Dzień Państwowości w Chorwacji

Dzisiaj trochę chorwackiej historii, bo jest co wspominać. 30 maja Chorwaci obchodzą Dzień Państwowości (Dan državnosti). To święto zalicza się do dni wolnych w Chorwacji. Od 2002 do 2019 roku Dzień Państwowości obchodzony był 25 czerwca. 30 maja 1990 r. zwołano pierwszy wielopartyjny parlament chorwacki po wyborach parlamentarnych w Chorwacji w 1990 r.

25 czerwca 1991 roku w Chorwacji odbyło się referendum, w którym 94% mieszkańców opowiedziało się za utworzeniem niezależnego państwa. Skutkiem tego Chorwacja ogłosiła swoją niepodległość. Tego samego dnia rozpoczęła się wojna z Jugosławią (de facto z Serbią) – sprzeciw Serbów w Slawonii i Krajinie, którzy ogłosili oderwanie się od Chorwacji.

W Krajinie (okolice Knina, na północ od Splitu), Baranji (tereny na północ od Drawy, w okolicach Osijeku) i w Slawonii (region na zachód od Dunaju) wybuchły ciężkie walki. 180. tysięczna ludowa armia jugosłowiańska, wyposażona w dwa tysiące czołgów i zdominowana przez serbskich komunistów, rozpoczęła interwencję wspierającą serbskich bojowników pod pretekstem zahamowania etnicznych waśni.

Po mediacjach przeprowadzonych przez Wspólnotę Europejską, aby zapobiec rozlewowi krwi, Chorwacja zgodziła się na zawieszenie deklaracji niepodległości na okres 3 miesięcy. W ciągu trzech miesięcy, od 25 czerwca, jedna czwarta Chorwacji znalazła się pod kontrolą serbskiej milicji i armii federalnej.

Dzień Państwowości w Chorwacji

Źródło: Wikipedia

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA