Vrbnik na wyspie Krk. Žlahtina i najwęższa ulica w Chorwacji

Na wschodnim wybrzeżu wyspy Krk zlokalizowana jest miejscowość Vrbnik – prawdopodobnie najbardziej malowniczo położona i najbardziej klimatyczna spośród wszystkich miejscowości na wyspie. Od strony morza, niewielkiego miasteczka, którego domy ułożone są w grona, strzegą wysokie klify. Mieszkańcy Vrbnika mogą poszczycić się również najwęższą ulicą w Chorwacji, a także uprawianym wyłącznie w jego okolicy szczepu žlahtina, z którego powstaje wspaniałe białe wino. Będąc na wyspie Krk nie możecie pominąć Vrbnika!

Kilka słów o Vrbniku

Znajdujący się w regionie Kvarner, Vrbnik zamieszkuje ok. 1000 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o Vrbniku pochodzą z 1100 roku. Badania archeologiczne wskazują, że miejsce było zamieszkane od czasów neolitycznych. Rozkwit miasta przypadł na okres XII-XV wiek, za rządów rodu Frankopanów.

Vrbnik na wyspie Krk w Chorwacji

Nad miastem góruje renesansowa dzwonnica kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVI wieku. We Vrbniku znajdziemy pozostałości murów zamku z czasów Frankopanów.

We vrbnickim muzeum znajduje się duża liczba głagolickich rękopisów, pochodzących z IX wieku.

Całą okolicę porastają winnice – tylko tam uprawiany jest szczep žlahtina, z którego powstaje wyborne białe wino.

Vrbnickie kościoły

Prócz kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVI wieku, we Vrbniku znajdują się również kościół Jana Chrzciciela z 1323 roku, a także kościół Antoniego z Padwy z 1671 roku.

REKLAMA

Klify i ukryte plaże

Zlokalizowane tuż przy samym starym mieście wystają ponad powierzchnię Adriatyku na wysokość do 50 metrów. Przy klifach znajdują się 3 niewielkie plaże, do których dotrzemy wyłącznie od strony morza.

Najwęższa ulica w Chorwacji

Zapewne nie raz spotkaliście się w starych częściach chorwackich miast z wąską uliczką, mianowaną jako najwęższa na wyspie, w Chorwacji, Europie bądź na świecie. Chcąc odnaleźć tę najwęższą, musicie udać się do Vrbnika.

Ulica Klančić znajdująca się we Vrbniku jest najwęższą ulicą w Chorwacji. W najwęższym miejscu ulica ma szerokość zaledwie 43 centymetrów.

Wbrew zamieszczonej na tabliczce informacji, ulica Klančić nie jest najwęższą ulicą na świecie. Aktualnie znajduje się na 3 miejscu, ustępując miejsca tylko ulicom L’Androuno we Francji oraz Spreuerhofstraße w Niemczech.

Žlahtina – winny skarb Vrbnika

W sąsiedztwie Vbrnika znajduje się żyzny i urodzajny teren – Vrbničko Polje – o powierzchni 210ha którego całą powierzchnię zajmują winnice autochtonicznego szczepu Žlahtina. Obecnie jest to jedyna lokalizacja uprawy Vrbničkiej žlahtiny – najsłynniejszego wina z tej odmiany winogron. Z uprawianych tam winogron powstaje jasne wytrawne wino o złotożółtym kolorze, owocowym aromacie oraz harmonijnym smaku. Swoją nazwę zawdzięcza słowiańskiemu słowu „žlahten”, przymiotnikowi o znaczeniu: szlachetny.

REKLAMA

Klimatyczne uliczki Vrbnika

Widoki z Vrbnika

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

Jeden komenrarz