Letni Festiwal w Dubrowniku

Dubrownicki Festiwal Letni (Dubrovačke ljetne igre) to najstarszy i najbardziej ceniony festiwal chorwacki, a także jeden z największych festiwali w Europie. Odbywa się każdego roku, startuje 10 lipca, a kończy się 25 sierpnia. Podczas festiwalu występują najwięksi światowi kompozytorzy, soliści i orkiestry.  Dubrovačke ljetne igre to święto folkloru, muzyki, opery i teatru. Wiele z tych przedstawień odbywa się pod gołym niebem. Będąc w tym okresie w Dubrowniku koniecznie musisz odwiedzić festiwal!

Historia Letniego Festiwalu w Dubrowniku sięgają 1950 roku. Już w 1956 roku Festiwal Letni w Dubrowniku został przyjęty do Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali EFA.

Niezwykłej mocy Letniemu Festiwalowi w Dubrowniku nadaje sam Dubrownik jak i miejsca, w których odbywają się imprezy – Atrium Pałacu Rektorów, plac przed kościołem św. Błażeja, letnie kino Jadran, park szkoły artystycznej, Poljana Ruđera Boškovića, a także tarasy twierdz Revelin i Lovrijenac.

Letni Festiwal w Dubrowniku

Dla potwierdzenia tej magicznej atmosfery dodam, że właśnie pierwszego dnia festiwalu oświadczyłem się Agnieszce, na schodach do Kościoła Św. Ignacego!

Więcej informacji o Letnim Festiwalu w Dubrowniku znajdziecie na stronie dubrovnik-festival.hr

Pokaz sztucznych ogni

Każdego roku, ukoronowaniem pierwszego dnia festiwalu jest pokaz sztucznych ogni, który najlepiej obserwować ze Stradunu, portu lub, tak jak my to zrobiliśmy – z drogi na wzgórze Srđ. Jeśli chcecie wjechać na Wzgórze Srđ w tym czasie musicie być przygotowani na ogromny korek. Cała droga na Srđ jest zablokowana, aby zjechać trzeba swoje odczekać w kolejce. Widoki jednak rekompensują wszystko!

REKLAMA

REKLAMA