15 najpopularniejszych wśród polskich turystów miejsc w Chorwacji w 2017 roku

Z każdym rokiem, Chorwacja notuje około dwudziestoprocentowy przyrost liczby turystów z Polski. W ubiegłym roku Chorwację odwiedziło prawie milion Polaków, możemy więc być pewni, że w tym roku po raz pierwszy w historii pęknie milion! Tak duży przyrost liczby rodaków sprawił, że w 2017 roku, Polska awansowała z piątego na czwarte miejsce pod względem liczby zagranicznych turystów odwiedzających Chorwację. W 2017 roku, według danych statystycznych z programu do meldowania gości eVisitor*, na dzień 31.10.2017 Chorwację odwiedziło dokładnie 970 722 osób (wzrost w stosunku do 2016 o 23,05% – 787 580 osób).


Zastanawiacie się jakie są najpopularniejsze wśród Polaków miejsca w Chorwacji? Poniższa lista rozwieje Wasze wątpliwości. Osobiście, poniższa lista, w niektórych przypadkach, jest dla nas zaskoczeniem. Zdecydowanie największym zaskoczeniem jest niska lokata Dubrownika. Dajcie znać w komentarzach czy udało się Wam trafić z typowaniami kolejności.

Najpopularniejsze wśród Polaków miejsca w Chorwacji

Jeśli popatrzymy na najpopularniejszą piętnastkę, niepodzielnie króluje Dalmacja. By właściwie zinterpretować poniższą listę, koniecznie musicie wziąć poprawkę na to, że lista układana jest na podstawie zakwaterowań, a dokładniej na ilości zakwaterowanych osób w danej miejscowości. Lista przedstawia miejsca gdzie lubimy odpoczywać, spędzać więcej czasu, a nie je odwiedzać np. podczas jednodniowego pobytu.

Makarska

1 miejsce. Turystów z Polski: 37 302


Piękne kamyczkowe plaże oraz bajkowe widoki na masyw Biokovo, nic dziwnego, że Makarska króluje na liście najpopularniejszych miejsc wśród Polaków. Popularność Makarskiej w szczycie sezonu może również wskazywać na jej imprezowy charakter. Na każdym kroku kluby i bary, a co druga grupka rozmawia po polsku. My nadal uważamy, że jeśli ktoś chce odkryć w pełni walory Makarskiej musi ją odwiedzić przed lub po sezonie, najlepiej we wrześniu co opisaliśmy we wpisie „Makarska. Po sezonie jeszcze piękniejsza”.

REKLAMA

Makarska Chorwacja

Omiš

2 miejsce. Turystów z Polski: 31 276


Miasto piratów, jedni do nienawidzą, drudzy kochają. Liczby nie kłamią – tych drugi jest więcej.  Sami w Omišu zakochaliśmy się dopiero od drugiej wizyty. Do największych minusów z pewnością należą wieczne korki czy lekko chłodniejsza woda (w Omišu, do Adriatyku wpada rzeka Cetina). To co wyróżnia Omiš na tle wielu innych miejscowości to bogata oferta rekreacyjna, zarówno w samym miasteczku jak i w jego najbliższej okolicy. Dla rodzin z małymi dziećmi czeka lekko opadająca pół piaszczysta plaża z muszelkami, wesołe miasteczko. Aktywni odnajdą swoje miejsce na ZipLine, windurfingu czy raftingu. Dla tych, którzy lubią pozwiedzać, Omiš to świetna baza wypadowa, ponieważ znajduje się pomiędzy Riwierą Makarską (na południe), a Trogirem i Splitem (na północ).  Więcej o samym Omišu przeczytacie we wpisie „Omiš – urokliwe miasteczko w Środkowej Dalmacji”.

Omiš Chorwacja

Zagrzeb

3 miejsce. Turystów z Polski: 24 534


Najniższe miejsce na podium dla stolicy Chorwacji to dla nas pozytywne zaskoczenie. Wszak Zagrzeb od Adriatyku dzieli ponad 100km. Wszystko więc wskazuje na to, że większą część polskich turystów odwiedzających Zagrzeb stanowi inna grupa niżeli ta, która gna czym prędzej nad Adriatyk. To akurat dobry znak, bowiem Zagrzeb ma do zaoferowania naprawdę wiele i wcale nie potrzebuje pięknych plaż i krystalicznie czystej wody by przyciągnąć do siebie turystów. O Zagrzebiu pisaliśmy już przy okazji naszych wizyt w maju oraz podczas Adwentu.

Kościół Świętego Marka

Vodice

4 miejsce. Turystów z Polski: 22 633

REKLAMA

Każdego roku, położone nieopodal Šibenika Vodice przeżywają najazd Polaków, Czechów, Słowaków, Niemców i Austriaków. Sukces Vodic to głównie dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz szeroki zakres usług gastronomicznych i rozrywkowych. Na pewno na plus jest też stosunkowo nieduża odległość od Polski. Jeśli chcemy zaznać uroków Dalmacji, nie oddalając się zbytnio od kraju, Vodice będą dobrym rozwiązaniem. Vodice to również świetne miejsce wypadowe, z jednej strony do Šibenika i NP Krka, a z drugiej do Zadaru.

Crikvenica

5 miejsce. Turystów z Polski: 22 249

Najpopularniejsze miasto Kvarneru wśród Polaków. Spodziewaliśmy się Rijeki lub Opatii. Crikvenica oficjalnie jest uzdrowiskiem z wieloma sanatoriami z epoki panowania Austro-Węgier. Posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową, przygotowaną na większe liczby turystów. Odpoczywający w Crikvenicy turyści mają niedaleko do wyspy Krk.

Split

6 miejsce. Turystów z Polski: 21 477


Dopiero szóste miejsce „miasta cesarza Dioklecjana”. Według nas wynika to z tego, że duże miasto jakim jest Split, prócz pięknej, starej części miasta, nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, którzy przyjechali wypocząć nad Adriatykiem. Tak, wiemy, jest to stereotyp, do tego błędny. Takie jednak głosy słyszymy w rozmowach z Wami. Gdyby popatrzeć na liczbę odwiedzających Split tylko na jeden dzień, z pewnością byłby w ścisłej czołówce. Jeśli szukacie nietuzinkowych atrakcji, gorąco polecamy wizytę w podziemnej części Rzymskiego akweduktu.

Split Chorwacja

Šibenik

7 miejsce. Turystów z Polski: 20 181

Siódme miejsce dla kolebki chorwackiej państwowości. Šibenik jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów. Nadal trochę niedoceniane i „niedoinwestowane”. W ciągu najbliższych kilku lat, w Šibeniku powinno się jednak wiele zmienić, oczywiście na lepsze. Šibenik odwiedza wielu rodaków, są to jednak wizyty jednodniowe. Więcej o tym pięknym mieście dowiecie się z wpisu „Šibenik – zabytkowe miasto kuszące zatoką”. Pamiętajcie, że nieopodal znajduje się centrum sokolarskie, a z Šibenika kursuje prom na wyspę Zlarin gdzie wyrabiane są ozdoby z prawdziwego korala, a także na wyspę Prvić gdzie znajduje się centrum pamięci wielkiego wynalazcy, Fausta Vrančića.

Šibenik zabytkowe miasto kuszące zatoką

Zadar

8 miejsce. Turystów z Polski: 18 733

Każdego dnia do Zadaru ciągną tłumy by zobaczyć jedne z najpiękniejszych zachodów słońca, które docenił sam Alfred Hitchcock. Oglądanie zachodów w akompaniamencie morskich organów i instalacji świetlnej „pozdrowienie słońca” to z pewnością dobry pretekst by zatrzymać się w Zadarze na dłużej. Ogromną zaletą Zadaru jest położenie w stosunkowo niewielkiej odległości od czterech parków narodowych: PN Jezior Plitwickich, PN Krka, PN Paklenica oraz PN Kornati. O Zadarze pisaliśmy we wpisach „Zadar – zwiedzamy stare miasto w Zadarze”, a także „Zadar nocą – a kiedy miasto już zaśnie…”.

Zadar Chorwacja

Pula

9 miejsce. Turystów z Polski: 16 481

REKLAMA


Najwyżej znajdujące się na liście miasto położone na półwyspie Istria. Pula to największe miasto na Istrii, położone na południowym skraju półwyspu. Amfiteatr to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Puli, nie sposób go przeoczyć. Mógł pomieścić ok 23 tyś. widzów, co czyni go szóstym co do wielkości obiektem tego typu na świecie. Pula to jednak nie tylko Amfiteatr, koniecznie musicie ją odwiedzić. Więcej o Puli przeczytacie we wpisie „Pula na półwyspie Istria. Amfiteatr i inne ciekawe miejsca”, a o samym Amfiteatrze we wpisie „Amfiteatr w Puli. Chleba i igrzysk!”.

Amfiteatr w Puli

Trogir

10 miejsce. Turystów z Polski: 16 400

Trogir to zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc w Chorwacji. Niewielkich rozmiarów miasteczko na wyspie posiada w sobie skondensowane piękno Dalmacji. Piękne za dnia, jeszcze piękniejsze gdy zajdzie słońce. Znajduje się w niedalekiej odległości od Splitu czy ruin starożytnej Salony. Będąc w środkowej części Dalmacji musicie zajechać do Trogiru. Więcej informacji o Trogirze znajdziecie we wpisie „Trogir – portowe miasto z zachwycającą starówką”.

Trogir - Wolne Miasto Quarth

Rovinj

11 miejsce. Turystów z Polski: 15 552

11 miejsce dla chorwackiego Saint Tropez położonego na półwyspie Istria. Stare miasto w Rovinj, piękne zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. To właśnie stara część miasta jest najbardziej atrakcyjna turystycznie. To tutaj pośród urokliwych kamienic z czerwonymi dachówkami oraz typowych dla włoskiego stylu ciasnych i brukowanych uliczek, gdzie dostaniemy się jedynie pieszo, aż roi się od straganików, ulicznych sprzedawców pamiątek, biżuterii, regionalnych przysmaków i knajpek. Zwłaszcza ulica Grisia to skupisko artystów sprzedających swoje dzieła. Więcej o Rovinj dowiecie się z wpisu „Rovinj na półwyspie Istria”.

Rovinj chorwackie Saint Tropez

Kaštela

12 miejsce. Turystów z Polski: 15 480
Kaštela to grupa siedmiu miasteczek w środkowej Dalmacji, położonych pomiędzy Splitem, a Trogirem. W przypadku Kašteli sytuacja jest nieco skomplikowana, ponieważ na pełną liczbę składa się suma własnie z tych siedmiu miasteczek, co niejako daje przewagę nad innymi miastami, no i tak wysokie, 12. miejsce.

Kaštela (w liczbie pojedynczej Kaštel) składa się z:

 • Kaštel Gomilica
 • Kaštel Kambelovac
 • Kaštel Lukšić
 • Kaštel Novi
 • Kaštel Stari
 • Kaštel Sućurac
 • Kaštel Štafilić
Kaštela Chorwacja

Dubrownik

13 miejsce. Turystów z Polski: 15 070

Perła Dalmacji na odległej 13. pozycji. Na początku było byliśmy zaskoczeni, jednak po chwili doszliśmy do wniosku z czego wynika niska pozycja Dubrownika. Rozwiązaniem są wysokie ceny noclegów oraz jego wielka popularność, która powoduje, że w sezonie letnim, znalezienie jakiegokolwiek noclegu w Dubrowniku graniczy z cudem. O cenie popularności, jaką każdego roku płaci Dubrownik poruszamy na blogu, stale monitorując sytuację. Do tych dwóch czynników dochodzi odległość, którą nie każdy rodak zamierza pokonywać podczas wakacyjnego urlopu. Dużą część turystów biorą na siebie okoliczne miejscowości. Dubrownik to nasze ulubione miejsce w Chorwacji. Pisaliśmy już o nim i o jego okolicy wielokrotnie. Warto wspomnieć o naszym spacerze murami obronnymi, wizycie w forcie Lovrijenac, na wzgórzu Srđ czy pobliskiej wyspie Lokrum.

Dubrownik

Umag

14 miejsce. Turystów z Polski: 12 417

REKLAMA

Umag jest trzecim, pod względem popularności wśród Polaków miejscem wypoczynkowym na Istrii. Do sukcesu Umagu, zapewne przyczyniła się mnogość różnej klasy i rozmiarów kempingów i resortów. Dodatkowo, bliskie sąsiedztwo Włoch sprawia, że wiele osób łączy pobyt w Chorwacji z wizytą w Wenecji.

Pag

15 miejsce. Turystów z Polski: 11 508


Ostatnie miejsce na liście zajęła księżycowa wyspa. Pag przyciąga rodaków na wiele sposobów. Jedni szukają ciszy i spokoju, drudzy wręcz przeciwnie. Położona w północnej części Dalmacji, prócz sera owczego (Paški sir) i koronek (Paška čipka), słynie również z imprezowego trybu życia. Jeśli Waszym celem wyjazdowym jest impreza na maxa, miejscowość Novalja serdecznie Was zaprasza.

Wyspa Pag Chorwacja

Pojedziesz czy unikniesz?

No właśnie, co Ty zrobisz, znając powyższą listę miejsc gdzie znajdziesz najwięcej rodaków? Znamy wiele osób, które jeżdżą do Chorwacji, odpocząć od codzienności, w każdym aspekcie, nawet od języka. Jakiej opcji by nie wybrać, rekomendujemy odwiedzenie wszystkich tych miejsc by sprawdzić co sprawia, że ciągnie tam tak wiele osób. Być może jedno z tych miejsc stanie się Waszym rajem na ziemi.

*Źródło danych eVisitor: Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce, dane na dzień 31.12.2017

REKLAMA

7 komentarzy

 1. Edek z Krainy Kredek
  -

  Wszystko jest tak cukierkowe na tych zdjęciach, że wygląda jakby zostało namalowane. W Chorwacji nie miałem jeszcze okazji być ale wszystko przede mną. Moim faworytem jest Rovinj.

 2. Beata
  -

  Witam cieszę się ,że moje ukochane miejsce jest tak wysoko to Omis. Jeździmy tam co roku na kilka dni w okolice Omis do Duce to tylko 2 km od Omis. I tam robimy bazę wypadową, odpoczywamy nabieramy sił, a potem zwiedzamy . W tym roku był wypad na calutki dzień do Bośni i Hercegowiny- do Mostaru, Medzugorje , miejscowości Blagaj w której jest klasztor Derwiszów, na przereklamowane wodospady Krwawice. Następna wycieczka to z Makarskiej , promem samochodowym na widzianą z apartamentu Duce wyspę Brać i tam szaleństwo zwiedzania miejscowość np Sumatri do tej miejscowości dopływa prom samochodowy, Selca, Bol, Vidowa Góra , Puscica musieliśmy zobaczy kamieniołomy ,które się widzimy z Duce i powrót Promem do Splitu. Oczywiście wypad do Splitu na przepyszne lody pomarańczowo- czekoladowe, kawa w przepięknej miejscowości Primosten jesteśmy tam zawsze gdy urlopujemy w Chorwacji. Ale w tym roku moje serce skradł Dubrownik jest bajeczny o poranku na początku września o 7 rano widok na starówce boski. Jest mnóstwo miejscowości , które urzekają kolorem, spokojem , niesamowitymi ludźmi. Polecam we wrześniu jest nieco taniej a nadal gorąco. Beata

 3. Mirosław
  -

  W większości tych miejsc byłem (poza Makarską). Z Chorwacją to chyba wyglada tak , że gdzie by się nie pojechało to i tak się dobrze trafi. Ale nasze (mojej żony i moje) serce skradł Trogir.