Przydatne informacje dla wyjeżdżających do Chorwacji

Wyjeżdżacie do Chorwacji i chcecie wiedzieć jak najwięcej, by na miejscu nie okazało się, że czegoś nie przewidzieliście? Ten dział jest dla Was! Będziemy publikować przydatne informacje dla wyjeżdżających do Chorwacji, które z pewnością rozwieją wiele Waszych wątpliwości. Serdecznie zapraszamy!

System ENC w Chorwacji – gdzie kupić i jak płacić?

ENC – Electronic Toll Collection to usługa, która umożliwia użytkownikom autostrad płatność i pobieranie opłat na punktach poboru opłat w szybszy i prostszy sposób. Chorwackie ENC jest odpowiednikiem polskiego viaAUTO należącego do systemu viaTOLL. Usługi ENC są objęte rabatami za przejazd dla każdej transakcji. Środki wpłacone na konto ENC nie mają limitu czasu na wypłatę.

Mandaty w Chorwacji. Co musisz wiedzieć!

Wakacyjne odprężenie lub po prostu ciężka noga, na chorwackich drogach, mogą być przyczyną mocnego uszczuplenia naszego portfela. Warto pamiętać, że obcokrajowcy nie dostają kwitka z kilkudniowym terminem zapłaty – mandaty pobierane są na miejscu przez policjanta. Nie zakończmy wakacji jednym rajdem! Niech przepisy drogowe w Chorwacji nie będą dla nas czymś obcym.

Liście laurowe w Chorwacji. Jak przywieźć i cieszyć się nimi przez cały rok

Natrafiliście na Wawrzyn szlachetny, którego liście nazywane są liśćmi laurowymi lub bobkowymi. Chcecie zabrać odrobinę chorwackich smaków do Polski. Postanowiliście więc przywieźć z Chorwacji liście ale te zeschły się i poskręcały po drodze i nie są już tak aromatyczne jak świeżo zerwane, stosowane w lokalnych restauracjach. Mamy dla Was sprawdzone rozwiązanie jak to zmienić!

Plaże dla psów w Chorwacji

Wiele plaż w Chorwacji, szczególnie tych miejskich, gdzie przychodzi więcej ludzi, posiada zakaz wchodzenia do wody dla psów i innych zwierząt. Na szczęście plaże dla psów w Chorwacji powstają w ekspresowym tempie i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Plaże takie są wyposażone w śmietniki na odchody, dostęp do słodkiej wody czy prysznic.

Na wakacje z obcym dzieckiem. Niezbędne dokumenty

Bardzo często pytacie nas jakich dokumentów potrzebujecie zabierając na wakacje w Chorwacji cudze dziecko. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji. Zabierasz na wakacje nie swoje dziecko? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Kuna waluta Chorwacji

Oficjalną walutą w Chorwacji jest Kuna chorwacka (kod walutowy HRK). Kuna dzieli się na 100 lip. Słowa „kuna” i „lipa” mają w języku chorwackim takie samo znaczenie jak w sęzyku polskim. Nazwa chorwackiej waluty nawiązuje do czasów średniowiecznych, kiedy na tych terenach skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości. Kuna jest emitowana przez […]

Temperatura wody w Chorwacji

Chorwacja posiada 6278 kilometrów wybrzeża. Tak rozległy teren siłą rzeczy powoduje, że średnia temperatura wody, na rożnych odcinkach wybrzeża Adriatyku może się różnić. Dlatego też pytanie „jaka jest temperatura wody w Chorwacji we wrześniu” nie jest najlepszym pytaniem. Aby przybliżyć Wam te różnice, przygotowaliśmy zestawienie średnich temperatur wody w Chorwacji z podziałem na regiony. Zapraszamy! […]

Chorwacja – wszystko co powinieneś wiedzieć

Planujesz wakacje w słonecznej Chorwacji? Oto, co warto wiedzieć, by podróż do niej była udana, a cały pobyt niósł ze sobą niezapomniane chwile. Czego potrzebujesz w Chorwacji? Poniższy artykuł, naszego autorstwa pochodzi z internetowego wydania National Geographic.

Ile alkoholu można wywieźć z Chorwacji. Przepisy celne

Każdego roku zalewacie nas pytaniami typu „ile wina można przywieźć do Polski z Chorwacji?” lub „ile piwa można zabrać ze sobą do Chorwacji?” Wychodząc na przeciw takim zapytaniom, postanowiliśmy, na podstawie danych znajdujących się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji, przygotować listę produktów alkoholowych i tytoniowych wraz z dopuszczalnymi ilościami wywozu z terenu Chorwacji. […]

Telefony alarmowe w Chorwacji

Wypadki zdarzają się nawet tym, którzy przestrzegają wszystkich zasad bezpieczeństwa. W nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, koniecznie należy jak najszybciej wezwać pomoc. Dobrą praktyką jest zapisywanie w swoim telefonie wszystkich podstawowych numerów alarmowych. Każda sekunda jest na wagę życia, dlatego, podczas wypadku, nie warto tracić cennego czasu na przeszukiwanie internetu. Jadąc nad Adriatyk, już […]

Jak uniknąć kradzieży w Chorwacji

W Chorwacji, tak jak w każdym innym kraju, sporadycznie ale jednak, zdarzają się kradzieże. Chcąc uniknąć utraty dobytku podczas pobytu nad Adriatykiem, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji, na swojej stronie, przygotowało krótki poradnik ze sposobami na zapobieganie kradzieży na plaży. Rekomendujemy zapoznać się z poniższymi radami!