Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić

Podczas wrześniowego rejsu 2017 odwiedziliśmy niewielką wyspę Prvić, znaną głównie dzięki Faustowi Vrančićowi, wielkiemu wynalazcy epoki renesansu. Urodzony w 1551 roku, Vrančić uznawany jest za pierwszą osobę, która dokonała skoku ze spadochronem. W dziele Machinae Novae Vrančić opisał ponad 50 rożnych rozwiązań i urządzeń technicznych, których wykonanie i użycie było możliwe dopiero wiek później, wraz z rozwojem wiedzy technicznej i praw fizyki. Jeśli będziecie w okolicy Šibenika, pomyślcie nad odwiedzeniem wyspy Prvić do której dopływa prom osobowy.

 

Wyspa Prvić


Wyspa Prvić to niewielka wyspa (2,4km²), należąca do archipelagu Šibenik. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa Prvin, czyli chorwackiego boga wiosny. Liczne odkrycia archeologiczne wskazują ślady starożytnej cywilizacji. Wyspa jednak została zasiedlona dopiero w XV wieku przez uciekających przed wojskami tureckimi mieszkańcami kontynentalnej Dalmacji. Na wyspie znajdują się oddalone od siebie o kilometr dwie wioski: Prvić Luka i Šepurine. Niewielkie rozmiary wyspy powodują, że jej mieszkańcy nie potrzebują samochodów.

Do miejscowości Prvić Luka dopływa osobowy prom. Miejscowość jest niezwykle spokojna, a klimatyczne, wąskie uliczki zachęcają do spacerów.

W książce „Podróże po Dalmacji” z 1774 roku, włoski przyrodnik i podróżnik Alberto Fortis napisał:

„Prvić jest piękny nawet z daleka, ponieważ nie jest podobny do innych wysp: nie jest wysoki, nie jest szorstki ani jałowy. Jest mały ale bardzo żyzny. Cokolwiek niezostanie posiane przynosi owoce obfitości. Takie wino, oliwa i owoce chciałbym widzieć na każdym weneckim targu.”

REKLAMA

 

Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić Prvić na wyspie Prvić

 

Centrum pamięci Fausta Vrančića

Vrančić jest wynalazcą m.in kamizelki ratunkowej, turbiny wiatrowej, mostu wiszącego i łukowego, a także kolejki linowej


W Prvić znajduje się centrum pamięci Fausta Vrančića, w którym znajdziemy modele jego urządzeń i rozwiązań konstruktorskich. Na swoim „koncie” Vrančić posiada między innymi projekt kamizelki ratunkowej, turbiny wiatrowej, mostu wiszącego i łukowego, a także kolejki linowej. Jednak tym najbardziej rozpoznawalnym projektem jest spadochron. Po przeanalizowaniu szkiców spadochronu Leonarda da Vinci, Vrančić zaprojektował własny spadochron, który nazwał Homo Volans, czyli Latający Człowiek.

Faust Vrančić jest również autorem słownika w pięciu najważniejszych językach europejskich w jego czasach: łacińskim, włoskim, niemieckim, chorwackim i węgierskim. Słownik ten uważany za pierwszy wielojęzyczny słownik w Europie.

REKLAMA

Faust Vrančić urodził się w Šibeniku, jednak dzieciństwo spędził na wyspie, gdzie jego rodzina miała letnią posiadłość. Zgodnie z ostatnią wolą, zmarły 27 stycznia 1617 roku został pochowany w kościele Matki Boskiej Litościwej w Prvić Luka.

Więcej informacji o centrum pamięci znajdziecie na stronie mc-faustvrancic.com

Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić Centrum pamięci Fausta Vrančića na wyspie Prvić

 

Noclegi na wyspie Prvić

Pomimo niewielkich rozmiarów, na wyspie znajdziemy wiele ofert noclegowych. Oczywiście jeśli chcemy trafić na nocleg w atrakcyjnej cenie, musimy odpowiednio wcześniej przygotować się do rezerwacji. Kilka ofert noclegowych, zarówno dla Prvić Luka jak i Prvić Šepurine znajdziecie chociażby na Bookingu.

 

Krótki materiał wideo z Prvić Luka

 

Wyspa Prvić na mapie

REKLAMA

REKLAMA