9 powodów, dla których musisz odwiedzić region Zagorje

Są takie miejsca w Chorwacji, które nawet w szczycie sezonu urlopowego nie przeżywają zmasowanego najazdu turystów. Nie oznacza to jednak, że nie mają nic ciekawego do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Odwiedziliśmy region Zagorje w północnej części kontynentalnej Chorwacji, sprawdzając jego największe atrakcje.

Co prawda, również nam doskwierał brak błękitu Adriatyku, nie mniej jednak to czym ugościło nas Zagorje jest naprawdę godne uwagi, Waszej uwagi. Planując najbliższy urlop, zarezerwujcie sobie 2-3 dni na poznanie Zagorja bliżej.

Tutaj nigdy nie ma tłumów

Bez względu na to czy przyjedziesz do Zagorja w maju czy sierpniu, nie spotkasz na swojej drodze tsunami turystów. W sezonie letnim, wszyscy, z klapkami na oczach gnamy czym prędzej nad Adriatyk. Tymczasem region Zagorje wiele interesujących miejsc, o czym przekonacie się poniżej.

Smacznie zjesz

Podobno jest świetna na kaca. Grzybowa pierwsza klasa, jak u mamy!


Region Zagorje słynie z wielu smacznych potraw, chociażby štrukli oraz wędlin i serów dojrzewających.
W Zagorje odwiedziliśmy kilka lokali gastronomicznych. Wszędzie było bardzo smacznie. Na najwyższe uznanie zasłużyła jednak restauracja Grešna gorica w Desinić, nieopodal zamku Veliki Tabor. Bardzo miła obsługa oraz wielkie porcje, dla nas nierealne do pochłonięcia w całości. Samo otoczenie lokalu, nawiązujące do legendy o Veronice Desinićkiej, jest niezwykle oryginalne.

Na przystawkę, na naszym stole „wylądowały” m.in marynowana wołowina, pikle, galaretka wieprzowo-wołowa, lokalne wędliny, a także kilka rodzajów serów. Jako pierwsze danie podano Zagorską Juhe s gljivami czyli regionalną zupę z grzybami, prawdopodobnie podgrzybkami i pieczarkami. Podobno jest świetna na kaca. Grzybowa pierwsza klasa, jak u mamy! Po pierwszym daniu przyszedł czas na wielki stek w sosie grzybowym, a na deser wielka porcja lodów.

O jakości serwowanych potraw niech świadczy wysoka ocena Grešnej goricy w Trip Advisor. Dowiedzieliśmy się, że Grešną gorice odwiedził Robert Makłowicz, który również wyraził się pozytywnie o serwowanych lokalnych specjałach.

REKLAMA

Zestaw przystawek w Grešnej goricy
Zestaw przystawek w Grešnej goricy

Napijesz się chorwackiego szampana

W miejscowości Škarićevo, 10km na południe od Krapiny znajduje się niewielkie gospodarstwo agroturystyczne Vuglec Breg, którego właściciele pałają wielką pasją to tradycji swojej rodziny oraz regionu.

Winnica Vuglec Breg zajmuje obszar 4 hektarów. Powstają tutaj wina czerwone i białe takie jak Chardonnay, Rajnski Rizling, Graševina, Sauvignon, Žuti Muškat, Zeleni Silvanac, Crni Pinot, Frankovka oraz Cabernet Sauvignon. To co nam najbardziej wpadło w oko i posmakowało to wina musujące, wytwarzane metodą klasyczną.

Właściciel zdradził nam, że do Vuglec Breg przyjeżdżają winiarze z całego świata, również Ci od Dom Pérignon, by podpatrzeć ich klasyczną metodę produkcji „bąbelków” w winie.
Warto pojawić się w tych stronach podczas winobrania.

Gospodarstwo agroturystyczne, prowadzone przez rodzinę Vuglec, zajmuje powierzchnię 12 hektarów. Powstało w miejscu dawnej osady. Chcąc zachować dziedzictwo swoich przodków rodzina Vuglec postanowiła zachować jak najwięcej z dawnych czasów. Skutkiem tego, m.in. możemy spędzić noc w kilku, ponad stuletnich domów.

Więcej o Vuglec Breg przeczytacie we wpisie pt. „Winiarnia, pensjonat i restauracja Vuglec Breg”

REKLAMA

Polecisz balonem

Niewielkie wzniesienia oraz kręte drogi regionu Zagorje są bardzo klimatyczne. Szczególnie wczesnym rankiem kiedy mgła unosi się nad polami lub o zachodzie słońca kiedy dym z kominów oraz palenisk na polach szczelnie wypełnia wąwozy.

To idealne miejsce dla amatorów fotografii wschodów i zachodów słońca.

Mieliśmy przyjemność zobaczyć zachód słońca nad Zagorje z wysokości ponad 600 metrów. Nie był to lot dronem, a prawdziwym balonem na ogrzane powietrze. Nie był to również zwykły lot balonem. Gościem na pokładzie był Mate Janković, którego większość z Was będzie kojarzyć jako przewodnika Anthony’ego Bourdaina w programie „No Reservations” z 2015 roku, pokazującego bogactwo chorwackiej kuchni. Mate jest jednym z najlepszych chorwackich szefów kuchni. Był członkiem jury w MasterChef Croatia. To było coś niesamowitego!

Więcej o locie balonem nad Zagorje oraz niezwykłej uczcie na wysokości przeczytacie we wpisie pt. „Lot balonem nad regionem Zagorje”

Zregenerujesz ciało i umysł

Region Zagorje słynie z wielu źródeł wód termalnych. Jedno z nich z nich znajduje się w miejscowości Tuheljske Toplice. Tamtejsze źródło znane było już w czasach rzymskich. Obecnie, znajdujący się Tuheljskich Toplicach kompleks SPA & Wellness Terme Tuhelj to największy tego typu ośrodek w Chorwacji, przyciągający na wypoczynek i rehabilitację kuracjuszy z całej Chorwacji. Prócz dużej bazy noclegowej oraz kompleksu SPA & Wellness, mieści się tam m.in. prawdopodobnie największy kompleks basenów w Chorwacji.

Więcej o Terme Tuhelj przeczytacie we wpisie pt. „Relaks SPA w Terme Tuhelj w Tuheljskich Toplicach”

Terme Tuhejl - Tuhejlskie Toplice

Odnajdziesz spokój duszy

W słowach Seneki, że „to dusza czyni ludzi bogatymi” kryje się wiele prawdy. W położonej ok 30 km na północ od Zagrzebia miejscowości Marija Bistrica znajduje się największe i najważniejsze sanktuarium maryjne w Chorwacji. Gdyby szukać porównania do naszego kraju, Marija Bistrica byłaby „chorwacką Częstochową”.
Więcej o Sanktuarium w Marijii Bistricy przeczytacie we wpisie pt. „Marija Bistrica – miejsce pielgrzymek Chorwatów”

Sanktuarium maryjne Marija Bistrica

Poznasz Zagorje z przełomu XIX i XX wieku

Większość skansenów, jakie znamy osobiście powstało na bazie kilku budynków, do których, z czasem przenoszono kolejne. Skansen „Staro Selo”, znajdujący się w miejscowości Kumrovec jest pod tym względem wyjątkowy. Tutaj nic nie przenoszono. Wszystkie, znajdujące się na terenie skansenu budynki stoją tam od samego początku.

Każdy, kto chociaż trochę interesował się historią Chorwacji, z pewnością słyszał o Josipie Broz Tito, przywódcy Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. To właśnie w Kumrovcu na świat przyszedł Tito
Więcej o skansenie Staro Selo przeczytasz we wpisie pt. „Skansen Staro Selo w Kumrovcu. Rodzinna wieś Josipa Broz Tito”

Skansen Staro Selo w Kumrovcu

Cofniesz się do średniowiecza

Malowniczo usytuowany zamek Veliki Tabor jest jednym z najlepiej zachowanych zamków z epoki późnego średniowiecza i renesansu, na terenie Chorwacji. Z zamkiem tym wiąże się wiele legend. Jedna z nich jest niezwykle tragiczna. To historia oraz legenda o Veronice Desinićkiej, której, odwzajemniona miłość do syna panującego na tych terenach hrabiego doprowadziła do śmierci.

REKLAMA

Więcej o zamku Veliki Tabor i Veronice przeczytacie we wpisie pt. „Zamek Veliki Tabor – najlepiej zachowany średniowieczny zamek w Chorwacji”

Zamek Veliki Tabor

Poznasz życie Neandertalczyków

Średniowiecze nie robi na Was wrażenia? Cofnijmy się więc o 130 tysięcy lat. Muzeum Neandertalczyka w Krapinie powstało w pobliżu jaskini znajdującej się na wzgórzu Hušnjak w której, w latach 1899-1905r. odkryto około 3000 szczątków neandertalczyków i zwierząt, co stanowi największy tego rodzaju zbiór na świecie.

Więcej o Neandertalczykach z Krapiny dowiecie się z wpisu pt. „Muzeum Neandertalczyka w Krapinie”

Muzeum Neandertalczyka w Krapinie

Odkryj Zagorje

Wymienione powyżej atrakcje i miejsca Zagorja należą do najbardziej znanych. Region ten kryje przed nami jeszcze wiele miejsc, które musimy poznać. Wierzymy, że chociaż w niewielkim stopniu zainteresowaliśmy Was regionem Zagorje. Z pewnością zasługuje on na większą uwagę.

REKLAMA