Dni wolne w Chorwacji w 2023

W Chorwacji jest 15 dni wolnych od pracy. Są to zarówno święta kościelne jak i państwowe. Na sezon turystyczny w Chorwacji, od maja do września przypada 6 dni wolnych od pracy. W dni wolne od pracy, sklepy i urzędy są zamknięte – z kilkoma wyjątkami. Poniższa lista pomoże Wam w planowaniu czasu podczas urlopu nad Adriatykiem.

Święta kościelne w Chorwacji

Chorwacja, podobnie jak Polska składa się głównie z osób wyznania katolickiego. Święta kościelne mają duże znaczenie dla Chorwatów, stąd w trakcie najważniejszych z nich, Chorwaci mają wolne. Do najważniejszych świąt kościelnych w Chorwacji należą Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia), Objawienie Pańskie – Trzech Króli (6 stycznia), Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome), Boże Ciało (święto ruchome), Wniebowzięcie NMP (15 czerwca), Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia) oraz Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Święta państwowe w Chorwacji

Chorwaci obchodzą 6 świąt państwowych wolnych od pracy. Święta państwowe, w które Chorwaci mają wolne od pracy to Święto pracy (1 maja), Dzień Państwowości (30 maja), Dzień Walki z Faszyzmem (22 czerwca), Dzień Niepodległości (25 czerwca), Dzień Zwycięstwa i Dumy Państwowej oraz Dzień Obrońców Chorwacji (5 sierpnia) oraz Dzień Pamięci Ofiar Wojny Ojczyźnianej i Dzień Pamięci Ofiar Vukovaru i Škabrnja (18 listopada).

Święta i dni wolne od pracy w Chorwacji w wakacje

Na sezon turystyczny w Chorwacji, licząc od maja do września, przypada 7 dni świąt, podczas których Chorwaci mają wolne w pracy. Te święta to Święto Pracy (1 maja), Dzień Państwowości (30 maja), Boże Ciało (święto ruchome) , Dzień Walki z Faszyzmem (22 czerwca), Dzień Niepodległości (25 czerwca), Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia (5 sierpnia) oraz Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia). Święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia jest bardzo istotnie z punktu widzenia powrotów (lub przyjazdów do) z Chorwacji do Polski. W tym dniu lepiej nie planować powrotów z powodu dużego nasilenia ruchu drogowego, również na autostradach. O dniach, w podczas których lepiej nie planować podróży po Chorwacji w sierpniu pisaliśmy na naszym blogu.

Lista dni wolnych od pracy w Chorwacji

 • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok) / Nova Godina: 1 stycznia (niedziela)
 • Objawienie Pańskie (Trzech Króli) / Bogojavljenje (Svea tri kralja): 6 stycznia (piątek)
 • Wielkanoc (Uskrs): 9 kwietnia (niedziela)
 • Poniedziałek Wielkanocny / Uskrsni ponedjeljak: 10 kwietnia (poniedziałek)
 • Święto Pracy / Medunarodni praznik rada: 1 maja (poniedziałek)
 • Dzień Państwowości / Dan drzavnosti: 30 maja (wtorek)
 • Boże Ciało / Tijelovo: 3 czerwca (czwartek)
 • Dzień Walki z Faszyzmem / Dan antifasisticke borbe: 22 czerwca (czwartek)
 • Dzień Niepodległości / Dan neovisnosti: 25 czerwca (niedziela)
 • Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia / Dan pobjede i domovinskie zahvalnosti: 5 sierpnia (sobota)
 • Wniebowzięcie NMP / Velika gospa: 15 sierpnia (wtorek)
 • Wszystkich Świętych / Dan svih svetih: 1 listopada (środa)
 • Dzień Pamięci Ofiar Wojny Ojczyźnianej i Dzień Pamięci Ofiar Vukovaru i Škabrnja / Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje: 18 listopada (sobota)
 • Boże Narodzenie / Bozic: 25 grudnia (poniedziałek)
 • Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia / Prvi dan po Bozicu, Sveti Stjepan: 26 grudnia (wtorek)

Czy w Chorwacji w święta są otwarte sklepy?

Podczas najważniejszych świąt w Chorwacji – tych państwowych jak i kościelnych – sklepy są zamknięte.

Czy w Chorwacji sklepy są otwarte w niedziele?

Choć w Chorwacji nie obowiązują żadne zakazy (takie jak np. w Polsce), sklepy spożywcze zazwyczaj pozostają zamknięte w niedziele, ewentualnie otwierają się na kilka godzin po południu.

REKLAMA

5 sierpnia w Chorwacji – co to za święto?

5 sierpnia Chorwaci obchodzą Dzień Zwycięstwa i Dumy Państwowej (Dan pobjede i domovinske zahvalnosti) oraz Dzień Obrońców Chorwacji (Dan hrvatskih branitelja). Jest to dzień ustawowo wolny od pracy!

Czy 1 maja sklepy w Chorwacji są czynne?

W Święto Pracy, które obchodzone jest 1 maja sklepy i urzędy w Chorwacji są zamknięte.

Dzień Walki z Faszyzmem w Chorwacji – co to za święto?

22 czerwca Chorwaci obchodzą Dzień Walki z Faszyzmem, obchodzone w krajach byłej Jugosławii, upamiętniający początek powstania partyzantów przeciwko faszystowskiej okupacji podczas II Wojny Światowej.

Kiedy w Chorwacji obchodzony jest Dzień Niepodległości?

Dzień Niepodległości w Chorwacji obchodzony jest 25 czerwca.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA