Święto Niepodległości Chorwacji i moje urodziny. To nie może być przypadek

Uwaga: Święto Niepodległości przeniesiono na 25 czerwca! Po raz ostatni 8 października świętowano w 2019 roku.

25 czerwca (do 2019 roku, 8 października) Chorwacja obchodzi Święto Niepodległości, po chorwacku Dan neovisnosti. Tak się fantastycznie składa, że również ja tego dnia świętuję – swoje urodziny. Sami przyznacie, że nie może to być przypadek.

A teraz trochę historii:
8 października 1991 r. – po wygaśnięciu trzymiesięcznego moratorium, Chorwacja ogłosiła pełną niepodległość – parlament Chorwacji zrywa wszystkie konstytucyjne powiązania z Jugosławią.

25 czerwca 1991 roku w Chorwacji odbyło się referendum, w którym 94% mieszkańców opowiedziało się za utworzeniem niezależnego państwa. Skutkiem tego Chorwacja ogłosiła swoją niepodległość. Pisaliśmy o tym na blogu. Dzień 25 czerwca jest Świętem Niepodległości Chorwacji. To święto zalicza się do dni wolnych w Chorwacji.

W ciągu trzech miesięcy walk w Chorwacji zginęło 10 000 osób, setki tysięcy opuściło swoje miejsce zamieszkania, a wiele domów legło w gruzach. Lord Carrington, wysłannik Wspólnoty Europejskiej, i inni mediatorzy doprowadzili do krótkiego zawieszenia broni.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

2 komentarze