Chorwacja w Unii Europejskiej

Z dniem dzisiejszym Chorwacja wkracza w nowy etap swojej historii. Po 8 latach starań Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej stając się 28 państwem w jej strukturach. Decyzja o przyłączeniu Chorwacji do UE zapadła pod koniec polskiej prezydencji.

A teraz trochę historii. Jak już wspomnieliśmy, negocjacje rozpoczęto 8 late temu, w 2005 roku. Ich zakończenie początkowo planowano na lipiec 2010, a założoną datą akcesji był rok 2011. Negocjacje jednak przeciągnęły się w czasie, między innymi z powodu konfliktu granicznego pomiędzy Chorwacją a Słowenią i zablokowaniem negocjacji przez tę ostatnią.

Ostatecznie, zamknięcie negocjacji nastąpiło 30 czerwca 2011. W dniu 9 grudnia 2011 w Brukseli podpisano traktat akcesyjny, a 22 stycznia 2012 r. przy frekwencji 43,5% odbyło się w Chorwacji referendum akcesyjne, w którym za wejściem tego kraju do Unii Europejskiej opowiedziało się 66,24% uczestniczących w głosowaniu Chorwatów.


Witamy | Dobrodošli


REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

5 komentarzy

  1. Vinci
    -

    Fantastycznie, że Chorwaci wypowiedzieli się za uznaniem związku mężczyzny i kobiety za jedyną formę małżeństwa. To jest ich niewątpliwy wkład w UE, która niestety zaczyna zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach, a zaczyna przypominać schyłkowy Rzym. Ale na szczęście Chorwaci okazali się odporni na pseudonaukę o geneder. Vive la Croatie!!!