Chorwacja jesienią. Najlepszy czas na podróż

Z każdym kolejnym sezonem turystycznym Chorwacja bije nowe rekordy odwiedzających ją turystów. Owszem są tacy, dla których nie stanowi to żadnego problemu, potrafią odnaleźć się nawet w największym tłumie. Na szczęście sezon na wypoczynek w Chorwacji zaczyna się „spłaszczać” – coraz więcej osób przekonuje się do wyjazdów poza ścisłym sezonem turystycznym. Wystarczy pojechać do Chorwacji we wrześniu by już odczuć mniejszą liczbę turystów.

Jeśli jednak marzy się Wam jeszcze większy spokój, połączony z ogromem oferowanych dookoła atrakcji, koniecznie musicie odwiedzić Chorwację jesienią. Wczesna jesień ma do zaoferowania naprawdę wiele. Przekonajcie się sami!

Chorwacja w październiku jest jeszcze piękniejsza

Puste uliczki, plaże, restauracje i konoby. Cisza i spokój – tylko wtedy możemy czerpać z Chorwacji wszystko co najpiękniejsze i najcenniejsze. Wrzesień w Chorwacji jest piękny, jesień jest jeszcze piękniejsza!

Rejs jachtem po Chorwacji - wrzesień 2017

Chorwacja w październiku jest również tańsza

O ile we wrześniu ceny biletów wstępu czy ceny za nocleg nie różnią się znacząco od tych z lipca/sierpnia, o tyle październik i listopad to już ewidentny spadek cen. Właściciele apartamentów rozpoczynają walkę o każdego ostatniego w roku klienta. Widzimy to również w naszej grupie na Facebooku.

Zazwyczaj od połowy września do końca października pojawia się tam wielu miłych Chorwatów, którzy oferują swoje usługi noclegowe. Prócz noclegów w dół idą ceny biletów wstępu do parków i muzeów. Jesienią mniej zapłacimy również za autostrady, a także połączenia promowe.

Winobranie, zbiór oliwek i mandarynek

Jesień jest idealnym momentem na wyjazd dla wszystkich tych, którzy kochają chorwackie wina i owoce. Nie ważne którą część kraju wybierzecie, wszędzie znajdziecie miejsca gdzie trwają zbiory winogron, granatów, fig, oliwek, mandarynek i innych pyszności. Jeśli dobrze trafimy, być może uda nam się uczestniczyć nie tylko przy zbiorach, ale również przy procesie produkcji np. wina.

REKLAMA

Winiarnia Kutjevo

Dubrownik jesienią

Każdy kto zdobywał mury miejskie w Dubrowniku w lipcowe bądź sierpniowe południe, wie o czym piszemy. Październikowe 25 stopni będzie o wiele przyjemniejsze na odkrywanie miasta pełnego romantycznych zakątków.

Gra o Tron w Dubrowniku, Chorwacja

Zbiór trufli na Istrii

W październiku i listopadzie kontynentalna część Istrii zamienia się w teren poszukiwań trufli. Trufle pochodzące z Istrii uchodzą za najlepsze na świecie. Jeśli zechcecie uczestniczyć w poszukiwaniach trufli, udajcie się chociażby do Motovun czy Buzet. Tam zajrzycie do jednego ze sklepów oferujących trufle i spytajcie właścicieli czy organizują  wspólne poszukiwania skarbu Istrii.

Panorama Motovun

Żeglowanie w Chorwacji jesienią

Bajka! Woda nadal ciepła, idealna do kąpieli – doskonały czas na rejs jachtem. Słońce nadal przyjemnie przygrzewa, ale już nie tak mocno by ukrywać się przed nim południową porą. Jeśli dorzucimy do tego niższe ceny czarteru jachtów jesienią, tworzy się zestaw idealny. Bywa również, że niektóre mariny pobierają mniejsze opłaty. Ahoj przygodo!

Gdzieś na Adriatyku
Gdzieś na Adriatyku

Wszystkie kolory jesieni

Z pewnością wiecie jak wygląda polska złota jesień, wszystkie odcienie czerwieni, żółci. A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie Jeziora Plitwickie czy PN Wodospadów KRKA w ciepłych kolorach jesieni. Coś pięknego! Zdjęcia Chorwacji jesienią kojarzą się nam właśnie z takimi widokami.

Rejs jachtem po Chorwacji - wrzesień 2017

Turystyka górska w Chorwacji jesienią

Daleka wędrówka w upalne, letnie dni nie jest najrozsądniejszym krokiem. Nasz organizm zdecydowanie lepiej zniesie październikowe lub listopadowe wypady na szlak. Tych w Chorwacji nie brakuje. Od Slawonii poprzez Istrię, aż do południa Dalmacji, wszędzie znajdziemy odpowiedni dla nas szlak. Dla zainteresowanych, polecamy szlak 7 wodospadów na Istrii lub Park Narodowy Paklenica.

REKLAMA

Wspinaczka - Park Narodowy Paklenica

Pogoda w Chorwacji w październiku

Pogoda w Chorwacji w październiku i listopadzie jest idealna. Oczywiście mówimy o warunkach poza pogodowymi anomaliami. Głupcem jest ten kto będzie gwarantować Wam piękną, ciepłą i słoneczną pogodę kilka miesięcy wcześniej. Niestety jesień w Chorwacji potrafi zaskoczyć, zresztą tak jak w ostatnich latach potrafi zaskoczyć nawet lato.

Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie temperatury w Chorwacji jesienią z kilku lat wstecz, otrzymamy temperatury powietrza rzędu 21-25 za dnia i 12-16 nocą. Temperatura wody w Chorwacji jesienią waha się pomiędzy 17-20 stopni Celsjusza.

Pamiętajcie, że to już nie jest lato, a temperatury, szczególnie wieczorami potrafią spaść do kilkunastu kresek. Wyposażenie swojej garderoby w cieplejszą odzież to podstawa!

Pogoda w Chorwacji w listopadzie

Listopad jest już zdecydowanie bardziej kapryśny, w porównaniu z październikiem. W tym czasie możecie spodziewać się większej ilości dni deszczowych, aczkolwiek bywały sezony, w których listopad przez dłuższy okres był suchy. Temperatury w listopadzie mocno spadają. Według uśrednionych tabel z lat ubiegłych można spodziewać się temperatur powietrza rzędu 12-15 stopni za dnia i 7-12 nocą. Temperatura wody w Chorwacji w listopadzie waha się pomiędzy 15-19 stopni Celsjusza.

Pogoda w Chorwacji w grudniu

Chociaż śnieg na chorwackim wybrzeżu czy wyspach jest ewenementem i rozpatrywany jest raczej w kategoriach pogodowej anomalii, nie wykluczone jest, że jadąc do Chorwacji w grudniu, natkniecie się na  biały puch, który po jednym, dwóch dniach topi się. Kiedy myślimy o śniegu w Dalmacji, przed oczami mamy kadry z 2012 roku kiedy po promenadzie w Splicie, jeden z mieszkańców szusował na nartach.

Co logiczne, im bardziej na północ, tym prawdopodobieństwo wystąpienia śniegu jest większe. Spędziliśmy osiem dni w Zagrzebiu podczas adwentu. Brakowało nam tylko śniegu, który, rok wcześniej zamienił stolicę Chorwacji w miejsce z bajki.

Według uśrednionych tabel z lat ubiegłych można spodziewać się temperatur powietrza rzędu 8-12 stopni za dnia i 4-11 nocą. Temperatura wody w Chorwacji w listopadzie waha się pomiędzy 12-16 stopni Celsjusza.

To jak? Jedziemy!?

REKLAMA

2 komentarze