Winiety Czechy. Ceny autostrad w Czechach w 2024 roku

Jadąc do Chorwacji, często wybieramy trasę prowadzącą przez Czechy. W Czechach obowiązują winiety za przejazd autostradami. Dawniej winiety w Czechach występowały w formie naklejki na szybę. Od 1 lutego 2021 obowiązują już nowe zasady. Naklejka na szybie nie jest potrzebna, ale konieczne jest dokonanie odpowiedniej opłaty. Patrole policyjne i operatorzy monitoringu autostrad będą mieli dostęp do bazy danych z ewidencją numerów rejestracyjnych samochodów mających tą opłatę uregulowaną. Za poruszanie się bez odpowiedniej opłaty grozi kara do 20 000 Kč.

Mapa autostrad w Czechach

Łącznie w Czechach znajduje się ponad 1200 km autostrad. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami. Kolorem niebieskim zaznaczone są istniejące odcinki płatne, kolorem pomarańczowym – odcinki zwolnione z opłat, natomiast kolorem zielonym – odcinki czasowo wyłączone z opłat.

Mapa autostrad w Czechach

Jak ominąć autostrady w Czechach?

Nie jest to nasza trasa przejazdu do Chorwacji, aczkolwiek, na różnych grupach dyskusyjnych na Facebooku niewiele pisze się o omijaniu płatnych odcinków. Być może jest to niemożliwe lub po prostu nieopłacalne, tego nie wiemy. Pamiętać również należy, że na drogach lokalnych czeska policja potrafi skutecznie korzystać z fotoradarów.

Ograniczenia prędkości na autostradach w Czechach

Na czeskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h dla wszystkich typów pojazdów (prócz ciężarowych), z pominięciem odcinków przebiegających przez teren miast – 80 km/h. Samochody ciężarowe obowiązuje limit 80 km/h.

Rodzaje winiet w Czechach według rodzaju pojazdu

Na terenie Czech obowiązuje wyłącznie winieta dla pojazdów do 3,5t. Motocykle zwolnione są z opłat.

Rodzaje winiet w Czechach według ich ważności

  • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna od daty określonej przez kupującego oraz na następujące po niej kolejne 9 dni, czyli łącznie na 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.
  • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia określonego przez kupującego, do godziny 24:00 tego samego dnia (o tym samym numerze) następnego miesiąca. Jeżeli w następnym miesiącu nie ma dnia o takim numerze to do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.
  • winieta z 12-miesięcznym okresem ważności jest ważna od pierwszego dnia przedmiotowego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia następnego roku. Winieta roczna w razie jej zakupu w okresie ważności zapewnia uprawnienie do korzystania z dróg płatnych od daty jej zakupu.

Ceny winiet w Czechach w 2024

Samochód do 3,5t

REKLAMA

  • 10 dni, cena: 310,00 Kč (12,50 EUR / 59,00 PLN)
  • 30 dni, cena: 440,00 Kč (17,50 EUR / 83,00 PLN)
  • 12 miesięcy, cena: 1500,00 Kč (60,00 EUR / 283,00 PLN)

Samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz samochody zarejestrowane jako zabytkowe, mają taryfę ulgową, o połowę niższą. Jeśli zaś ktoś wykupi niższą taryfę nie będąc do niej uprawnionym i zostanie przyłapany na korzystaniu z niej, grozi mu kara do 100 000 Kč.

Gdzie kupić winietę lub e-winietę w Czechach?

Opłaty można dokonać w Internecie poprzez stronę edalnice.cz, a także w każdym okienku Czeskiej Poczty, na stacjach benzynowych sieci EuroOil, oraz w specjalnie przygotowanych samoobsługowych automatach.

Takich automatów jest w całej Czeskiej Republice póki co 13, z tego dwa znajdują się na terenie Księstwa Cieszyńskiego. Jeden jest w Cieszynie zaraz za przejściem granicznym Boguszowice/Chotebuz, a drugi przy przejściu granicznym w Bohuminie, przy pierwszej stacji benzynowej po przekroczeniu granicy jadąc w kierunku na Ostravę. UWAGA: automaty nie przyjmują gotówki, rozliczać się można w nich jedynie przy pomocy kart płatniczych.

Zakup winiet czeskich przez polski serwis

Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące zakupu winiet bezpośrednio w systemie czeskim – spowodowane np. obawą przed płatnością kartą lub płatnością w CZK, można zakupić je przez polski serwis. Cena winiet jest wyższa ale zawiera w sobie koszty przewalutowań, wyrażona jest w PLN i można opłacić wszystko za pomocą popularnych płatności internetowych, typu Blik czy szybki przelew.

W Internecie znaleźć można wiele firm kupujących winiety w imieniu klienta, ale polecamy serwis winiety-online.pl -> winiety do Czech,  gdyż realizacja zamówienia jest sprawna, a w razie problemów lub pytań można skorzystać z pomocnej obsługi klienta. Jest to również wygodne rozwiązanie, ze względu na możliwość opłacenia winiet dla wszystkich krajów w jednym miejscu.

REKLAMA

Winiety Online

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady w Czechach, polecamy sprawdzić:

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA