Muzeum Morskie w Dubrowniku

W znajdującym się na cyplu zamykającym zatokę starego portu w Dubrowniku, Forcie Świętego Jana (Tvrđava Sv. Ivan) swoją siedzibę ma Muzeum Morskie. Dubrownickie muzeum jest jednym z najważniejszych morskich muzeów w Chorwacji oraz idealnym miejscem do zapoznania się z dziedzictwem morskim Republiki Raguzy, a następnie Dubrownika.

O muzeum

Muzeum Morskie w Dubrowniku powstało w 1949 roku z inicjatywy Instytutu Adriatyckiego Jugosłowiańskiej Akademii Nauk i Sztuk (obecnie HAZU), a od 1988 roku jest częścią Muzeów Dubrownickich. Muzeum zajmuje dwie kondygnacje fortu.

Muzeum systematycznie gromadzi, przetwarza, wystawia i publikuje materiały muzealne z morskiej przeszłości regionu Dubrownika, od czasów starożytnych. Aktualnie posiada ponad 11 000 pozycji w piętnastu kolekcjach.

Na otwartej w 1986 roku wystawie stałej zaprezentowano ponad 700 obiektów w ramach kilku jednostek tematycznych, mających na celu zilustrowanie rozwoju żeglugi morskiej Dubrownika w porządku chronologicznym: „Od późnej starożytności do upadku Republiki Dubrownickiej”, „Żeglarstwo region Dubrownika w XIX wieku” oraz „Żeglarstwo w rejonie Dubrownika w XX wieku”.

Muzeum posiada bogatą bibliotekę liczącą ponad jedenaście tysięcy tytułów specjalistycznej literatury marynistycznej. Od 1998 roku Muzeum jest członkiem Stowarzyszenia Śródziemnomorskich Muzeów Morskich z siedzibą w Barcelonie.

Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie dumus.hr/hr/pomorski-muzej

REKLAMA

REKLAMA