Chorwacja w 4 dni – środkowa Dalmacja

Rozpoczynamy serię wpisów dedykowanych tym, którzy chcą zobaczyć w Chorwacji jak najwięcej zaledwie w 4 dni. Pierwszy opis ekspresowego zwiedzania Chorwacji rozpoczynamy od środkowej Dalmacji. Zaprosimy Was do miejsc, które słyną z pięknych widoków oraz swojej odległej historii. Pamiętajcie by podczas zwiedzania zawsze mieć przy sobie przewodnik! My korzystamy z przewodników opisanych tutaj. Wiemy, że nie są to podróżnicze ideały, jednak bez nich przeszli byśmy obok wielu ciekawych miejsc. Zapraszamy!

Plan zwiedzania Chorwacji w 4 dni

Wybraliśmy dla Was trasę:
Trogir – Split – wyspa Brač – Szczyt Sv Jure w Parku Przyrody masywu górskiego Biokovo – Makarska

Łączna długość trasy to nieco ponad 100km odcinek, który pokonamy w ok. dwie godziny.

Dzień 1: Trogir

Rozpoczynamy zwiedzanie Trogiru wczesnym rankiem (oglądanie wschodu słońca). Na zwiedzanie starówki w Trogirze rezerwujemy minimum pół dnia. Nie może nas też zabraknąć na starówce wieczorem kiedy upały nie są już tak dokuczliwe, a oświetlone wąskie uliczki wyglądają jak z bajki.
Informacja dla zmotoryzowanych: przed samym miastem, po lewej stronie znajduje się duży parking, dlatego też nie musicie obawiać się o miejsce parkingowe.
Zdjęcia oraz krótki opis starówki w Trogirze opisaliśmy we wpisie p.t. „Trogir – portowe miasto z zachwycającą starówką”.

Przystań w Trogirze
Przystań w Trogirze

Dzień 2: Split


Zwiedzanie starej części miasta rozpoczynamy od spaceru magiczną promenadą. Z promenady kierujemy się w stronę ruin Pałacu Dioklecjana. Tam, wchłonięci przez magiczne uliczki, spędzimy kilka godzin. Pobyt w Splicie kończymy na splickiej promenadzie lub na półwyspie Marjan, z którego roztacza się widok na panoramę miasta.
Informacja dla zmotoryzowanych: Auto zostawiliśmy na nieodległym parkingu przy Vukowarska ulica (wjazd od Riječka ulica).
Zwiedzanie ruin Pałacu Dioklecjana i jego okolic opisaliśmy we wpisie „Split – magiczne miasto cesarza Dioklecjana”.

REKLAMA

Promenada a w tle Pałac Dioklecjana w Splicie
Promenada a w tle Pałac Dioklecjana w Splicie

Dzień 3: Wyspa Brač

Trzeci dzień poświęcamy na zwiedzanie przecudnej wyspy Brač. Oczywiście korzystając z obecnych wielu miejscowościach ofert lokalnych armatorów zwiedzamy Brač z pokładu statku. Można rozpocząć rejs w Splicie. My natomiast polecamy (bardzo) wczesno-poranna przejażdżkę do odległego o 25 km Omiša, skąd, o godzinie 7 rano wypływa statek Kairos.
Na rejs wokół wyspy Brač należy zarezerwować praktycznie cały dzień. Wypływamy z samego rana, powrót wypada mniej więcej o godzinie 18:30. Podczas rejsu zaplanowane są trzy przystanki, w miejscowościach Milna, Bol oraz Povlja. Dokładny opis rejsu znajdziecie we wpisie p.t. „Rejs statkiem wokół wyspy Brač”.

Milna na wyspie Brač
Milna na wyspie Brač

Dzień 4: Makarska i Sv. Jure


Zwiedzanie Riwiery Makarskiej rozpoczynamy nie od samej Makarskiej a od wjazdu samochodem na położony kilkanaście kilometrów za nią szczyt Sv. Jure, który znajduje się w Parku Przyrody masywu górskiego Biokovo. Jazda najwyżej położona drogą w Chorwacji z pewnością zapewnią Wam niezapomniane wrażenia. Ważne by wjazd rozpocząć z samego rana tak by słonce świeciło jeszcze od strony lądu co sprawi, że widoki na Rivierę Makarską, Adriatyk i wyspy będą piękniejsze. W sezonie wakacyjnym droga na Sv. Jure otwarta jest w godzinach od 7:00 do 20:00.
Więcej cennych informacji oraz zdjęć znajdziecie we wpisie p.t. „Samochodem na szczyt Sv. Jure”.

Masyw górski Biokovo - widok z Sv Jure
Masyw górski Biokovo – widok z Sv Jure

Po takiej dawce emocji, pozostaje nam zwiedzanie Makarskiej oraz zasłużony wypoczynek na plaży, z drinkiem z palemką lub chorwackim piwem w ręku.

Makarska
Makarska

Mamy nadzieję, że powyższy czterodniowy plan zwiedzania środkowej Dalmacji nie nadwyrężył Was zbytnio i po powrocie do Polski będzie wypoczęci i pełni niezapomnianych przeżyć, no i że zechcecie odwiedzić ponownie Chorwację już niebawem.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

5 komentarzy

  1. Paulina
    -

    Bardzo przydatne informacje :) Kilka wskazówek wykorzystaliśmy podczas naszych podróży i za każdym razem wracaliśmy coraz bardziej zauroczeni pięknem tego kraju. Nawet brzydka pogoda nie była w stanie zniszczyć nam cudownych wakacji :) Pozdrawiamy