Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Winiety Czechy. Ceny autostrad w Czechach w 2020 roku

Jadąc do Chorwacji, często wybieramy trasę prowadzącą przez Czechy. W Czechach obowiązują winiety za przejazd autostradami. Aktualnie winiety w Czechach występują w formie naklejki na szybę.

 

Mapa autostrad w Czechach

Łącznie w Czechach znajduje się ponad 1200 km autostrad. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami. Kolorem niebieskim zaznaczone są istniejące odcinki płatne, kolorem pomarańczowym – odcinki zwolnione z opłat, natomiast kolorem zielonym – odcinki czasowo wyłączone z opłat.

Mapa autostrad w Czechach

 

 

Jak ominąć autostrady w Czechach?

Nie jest to nasza trasa przejazdu do Chorwacji, aczkolwiek, na różnych grupach dyskusyjnych na Facebooku niewiele pisze się o omijaniu płatnych odcinków. Być może jest to niemożliwe lub po prostu nieopłacalne, tego nie wiemy. Pamiętać również należy, że na drogach lokalnych czeska policja potrafi skutecznie korzystać z fotoradarów.

 

Ograniczenia prędkości na autostradach w Czechach

Na czeskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h dla wszystkich typów pojazdów (prócz ciężarowych), z pominięciem odcinków przebiegających przez teren miast – 80 km/h. Samochody ciężarowe obowiązuje limit 80 km/h.

 

Rodzaje winiet w Czechach według rodzaju pojazdu

Na terenie Czech obowiązuje wyłącznie winieta dla pojazdów do 3,5t. Motocykle zwolnione są z opłat.

 

Rodzaje winiet w Czechach według ich ważności

  • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna od daty określonej przez kupującego oraz na następujące po niej kolejne 9 dni, czyli łącznie na 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.
  • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia określonego przez kupującego, do godziny 24:00 tego samego dnia (o tym samym numerze) następnego miesiąca. Jeżeli w następnym miesiącu nie ma dnia o takim numerze to do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.
  • winieta z 12-miesięcznym okresem ważności jest ważna od pierwszego dnia przedmiotowego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia następnego roku. Winieta roczna w razie jej zakupu w okresie ważności zapewnia uprawnienie do korzystania z dróg płatnych od daty jej zakupu.

 

Ceny winiet w Czechach

Samochód do 3,5t

  • 10 dni, cena: 310,00 Kč (12,50 EUR / 54,00 PLN)
  • 30 dni, cena: 440,00 Kč (17,50 EUR / 76,50 PLN)
  • 12 miesięcy, cena: 1500,00 Kč (60,00 EUR / 260,00 PLN)

 

Gdzie kupić winietę w Czechach?

Czeską winietę w formie naklejki dostaniemy w jednym z wielu punktów np. na stacjach benzynowych w okolicach płatnych dróg. Lista punktów sprzedaży znajdziecie na stronie sfdi.cz

 

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady w Czechach, polecamy sprawdzić:

 

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

Oceń nasz wpis
Średnia ocena: 4,60, na podstawie 5 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!