Solana Nin – muzeum i warzelnia soli

Polacy mają Wieliczkę, a Chorwaci Nin. Sól, bo o niej mowa warzona była w Nin już czasach rzymskich, kiedy jej wartość do wartości złota była przeliczana w skali 1:1. W Chorwacji znajduje się kilka miejsc gdzie warzona jest sól morska m.in. na wyspie Pag i w Ston.

Dzisiaj zabieramy Was do Nin ponieważ właśnie tam mieści się Solana Nin – muzeum i warzelnia soli. O Nin dowiecie się więcej z wpisu p.t. „Nin – królewskie miasto Dalmacji”.

Krótko o solinie


Solana Nin zajmuje powierzchnię 55 hektarów, na które składa się ok 150 basenów solankowych. Zbiór soli odbywa się tutaj dwa razy w sezonie. Sezon trwa średnio 63 dni, rozpoczyna się późną wiosną a kończy wczesną jesienią. To co sprawia, że nińska sól jest tak dobra to idealne położenie geograficzne, woda z Adriatyku, odpowiednia ilość dni słonecznych, niezanieczyszczone środowisko, a także wiatr z Velebitu.

W ostatnich 11 latach Solana Nin produkuje średnio 3200 ton soli rocznie.


Produkcja soli dzieli się na pięć etapów. Pierwsze cztery etapy to odparowanie wody morskiej, a piąty etap to już krystalizacja gdzie skoncentrowana woda morska tzw. solanka zmienia swój stan skupienia. Sól z Nin jest ekologiczna, zbierana jest ręcznie.

Proces produkcji jest niezwykle uzależniony od warunków pogodowych. Wystarczy jeden deszczowy dzień lub silny wiatr, niska temperatura lub schodząca z Velebitu bura i cały proces warzenia należy rozpoczynać od początku.

W ostatnich 11 latach Solana Nin produkuje średnio 3200 ton soli rocznie.

REKLAMA

Solana Nin
Solana Nin
Solana Nin
Solana Nin

Historia Solany Nin


Nińska Solana posiada 1500-letnią tradycję. Z nińskich solan korzystano już w czasach rzymskich. Tak jak już pisaliśmy, w tamtych czasach sól była tyle warta co złoto. Dlatego też, rzymskim żołnierzom wypłacano żołd w postaci soli.

W 1500 roku „przedsiębiorczy” Wenecjanie przejęli chorwackie solany, w tym solanę w Ninie i …zamknęli je, by nie robiły konkurencji weneckim solanom. Zamknięcie dużych rynków zbytu soli nie spowodowało jednak, że solany upadły. Przez cały ten okres, do dzisiejszych czasów funkcjonowały na mniejsza skalę.

Panoram Nin (fot. Velid Jakupović)
Panoram Nin (fot. Velid Jakupović)

Muzeum soli w Nin

W muzeum możemy obejrzeć eksponaty, służące dawniej przy warzeniu, transportu i produkcji soli. W sklepiku muzeum, prócz soli, można nabyć czekoladki z solą, „słoną” oliwę, kosmetyki takie jak sól do kąpieli czy szampon, a także suweniry. Polecamy sprawdzić wędzoną sól. Po więcej informacji odsyłamy na stronę muzeum www.SolanaNin.hr

Muzeum soli - Solana Nin
Muzeum soli - Solana Nin
Muzeum soli - Solana Nin
Muzeum soli - Solana Nin
Muzeum soli - Solana Nin

Kwiat Soli

Niektóre z nich posiadają kilkukrotnie wyższe stężenia minerałów w stosunku do normalnej soli morskiej.


To co Solana w Nin ma najcenniejszego do zaoferowania to „Cvijet Soli”, czyli „Kwiat Soli”. Sól ta jest wyjątkowo bogata w składniki mineralne.

Kwiat soli jest produktem metabolizmu glonów i mikroorganizmów. Tworzy na powierzchni wody cienką warstwę, która zbierana jest za pomocą drobnych, drewnianych sit. W jej skład wchodzi ponad 75 minerałów, takich jak sód, potas, wapń czy magnez. Jest również źródłem śladowych mikroelementów takich jak jod, fosfor, brom, cynk, żelazo, manganu, miedź oraz krzem.

REKLAMA

Niektóre z nich posiadają kilkukrotnie wyższe stężenia minerałów w stosunku do normalnej soli morskiej.

Cvijet Soli jest znacznie mniej słony od soli morskiej o czym możecie przekonać się w budynku muzeum, próbując jednej i drugiej.

Dla nas to bardzo cenna właściwość, ponieważ ograniczyliśmy do minimum użycie soli w kuchni. Będąc w muzeum nie zapomnijcie nabyć Kwiat Soli!

Sól z ninskiej solany dostaniecie również w sklepie SmakiDalmacji.pl

Kwiat soli z Solany Nin

Festiwal soli w Nin

Co roku, na początku sierpnia w Nin odbywa się Festiwal soli, podczas którego mamy okazję zwiedzić solanki, poznać bliżej historię tego miejsca, a także zakupić miejscową sól oraz produkty wytwarzane z jej użyciem.

Solana Nin na mapie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA