Chorwacja zimą. Jak wygląda zima w Chorwacji

Do tego, że Chorwacja jest typowo letnim kierunkiem wyjazdów nikogo nie musimy przekonywać. Coraz więcej ludzi przekonuje się również do wczesnej wiosny oraz późnej jesieni. A co z zimą? Jak wygląda zima w Chorwacji? Czy w Chorwacji pada śnieg? Jakie panują tam temperatury? Czy nadal jest tak tłoczno jak w sierpniu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Chorwacja zimą jest piękna, z wielu powodów. Przede wszystkim, jej piękno kryje się w różnorodności klimatu. Kiedy w okolicy Zagrzebia sypie śnieg, w tym samym czasie, na południu Dalmacji może się zdarzyć, że będziemy cieszyć się przyjemną pogodą z wiosenną temperaturą i grzejącym nad nami słońcem.

Chorwacja zapisała się w pamięci polskich Gości jako ciepłe, słoneczne i bezpieczne miejsce na letnie wakacje. Niektórym z nich kojarzy się również z innymi porami roku, ale mało komu z zimą. A to doskonały czas, aby odkryć jej zupełnie nowe oblicze.

Oszczędność pieniędzy? Pewnie tak, chociażby niższe opłaty za autostrady oraz tańsze promy. Jednak warto mieć na uwadze, że zimą, wiele lokali oraz niektóre noclegi są zamknięte.

Czy w Chorwacji pada śnieg?

Chociaż śnieg na chorwackim wybrzeżu czy wyspach jest ewenementem i rozpatrywany jest raczej w kategoriach pogodowej anomalii, nie wykluczone jest, że jadąc do Chorwacji w grudniu, natkniecie się na biały puch, który po jednym, dwóch dniach topi się. Kiedy myślimy o śniegu w Dalmacji, przed oczami mamy kadry z 2012 roku kiedy po promenadzie w Splicie, jeden z mieszkańców szusował na nartach. Split zimą!

Chorwacja zimą na zdjęciach wygląda bajkowo, szczególnie te kadry na których znajdziemy palmy. Kilka zdjęć chorwackiej zimy znajdziecie na naszym profilu na Pintereście.

REKLAMA

Co logiczne, im bardziej na północ, tym prawdopodobieństwo wystąpienia śniegu jest większe. Spędziliśmy osiem dni w Zagrzebiu podczas Adwentu. Brakowało nam tylko śniegu, który, rok wcześniej zamienił stolicę Chorwacji w miejsce z bajki.

Lodowisko w Zagrzebiu
Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu

Gdzie najlepiej jechać Chorwacji zimą?

Na pytanie gdzie najlepiej jechać Chorwacji zimą nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. I to jest piękne w Chorwacji. Wszystko zależy od nas samych, naszych preferencji. Jeśli planujemy spędzić zimowy czas w klimacie lekko wiosennym, lepiej będzie jeśli zaczniemy poszukiwania miejsca w południowej Dalmacji. Jeśli natomiast szukamy zimowego klimatu, połączonego pobytem nad Adriatykiem – szukajmy lokalizacji na Istrii.

Dla tych, których zimowy Adriatyk nie przekonuje, jedną z lepszych opcji będzie północna część kontynentalnej Chorwacji, z Zagrzebiem na czele!

Źródła termalne!

Okolice Zagrzebia kryją jeszcze jedną ciekawostkę – zarówno na północ od Zagrzebia jak i na południe znajdziemy źródła termalne, której naturalnie gorącą wodę wykorzystują znajdujące się przy nich ośrodki i uzdrowiska, chociażby TOP-Terme w Topusko (region Sisačko-Moslavački), Varaždinske Toplice i Sveti Martin na Muri (region Međimurje), Krapinske Toplice i Terme Tuhelj (region Zagorje), a także Daruvarske Toplice (region Slavonia).

Czy w Chorwacji można jeździć na nartach?

W sieci krąży zdjęcie mężczyzny, który w 2012 jeździł na nartach po splickiej promenadzie. Bywało i tak, jednak nie ma co liczyć na takie sytuacje każdej zimy! Jeśli jednak szukacie prawdziwych warunków, Chorwacja ma coś dla Was. Najsłynniejszym ośrodkiem narciarskim w kraju jest wzgórze Sljeme, położnym na północnych stokach góry Medvednicy, u podnóży której leży Zagrzeb.

REKLAMA

Ośrodek oferuje łącznie ok. 4 km tras (część jest oświetlona) dla narciarzy i snowboardzistów. Więcej informacji znajdziecie na stronie sljeme.hr.

Kontynent z mrozem i śniegiem

Wydarzeniami, które z całą pewnością kojarzą się z tą mroźną porą roku są bajkowe adwenty. Szczególnie znany jest ten w Zagrzebiu, kiedy to miasto dosłownie przemienia się w czarodziejską krainę. Komu jest mało powinien odwiedzić Medvedgrad i nacieszyć się niezwykłą panoramą całego miasta.

A kto chce zjeść kremówkę podobną do tej w Polsce, a jednak zaskakującą inną, powinien odwiedzić urokliwy Samobor. Pamiętajcie również, że tylko około 2 godziny jazdy samochodem od Zagrzebia dzieli Was od najbardziej rozpoznawalnego chorwackiego parku narodowego w zimowej odsłonie. Mowa oczywiście o Plitwicach, które za każdym razem fascynują odwiedzających bez względu na to, ile razy je przedtem widzieli. Pod zimową pierzynką wyglądają dosłownie jak magiczna lodowa kraina.

Gdyby jednak komuś było ciągle mało i zapragnął zobaczyć ze szczytu góry bezkres Adriatyku powinien wybrać się na Zavižan w Parku Narodowym Północnego Welebitu. Zwróćcie przy tym jednak uwagę, aby z zimowego snu nie obudzić zwiniętych w kłębek niedźwiedzi!

Tym co marzą o kuligu proponujemy wycieczkę do Slawonii i Baranji. Moc wrażeń zapewni Wam przejażdżka tradycyjnymi saniami ciągniętymi przez konie. Po pełnej atrakcji szalonej jeździe czekać będzie na Was gorąca rakija i pyszna lokalna kuchnia. Jesteśmy pewni, że nie będziecie się mogli oprzeć miejscowemu specjałowi. Kulen, bo o nim mowa to wyrób z najlepszych kawałków mięsa doprawionych czerwoną papryką.

Kto bardzo chciałby poszusować na nartach może to zrobić na Platku w okolicy Rijeki. Stok oferuje atrakcje nie tylko dla narciarzy, ale również dla tych którzy marzą o sankach. Da się również jeździć w nocy dzięki świetnie oświetlonym trasom. Samo miasto też oferuje sporo atrakcji nie tylko tych adwentowych, ale już dosłownie za kilka dni, karnawałowych. Jak co roku będzie się działo! Finał tego radosnego szaleństwa nastąpi w niedzielę, po obfitującym we fritule, Tłustym Czwartku.

Wybrzeże ze słońcem i ciepłem

Tymczasem w Dalmacji dzięki łagodności klimatu śródziemnomorskiego zima upływa pod znakiem słońca. Dlatego też warto się wybrać, aby na nowo odkryć dobrze znane miejsca. Wszystkie bez wyjątku nadmorskie miasta zaskoczą Gości wymyślnymi atrakcjami adwentowymi. I tak, w Zadarze spróbujecie pysznych gastro specjałów, w Szybeniku pojeździcie na łyżwach pod gołym niebem, w Trogirze – czekają specjalne atrakcje dla najmłodszych, w Splicie wypijecie grzane wino pod palmą (tylko po nim nie wsiadajcie za kierownicę!).

Jadąc w stronę Omiša koniecznie odwiedźcie mały Nart, który mieszkańcy przemienili w Świąteczną Wioskę. Ponad 3.000.000 lampek przyczyniło się do stworzenia tego zimowego raju. Czeka tam na Was najprawdziwszy Dziadek Mróz, który obdarowuje przyjezdnych słodyczami. Dubrownika przedstawiać nie trzeba. Uwierzcie, że w zimowym wydaniu wygląda jeszcze bardziej atrakcyjnie niż zwykle!

Zajrzyjcie też do Parku Narodowego Krka, ale tym razem udajcie się w górny bieg rzeki. Sprawdźcie co starożytni Rzymianie robili w obozowisku nieopodal kanionu rzeki Krki, jak żyje się w prawosławnym monastyrze, jak ratować się przed nudą na maleńkim Visovcu i w końcu co robił cesarz Franciszek Józef pod wodospadem Manojlovac. Zapewniamy, że nie zabraknie Wam atrakcji!

Średnie temperatury zimą w Chorwacji

Zimą wzrasta ryzyko pojawienia się, porywistych wiatrów, zarówno Bury jak i Jugo, które mogą znacznie obniżać temperaturę odczuwalną. Średnie temperatury zimą w Chorwacji (temperatury wody oraz powietrza za dnia i w nocy), dla poszczególnych regionów kształtują się następująco:

REKLAMA

Południowa Dalmacja zimą

  • Temp. powietrza w dzień: 13
  • Temp. powietrza w nocy: 5
  • Temp. wody: 16

Środkowa Dalmacja zimą

  • Temp. powietrza w dzień: 12
  • Temp. powietrza w nocy: 5
  • Temp. wody: 15

Północna Dalmacja zimą

  • Temp. powietrza w dzień: 11
  • Temp. powietrza w nocy: 7
  • Temp. wody: 16

Istria zimą

  • Temp. powietrza w dzień: 10
  • Temp. powietrza w nocy: 3
  • Temp. wody: 14

Kvarner zimą

  • Temp. powietrza w dzień: 8
  • Temp. powietrza w nocy: 4
  • Temp. wody: 14

Chorwacja północna zimą

  • Temp. powietrza w dzień: 7
  • Temp. powietrza w nocy: 3

Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji

W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, okres Bożego Narodzenia jest czasem bajkowym i magicznym. Święta w Chorwacji obchodzone są bardzo podobnie do tych w Polsce, posiadają jednak niektóre cechy zupełnie inne od tego co znamy z naszych domów. Na chorwackim Wigilijnym stole pojawiają się potrawy, które znamy z polskich stołów, a także takie, które poznaliśmy pierwszy raz. Więcej o Świętach Bożego Narodzenia w Chorwacji przeczytacie tutaj.

W 2017 roku, Jarmark Bożonarodzeniowy w Zagrzebiu, po raz trzeci z rzędu został wybrany najlepszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Europie! Trzykrotny triumf w organizowanym przez European Best Destination konkursie nie może być przypadkiem. Postanowiliśmy odwiedzić Zagrzeb w czasie Adwentu i spędzić tam osiem dni by poznać jego przedświąteczną moc przyciągania. Było warto! Nie żałujemy ani chwili spędzonej w stolicy Chorwacji!

Nie zapomnijcie, w czasie zimowego wyjazdu, zajechać do Salaj Land!

Park Zrinjevac w Zagrzebiu
Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu
Salaj Land - świetlna opowieść wigilijna niedaleko Zagrzebia
Salaj Land – świetlna opowieść wigilijna niedaleko Zagrzebia

Podczas Adwentu i Bożego Narodzenia, wzdłuż głównej promenady miasta, rozciąga się Jarmark Bożonarodzeniowy w Splicie, którego zwieńczeniem jest Adventilacija – festiwal muzyczny i kulinarny. Targ nie jest jedynie okazją do zrobienia przedświątecznych zakupów, jest również miejscem, gdzie tętni nocne życie w okresie Adwentu. Koncerty, występy DJ-ów i rozrywka przez całą dobę sprawiają, że w sezonie zimowym Split jest idealnym miejscem na odrobinę relaksu.

Sylwester w Chorwacji

Największa impreza Sylwestrowa, co roku odbywa się w chorwackiej stolicy – Zagrzebiu. Mniejsze ale dla niektórych z pewnością ciekawsze imprezy odbywają się większych miastach chorwackiego wybrzeża np. w Dubrowniku, Splicie, Zadarze, Rijece czy Szybeniku. Jeśli chodzi o zwyczaje sylwestrowo-noworoczne – są one bardzo zbliżone do tych, które znamy w Polsce.

Czas Karnawału

Chorwackie miasta słyną również z organizacji szalonych imprez w czasie karnawału. Karnawał w Rijece to jeden z największych karnawałów w Europie. Dzięki tradycji sięgającej dawnych czasów, kiedy to według ludowych podań, tzw. straszne maski (grde maske) w wesołym zgiełku odganiały siły zła, Rijeka stała się głównym centrum karnawałowym w Chorwacji.

Chorwacka przyroda zimą

Widok ośnieżonych palm w Dubrowniku czy w Splicie robi naprawdę duże wrażenie. Śnieg szybko stopnieje ale ten obraz przed oczami pozostanie na zawsze. Jeszcze innym, pięknym zjawiskiem są ośnieżone chorwackie parki narodowe. Widok Parku Narodowego Jezior Plitwickich pokrytego grubą warstwą śniegu – bajka! To coś szczególnie dla tych, którzy przed oczami mają wyłącznie soczystą zieleń Plitwic. Zobaczcie sami!
https://www.youtube.com/watch?v=Ie-kMbyl0Fg

REKLAMA

6 komentarzy

  1. Wojciech
    -

    Jesteśmy zakochani w Chorwacji . Od 2015 roku jezdzimy do Chorwacji samochodem i byliśmy w miejscowościach Riviery Makarskiej ( Krvavica i Podgora ) i Crikvenicy koło Splitu
    Chorwaci to mili ,sympatyczni ludzie przyjaznie nastawieni do gosci którzy mieszkają w ich „apartamenti”. Adriatyk czysty i ciepły . Jedyny minus to odległości z Polski ale z noclegiem po drodze ( my robimy to na Wegrzech w miejscowości Szombathely ) ale „daje się” radę .
    Polecamy Podgorę z widokami na Adriatyk i na pasmo górskie Biokovo .
    Do zobaczenia w Chorwacji w 2020 roku

  2. Marcin BWZ
    -

    No tak, wielu kojarzy ten kraj za sprawą letnich odwiedzin. Zimowa aura pokazuje tylko, jak podobnym krajem do Polski jest Chorwacja. W sumie może to i dobry pomysł, aby odwiedzać takie miejsca w zupełnie innej odsłonie. Nie ma wtedy tłumu turystów to i lokalni są bardziej otwarci i skorzy do rozmów. Idąc tym tropem w lutym lecę do Włoch… zobaczymy, co przyniesie los. Kto wie, może kolejnym pomysłem będzie właśnie Chorwacja ;)

  3. Agencja Argentum Travel
    -

    Właśnie jesteśmy w trakcie przygotowywania wyjazdu integracyjnego dla naszego klienta do Chorwacji, i o dziwo, był to jego pomysł! Ku naszemu zdziwieniu, pracownicy tej firmy równie entuzjastycznie podchodzą do tego pomysłu, co i ich szef. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Chorwacja jest na tyle ciekawym krajem, że warto ją odwiedzić również i zimą :) Cóż, nam pozostaje tylko sprostać ich oczekiwaniom.
    Pozdrawiamy i dziękujemy za ciekawy wpis, kilka inspiracji podłapaliśmy :)