uczestniczy w programie Ostoje ptaków IBA (Important Bird Area).

Nazwa Telašćica pochodzi prawdopodobnie od łacińskiej nazwy „tilagus”, słowa opisującego wygląd zatoki z trzema jeziorami. Składa się z trzech części oddzielonych przewężeniami. Są to Tripuljak, Farfarikulac i Telašćica. W rzeczywistości zatoki są krasowymi krasowymi lejami, które dotarły do ​​morza dziesięć tysięcy lat temu w czasie topnienia.

Telašćica była zamieszkana od czasów prehistorycznych. Do najciekawszych pozostałości po dawnych czasach należy twierdza Grpašćak, która znajduje się na najwyższym zboczu parku. Fort był wojskowym rozpoznaniem marynarki wojennej austro-węgierskiej. W Mala Proversa znajduje się starożytny kompleks Villa Rustica. Kościół św. Porty – w rejonie wzgórza Sukavac w południowo-wschodniej części wyspy Dugi otok, na środku półwyspu zamykającego zatokę Telašćica koło Sali od strony północnej, znajdują się zrujnowane pozostałości mniejszego kościoła zwanego potocznie Crkvina. Uważa się, że kościół pochodzi z okresu wczesnego chrześcijaństwa, między IV a VII wiekiem.

REKLAMA

Od strony morza atrakcję stanowią klify – jedne z najwyższych na Adriatyku. Osiągają one nawet 160 metrów wysokości, a w głąb morza wchodzą aż na 85 metrów. U podnóża klifów i w niedalekiej okolicy od wyspy można spotkać bardzo rzadki koral czerwony.

W Parku Przyrody Telašćica znajduje się jedno z niewielu słonych jezior w Europie – Mir. Łączy się ono z morzem podziemnymi kanałami. Temperatura wody w jeziorze może osiągnąć nawet 33ºC.

Park Przyrody Telašćica [wideo]

Wstęp do parku jest płatny. Więcej informacji n.t parku znajdziecie na stronie pp-telascica.hr

Jeśli dotrzecie na wyspę Dugi Otok, warto odszukać – leżącą już poza Parkiem – piaszczystą plażę Sakarun.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA