Benkovac

Znajdujący się w kontynentalne części północnej Dalmacji Benkovac, nie jest zbyt popularny wśród turystów z wiadomych względów – brak dostępu do Adriatyku. Turyści pędzący nad Adriatyk nazwę Benkovac znają ze zjazdu z autostrady w jego pobliżu. Nie mniej jednak koniecznie musicie go zobaczyć bo warto!

 

Co warto zobaczyć w Benkovcu

Będąc w miejscowości Benkovac warto odwiedzić Zamek Benkovic. Jego powstanie jest datowane na początek 15 wieku. Został odrestaurowany i obecnie jest w bardzo dobrej kondycji. W Zamku możemy znaleźć jedyną na świecie kopię armaty wykonanej przez Leonarda da Vinci. Broń została znaleziona w pobliskim zamku Klicevica pod jego gruzami. Znalezione we Włoszech plany armaty pomogły w zbudowaniu repliki. W Zamku znajduje się małe muzeum, a jego podwórko jest upiększone rzymskimi pomnikami oraz znacznikami zebranymi z pobliskiego zamku.

Jedną z pobliskich atrakcji Benkovca jest jezioro Vransko w pobliżu Pakoštane. Znajduje się między Zadarem oraz Šibenikiem, kilka kilometrów od Biogradu na Moru. Jezioro oraz jego okolica zostały mianowane w 1999 roku Parkiem Przyrody.

Warto odwiedzić również pozostałości starożytnej osady Asserii, położonej blisko Benkovca, około 30 kilometrów na wschód od Zadaru. Gród jest datowany na późny okres panowania Rzymskiego na tamtych terenach. W czasach przedromańskich osada była bardzo ważnym ośrodkiem dla plemienia Asseriates, od którego się wzięła jego nazwa. Aktualnie zachowały się części murów miejskich, a także łuk triumfalny wzniesiony w 113 roku za czasów Trajana. Znaleziska z wykopalisk można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Zadarze.

 

REKLAMA

Benkovac na mapie

 

Benkovac – pogoda

Dalmacja znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Benkovac ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Benkovac – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Benkovacu i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

REKLAMA

 

Benkovac – restauracje, gastronomia

Benkovac, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Benkovac – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA