Popularne miejscowości w Chorwacji

Chorwacja kryje przed nami jeszcze wiele nieodkrytych miejsc. Miejsc tych bardziej oraz mniej znanych. W tym dziale będziemy opisywać Wam miejsca, które odwiedziliśmy na szybko lub na dłużej, jednak jeszcze nie zdążyliśmy ich opisać na tyle szczegółowo by pochwalić się nimi na stronie głównej. Jest to taki nasz brudnopis, który w przyszłości posłuży nam za bazę do szczegółowego opisu.

Knin

Knin to malownicza miejscowość położona w Chorwacji, na terenie regionu Szybenik-Knin. Miasto jest bogate w historię i kulturę, a także oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Obszar na którym dzisiaj znajduje się miasto Knin jest zamieszkiwany od epoki kamienia łupanego. Później, za czasów kiedy tamtejsze tereny były pod władzą rzymian zorganizowano tutaj rzymski obóz wojskowy. […]

Wyspa Ćiovo

Wyspa Ćiovo to urokliwe miejsce położone na Adriatyku, w środkowej Dalmacji w Chorwacji, w pobliżu popularnego kurortu turystycznego – Trogiru. Ćiovo to wspaniałe miejsce dla miłośników słonecznych plaż, malowniczych krajobrazów, a także miłośników sportów wodnych. Okrug Gornji na wyspie Ćiovo Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspie Ćiovo jest miasteczko Okrug Gornji. Położone na południowym […]

Dugi Rat

Dugi Rat znajduje się pomiędzy Podstraną, a  Omišem. Rozciąga się wzdłuż magistrali adriatyckiej u podnóża masywu Mosor. Obecnie Dugi Rat liczy około 7000 stałych mieszkańców. Co warto zobaczyć będąc w Dugim Racie? Gdzie warto się wybrać?

Grebaštica

Grebaštica znajduje się pomiędzy dwiema dużymi miejscowościami Primoštenem, a Šibenikiem. Grebaštica jest zamieszkiwana od czasów rzymskich, co potwierdzają liczne wykopaliska. Pierwszą pisemną wzmiankę o tym Grebašticy datuje się na 1298 r.

Sevid

Leżąca w pobliżu Trogiru, niewielka miejscowość Sevid jest doskonałym miejscem na spokojny wypoczynek. Sevid ma dość bogatą historię. W rejonie dzisiejszego Sevid żyło plemię Bulin, później Grecy, a następnie plemię Hillin.

Brist

Liczące około 400 mieszkańców Brist znajduje się w sąsiedztwie miejscowości Podaca i Gradac. Jednym z najważniejszych zabytków Brist jest bez wątpienia zbudowany w XV wieku kościół św. Margarity.

Blace

Oddalone o 15 kilometrów od Ploče, znajdujące się przy ujściu rzeki Neretwy Blace jest niezwykle spokojnym miejscem. Blace liczy około 200 mieszkańców.

Benkovac

Znajdujący się w kontynentalne części północnej Dalmacji Benkovac, nie jest zbyt popularny wśród turystów z wiadomych względów – brak dostępu do Adriatyku. Turyści pędzący nad Adriatyk nazwę Benkovac znają ze zjazdu z autostrady w jego pobliżu. Nie mniej jednak koniecznie musicie go zobaczyć bo warto!

Podaca

Podaca jest miejscowością turystyczną położoną w północnej części Riwiery Makarskiej, a od samej Makarskiej oddalona jest o 35 km. Z Podacą sąsiadują Brist, Gradac oraz Zaostrog.

Zaostrog

Zaostrog to miejscowość położona w środkowej Dalmacji, 35 km od Makarskiej, pomiędzy Podacą, a Drvenikiem. Miasto jest podzielone na starszą i nowszą jego część.

Pisak

Pisak jest małą, malowniczą wioską położoną w pobliżu Riwiery Makarskiej, pomiędzy Omišem, a Brelą, Baška Voda czy Makarską. Pisak znany jest większości jako punkt widokowy na cudowny widok opadających do Adriatyku szczytów masywu Biokovo.

Brodarica

Brodarica jest małą wioską, oddaloną o 5 km na południe od Šibenika i wyspy Zlarin. Bliskość dużego miasta dla wielu będzie dodatkowym atutem Brodaricy. Miasto jest położone w wyjątkowo malowniczym miejscu i można z niego podziwiać piękne wyspy, które tworzą niesamowitą lagunę.

Sukošan

Sukošan to małe miasteczko, które jest położone w sąsiedztwie miejscowości Bibinje, zaledwie 10 km od Zadaru, naprzeciwko wysp Pašman i Ugljan. Miasteczko leży dokładnie w miejscu w którym znajduje się piękna i szeroka zatoczka znana jako Zlatna Luka.

Klek

Klek jest małym nadmorskim miasteczkiem położonym przy pięknej zatoczce zaraz przy głównej trasie prowadzącej ze Splitu do Dubrownika. Znajduje się w żupanii dubrownicko-nerewtańskiej, zaraz przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Niegdyś Klek był częścią słynnej Republiki Dubrownickiej. Obecnie liczy około 200 mieszkańców. Klek jest wyjątkowo spokojnym kierunkiem, który oferuje turystom naprawdę wiele.

Mimice

Mimice to kameralne miasteczko, liczące trochę ponad 200 mieszkańców, położone zaledwie 10 kilometrów od Omiša i 30 kilometrów na północ od Splitu i 25 kilometrów na południe do Makarskiej. Mimice podzielone są na dwie części: stare oraz nowe miasto.

Bibinje

W Chorwacji jest wiele pięknych i malowniczych miejsc, które co roku przyciągają setki turystów. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia Bibinje. Mała, nadmorska miejscowość znajduje się 8 kilometrów na południowy wschód od Zadaru.

Zaton

Zaton jest jednym z mniej popularnych chorwackich miast, które zdecydowanie warto zobaczyć. Duża część z nas, niesłusznie kojarzy Zaton ze znajdującym się tam wielkim resortem kempingowym.

Vid

Nieopodal miasta Metković (przejście graniczne z Bośnią, kierunek Mostar) w żupanii dubrownicko-neretwiańskiej, znajduje się niewielki Vid. Liczący ok. 800 mieszkańców Vid z pewnością zasługuje na miano „niewielka miejscowość z wielką historią”. A to wszystko z powodu antycznej Narony.

Promajna

Promajna, znajdująca się na Riwierze Makarskiej w splicko-dalmatyńskiej żupanii, sąsiaduje z miejscowościami Baška Voda i Krvavica. Obecnie liczy niecałe 500 mieszkańców.

Podstrana

Podstrana znajduje się w żupanii splicko-dalmatyńskiej, około 8 km na południe od Splitu. Wybrzeże Podstrany ma długość około 6 kilometrów. W mieście żyje obecnie około 9000 mieszkańców. Podstrana ma bardzo bogatą historię, wspaniałe dziedzictwo kulturowe, oraz bogate tradycje.

Duće

W bezpośrednim sąsiedztwie Omiša znajduje się miejscowość Duće, która jest bardzo popularnym miejscem wypoczynkowym wśród turystów. Będąc w środkowej Dalmacji musicie odwiedzić Duće.

Pakoštane

Pakoštane jest niewielką miejscowością położoną w północnej Dalmacji. Popularność wśród turystów zawdzięcza swojemu kameralnemu charakterowi oraz licznym atrakcjom, które czekają tutaj na przyjezdnych.

Drvenik

Drvenik jest małym miasteczkiem, które znajduje się na Riwierze Makarskiej w środkowej Dalmacji. Pierwsze wzmianki o Drevniku datuje się na XII wiek, kiedy to opisano go jako osadę pod górą Biokovo.

Gradac

Gradac jest miejscowością w Południowej Dalmacji. Miasto jest położone w połowie drogi pomiędzy dwoma największymi Chorwackimi miastami, czyli Splitem, a Dubrownikiem. Poza nimi z dużych aglomeracji w pobliżu znajdują się także Ploce (12 km na południe), oraz Makarska (42km na północ).

Biograd na Moru

Biograd na Moru to piękne miasto, położone w północnej Dalmacji, bezpośrednio nad Adriatykiem, w niedalekiej odległości od takich miast jak Zadar czy Szybenik. Biograd na Moru około 6 tys osób.

Tučepi

Liczące niespełna 2000 mieszkańców Tučepi jest małym ośrodkiem turystycznym, znajdującym się w środkowej części Dalmacji. Małym ale jakże pięknym. Każdy z nas ma przed oczami bajkowe plaże Tučepi, nad którymi, jak parasole zwisają drzewa iglaste.

Rogoznica

Rogoznica jest małym ale jakże pięknym miasteczkiem, które jest położone między dwoma dużymi Chorwackimi aglomeracjami. Są to Szybenik i Split, które są doskonale znane przez Polskich turystów. Z Rogoznicy do Szybenika mamy 35 km, a do Splitu 55 km.