Podaca

Podaca jest miejscowością turystyczną położoną w północnej części Riwiery Makarskiej, a od samej Makarskiej oddalona jest o 35 km. Z Podacą sąsiadują Brist, Gradac oraz Zaostrog. Miasto jest podzielone na trzy części: Kapec, Viskovic Vala, oraz Ravan. W mieście można spotkać wiele ciekawych miejsc i zabytków. Ponadto Podaca jest bardzo dobrym miejscem do aktywnego wypoczynku. Jaką ma historię? Co warto w niej zobaczyć?

 

Historia Podacy

Podaca ma bardzo bogatą historię, a pierwsze ślady zamieszkania w tamtejszych terenach archeolodzy datują na epokę kamienia. Jednym z takich śladów jest młot do mielenia zbocza, który jest aktualnie przechowywany w kościele franciszkańskim w Zaostrogu. Dawniej Podaca była zamieszkiwana i rządzona przez Rzymian. Istnieje wiele artefaktów z tamtego okresu, jak chociażby słoik ze srebrną monetą z rzymskim cesarzem, czy pozostałości rzymskich murów z tablicą przedstawiającą chrześcijan. Chorwaci dotarli do tego miejsca dopiero w VII-VII wieku i z początku zakładali swoje osady wysoko na wzgórzach, chcąc mieć jak najlepszą obronę przed potencjalnymi najeźdźcami. W 1962 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało znaczne straty wielu zabytków, a większość tutejszej ludności wyemigrowało do strefy przybrzeżnej, gdzie wybudowano nowy Kościół pod wezwaniem Matki Bożej.

Zabytki sakralne w Podacy

Pierwszym miejscem w które zdecydowanie warto się udać jest kościół świętego Jana Chrzciciela, który znajduje się w górnej części miasta, skąd roztacza się przepiękny widok na całą, morską okolicę. Kościół został zbudowany w 1895 roku. Został przebudowany w 1998 roku. Główny ołtarz wykonany jest z drewna, na którym znajduje się rzeźba św. Jana Chrzciciela,

Drugim zabytkiem, jest kościół świętego Szczepana z końca XIX wieku, który jest głównym miejskim kościołem. Kościół wzniesiono w 1889 roku. Jego wnętrze cechuje piękne wykończenie i można w nim znaleźć ściany pokryte witrażami, czy marmurowe rzeźby. Tamtejszy ołtarz został oddany do użytku w 1897 roku, a wykonał go chorwacki kamieniarz pochodzący ze Splitu. W kościele znajdziemy również ołtarz przedstawiający Matkę Bożą, który został zakupiony w 1825 r. w Wenecji.

Plaże w Podacy

Wszystkie najciekawsze plaże w Podacy (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.

REKLAMA

 

Podaca – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Podacy i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

 

Podaca – restauracje, gastronomia

Podaca, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

REKLAMA

Podaca – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Podaca – pogoda

Dalmacja znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Podaca ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Podaca na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA