Dzień Państwowości w Chorwacji

Dzisiaj trochę chorwackiej historii, bo jest co wspominać. 30 maja Chorwaci obchodzą Dzień Państwowości (Dan državnosti). To święto zalicza się do dni wolnych w Chorwacji. Od 2002 do 2019 roku Dzień Państwowości obchodzony był 25 czerwca. 30 maja 1990 r. zwołano pierwszy wielopartyjny parlament chorwacki po wyborach parlamentarnych w Chorwacji w 1990 r.

19 maja 1991 roku w Chorwacji odbyło się referendum, w którym 93,24% mieszkańców opowiedziało się za utworzeniem niezależnego państwa. Skutkiem tego, 25 czerwca 1991 roku Chorwacja ogłosiła swoją niepodległość.

Referendum zostało zbojkotowane przez Serbów zamieszkałych w Slawonii i Krajinie. Po plebiscycie większość Serbów, która nie pogodziła się z nową konstytucją Chorwacji, opowiedziało się za odłączeniem od Chorwacji i pozostaniem przy Jugosławii.

W maju 1991 roku, w Krajinie (okolice Knina, na północ od Splitu), Baranji (tereny na północ od Drawy, w okolicach Osijeku) i w Slawonii (region na zachód od Dunaju) wybuchły ciężkie walki. 180. tysięczna ludowa armia jugosłowiańska, wyposażona w dwa tysiące czołgów i zdominowana przez serbskich komunistów, rozpoczęła interwencję wspierającą serbskich bojowników pod pretekstem zahamowania etnicznych waśni.

Po mediacjach przeprowadzonych przez Wspólnotę Europejską, aby zapobiec rozlewowi krwi, Chorwacja zgodziła się na zawieszenie deklaracji niepodległości na okres 3 miesięcy. W ciągu trzech miesięcy, od 25 czerwca, jedna czwarta Chorwacji znalazła się pod kontrolą serbskiej milicji i armii federalnej.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA