10 miejsc, które musisz odwiedzić na Istrii

Półwysep Istria bardzo pozytywnie nas zaskoczył, jesteśmy nim zauroczeni! To kraina, która pobudza wszystkie zmysły, bogata paleta doznań smakowych i wizualnych. I co ważne, Istria leży znacznie bliżej Polski niżeli chociażby Dalmacja. Dlatego też, jeśli jeszcze nie byliście na Istrii, musicie to nadrobić. Podczas naszych dwóch ostatnich pobytów na Istrii, zaledwie musnęliśmy jej piękno. Nie mniej jednak postanowiliśmy przygotować listę 10 miejsc, które musisz odwiedzić na Istrii. Miejsca te zostały przez nas odwiedzone, reszta półwyspu jeszcze przed nami. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, które koniecznie należy odwiedzić na Istrii, podzielcie się z nami nimi w komentarzach.

 

Hum

Przygodę z Istrią rozpoczęliśmy od najmniejszej, a zarazem jednej z największych atrakcji półwyspu. Hum, bo o nim mowa, uznawane jest za najmniejsze miasto świata, wpisane zresztą do Księgi Rekordów Guinnessa. To pięknie położone miasteczko, przez które przebiegają tylko dwie uliczki, według danych Wikipedii, zamieszkuje zaledwie 14 osób. Inne źródła podają, że liczba ta waha się od 14 do 22 mieszkańców. Przebywając w Istrii koniecznie musicie zajechać do Hum!
Więcej o Hum przeczytasz na we wpisie pt. „Hum – najmniejsze miasto świata”

Rynek główny w Hum
Rynek główny w Hum

 

Jaskinia Baredine

Chorwacja to nie tylko raj na ziemi, ale również pod ziemią. Jednym z takich małych podziemnych rajów jest jaskinia Baredine w miejscowości Nova Vas w Istrii do której trafiliśmy przez przypadek. Nie żałujemy! Jaskinia ma głębokość 132 metrów jednak zwiedzającym udostępniono tylko około 60m. Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut. Co ciekawe, przez cały rok, panuje tam stała temperatura 14 stopni.
Więcej o Jaskini Baredine przeczytasz we wpisie pt. „Jaskinia Baredine – podziemny skarb Istrii”

Jaskinia Baredine, Istria, Chorwacja
Jaskinia Baredine

 

REKLAMA

Traktor Story

W miejscowości Nova Vas na Istrii, nieopodal Jaskini Baredine znajduje się muzeum pod gołym niebem – Traktor Story. Jest to interesujące miejsce dla fascynatów rolnictwa, można bowiem zobaczyć ekspozycję około 50 traktorów i maszyn rolniczych oraz zapoznać się z historią rolnictwa na tych ziemiach. Zamysłem twórców Traktor Story było przedstawienie historii wytwarzania chleba, oliwy z oliwek i wina.
Więcej o Traktor Story przeczytasz we wpisie pt. „Traktor Story – historia chleba, wina i oliwy”

Kolekcja traktorów w Traktor Story
Kolekcja traktorów w Traktor Story

 

Motovun

Chorwacja słynie z bajecznie usytuowanych miejscowości. Żeby poznać sekret Motovun trzeba …z niego wyjechać i udać się na oddalone o kilka kilometrów wzgórze. Bajka!
Więcej o Motovun przeczytasz we wpisie pt. „Motovun. Tym widokiem zdobył nasze serca”

Panorama Motovun
Panorama Motovun

 

Buzet

Przemierzając Istrię bardzo łatwo, z daleka, pomylić Buzet z Motovun. Malowniczo usytuowany, cichy i spokojny Buzet kryje w sobie wiele tajemnic, które z czasem przed Wami odkryjemy.

REKLAMA

Panorama Buzet
Panorama Buzet

 

Destylarnia Aura

Jest wielce prawdopodobne, że będąc w sklepach wolnocłowych na chorwackich lotniskach bądź w większych sklepach północnej Chorwacji widzieliście produkty marki Aura. Znajdująca się w Buzet Destylarnia Aura to niezwykłe miejsce gdzie powstaje jedno z lepszych nad Adriatykiem brandy. Szerszy opis Destylarni Aura znajdziecie na blogu, we wpisie pt. „Destylarnia Aura w Buzet”.

Destylarnia Aura w Buzet
Destylarnia Aura w Buzet

 

Grožnjan

Jadąc z Buzet do Poreča warto wstąpić do Grožnjan, które obecnie znane jest jako miasto artystów. Tak też faktycznie jest. Na każdym kroku widać i czuć Sztukę. Grožnjan jest niewielkim miasteczkiem dlatego wystarczy wam kilka godzin by nasiąknąć jego klimatem i ruszyć spokojnie dalej w drogę. Polecamy!

Grožnjan - miasto artystów
Grožnjan – miasto artystów

 

Poreč

Pięknie położony nad Adriatykiem Poreč onieśmielił nas zachodem słońca z widokiem na Włochy, który śmiało porównujemy do tego z Zadaru. Poreč odkrył przed nami kilka tajemnic. Spotkaliśmy się z opinią, że największą atrakcją Poreča jest …prom do Wenecji. Obalamy ten mit we wpisie pt. Poreč – miejsca, które warto zobaczyć! Jedźcie tam koniecznie, pamiętajcie jednak, że w sezonie w Poreču może być tłoczno.

Promenada w Poreču
Promenada w Poreču

 

Rovinj

Po środku zachodniego wybrzeża półwyspu Istria leży Rovinj, niewielkie, klimatyczne miasto, w którym wpływy włoskie widoczne są na każdym kroku. Rovinj nazywane jest również małym Saint Tropez. Każdy, kto udaje się na półwysep musi odwiedzić Rovinj.
Więcej o Rovinj przeczytasz we wpisie pt. „Rovinj – chorwackie Saint Tropez”

Rovinj
Rovinj

 

Pula

Położona na siedmiu wzgórzach Pula, szerszemu gronu kojarzy się ze znajdującym się tam rzymskim amfiteatrem. To na szczęście nie jedyna atrakcja największego na półwyspie Istria miasta. Pod żadnym pozorem nie nazywajcie go Koloseum! Koloseum jest w Rzymie, natomiast w Puli jest amfiteatr!
Więcej o Puli przeczytasz we wpisie „Pula na półwyspie Istria. Amfiteatr i inne ciekawe miejsca”

REKLAMA

Amfiteatr w Puli
Amfiteatr w Puli

REKLAMA

2 komentarze

  1. paulina
    -

    Zgadzam się – Istria jest piękna! Ja polecam jeszcze położoną w pobliżu wyspę Krk – dojeżdża się na nią samochodem (z częścią lądowa łączy ją most), a tam miasteczko Krk, ale przede wszystkim położony za stromym wzgórzu Vrbenik z najwęższą uliczką świata. Co do samego półwyspu Istria nas oczarowała położona na wschodnim wybrzeżu Opatija – imponujący secesyjny kurort z kilkunastokilometrową promenadą, modernistycznymi willami i hotelami – klimat jak z przełomu XIX i XX wieku – warto!