Winiety Czechy. Ceny autostrad w Czechach w 2022 roku

Jadąc do Chorwacji, często wybieramy trasę prowadzącą przez Czechy. W Czechach obowiązują winiety za przejazd autostradami. Dawniej winiety w Czechach występowały w formie naklejki na szybę. Od 1 lutego 2021 obowiązują już nowe zasady. Naklejka na szybie nie jest potrzebna, ale konieczne jest dokonanie odpowiedniej opłaty. Patrole policyjne i operatorzy monitoringu autostrad będą mieli dostęp do bazy danych z ewidencją numerów rejestracyjnych samochodów mających tą opłatę uregulowaną. Za poruszanie się bez odpowiedniej opłaty grozi kara do 20 000 Kč.

Mapa autostrad w Czechach

Łącznie w Czechach znajduje się ponad 1200 km autostrad. Poniżej znajduje się mapa z płatnymi odcinkami. Kolorem niebieskim zaznaczone są istniejące odcinki płatne, kolorem pomarańczowym – odcinki zwolnione z opłat, natomiast kolorem zielonym – odcinki czasowo wyłączone z opłat.

Mapa autostrad w Czechach

Jak ominąć autostrady w Czechach?

Nie jest to nasza trasa przejazdu do Chorwacji, aczkolwiek, na różnych grupach dyskusyjnych na Facebooku niewiele pisze się o omijaniu płatnych odcinków. Być może jest to niemożliwe lub po prostu nieopłacalne, tego nie wiemy. Pamiętać również należy, że na drogach lokalnych czeska policja potrafi skutecznie korzystać z fotoradarów.

Ograniczenia prędkości na autostradach w Czechach

Na czeskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h dla wszystkich typów pojazdów (prócz ciężarowych), z pominięciem odcinków przebiegających przez teren miast – 80 km/h. Samochody ciężarowe obowiązuje limit 80 km/h.

Rodzaje winiet w Czechach według rodzaju pojazdu

Na terenie Czech obowiązuje wyłącznie winieta dla pojazdów do 3,5t. Motocykle zwolnione są z opłat.

Rodzaje winiet w Czechach według ich ważności

  • winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna od daty określonej przez kupującego oraz na następujące po niej kolejne 9 dni, czyli łącznie na 10 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.
  • winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna od dnia określonego przez kupującego, do godziny 24:00 tego samego dnia (o tym samym numerze) następnego miesiąca. Jeżeli w następnym miesiącu nie ma dnia o takim numerze to do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.
  • winieta z 12-miesięcznym okresem ważności jest ważna od pierwszego dnia przedmiotowego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia następnego roku. Winieta roczna w razie jej zakupu w okresie ważności zapewnia uprawnienie do korzystania z dróg płatnych od daty jej zakupu.

Ceny winiet w Czechach w 2022

Samochód do 3,5t

REKLAMA

  • 10 dni, cena: 310,00 Kč (12,50 EUR / 54,00 PLN)
  • 30 dni, cena: 440,00 Kč (17,50 EUR / 76,50 PLN)
  • 12 miesięcy, cena: 1500,00 Kč (60,00 EUR / 260,00 PLN)

Samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz samochody zarejestrowane jako zabytkowe, mają taryfę ulgową, o połowę niższą. Jeśli zaś ktoś wykupi niższą taryfę nie będąc do niej uprawnionym i zostanie przyłapany na korzystaniu z niej, grozi mu kara do 100 000 Kč.

Gdzie kupić winietę w Czechach?

Opłaty można dokonać w Internecie poprzez stronę edalnice.cz, a także w każdym okienku Czeskiej Poczty, na stacjach benzynowych sieci EuroOil, oraz w specjalnie przygotowanych samoobsługowych automatach. Takich automatów jest w całej Czeskiej Republice póki co 13, z tego dwa znajdują się na terenie Księstwa Cieszyńskiego. Jeden jest w Cieszynie zaraz za przejściem granicznym Boguszowice/Chotebuz, a drugi przy przejściu granicznym w Bohuminie, przy pierwszej stacji benzynowej po przekroczeniu granicy jadąc w kierunku na Ostravę. UWAGA: automaty nie przyjmują gotówki, rozliczać się można w nich jedynie przy pomocy kart płatniczych.

Ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji

Jeśli już wiesz wszystko na temat opłat za autostrady w Czechach, polecamy sprawdzić:

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

REKLAMA

REKLAMA